SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska uplasowała obligacje za 1,1 mld USD

Ministerstwo Finansów sprzedało w środę 10-letnie obligacje denominowane w dolarach amerykańskich o wartości 1,0 mld USD oraz papier 30-letnie o wartości nominalnej 100 mln USD.

Podał resort w komunikacie w środę wieczorem. Według wcześniejszych zapowiedzi, oferta miała wynieść 1,0-1,5 mld USD.

Obligacje 10-letnie uplasowano z marżą ustaloną na 12 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej.

„Na zasadzie reverse inquiry Ministerstwo Finansów zdecydowało się powiększyć transakcję o niewielką 30-letnią transzę, skierowaną tylko do inwestorów amerykańskich. Wartość nominalna tej transzy wyniosła 100 mln USD i uplasowana została z marżą 29 punktów bazowych powyżej średniej 30-letniej stopy swapowej” – podano w komunikacie.

Cena emisyjna obligacji 10-letniej została ustalona na poziomie 99,899% wartości nominalnej. Rentowność obligacji wyniosła 5,013 procent i jest o 59,8 punktów bazowych wyższa od rentowności amerykańskich obligacji skarbowych o zbliżonym terminie zapadalności, podano także.

„Osiągnięty niski spread sygnalizuje uczestnikom rynku dolara amerykańskiego właściwy poziom wyceny polskiego długu nominowanego w USD” – głosi komunikat.

Ministerstwo ocenia, że nowa oferta polskich obligacji spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Suma złożonych zamówień przekroczyła ostateczną wielkość emisji.

Nabywcami obligacji są głównie banki i fundusze inwestycyjne. Dystrybucja geograficzna przedstawia się w przybliżeniu następująco: Europa 53%, Ameryka Północna 44%, Azja 3%.

Rozliczenie transakcji, w której kierownikami konsorcjum emisyjnego były banki JP Morgan i Lehman Brothers, nastąpi w 19 października 2005 roku.

W 2005 roku resort sprzedał już euroobligacje o wartości 5,25 mld euro, a także „samuraje” o wartości 75 mld jenów i obligacje denominowane we frankach szwajcarskich: 10-letnie za 600 mln CHF i 5-letnie za 400 mln CHF.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska uplasowała obligacje za 1,1 mld USD

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl