SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska wykorzysta ok. 30% funduszy UE w 2006 r

Wykorzystanie przez Polskę środków z Unii Europejskiej przeznaczonych na lata 2004-2006 wyniesie na koniec tego roku ok. 30%, zaś pozostałe 70% tych środków, które można wykorzystywać na zasadzie n + 2 lata, zostanie spożytkowane do końca 2007 roku.

Wynika z wtorkowych wypowiedzi minister rozwoju regionalnego Grażyny Gęsickiej. Jednocześnie minister podtrzymała prognozy, że środki z unijnych funduszy strukturalnych mogą stanowić w tym roku ok. 2,8% PKB Polski.

„Myślę, że do końca 2006 roku ok. 30% środków zostanie wykorzystanych. To oznacza, że kolejnych 70% będziemy musieli wykorzystać w latach 2007-2008, a to oznacza duże wyzwanie” - powiedziała Gęsicka podczas konferencji prasowej.

Minister Gęsicka podtrzymywała szacunki Rady Ministrów, które mówiły o wykorzystaniu ok. 40% funduszy unijnych na koniec tego roku.

„40% to był górny pułap, który wyznaczył jeszcze premier Kazimierz Marcinkiewicz. Nie ukrywam, że ów pułap był bardzo przydatny dla zmobilizowania do wykorzystywania tych środków” – powiedziała agencji ISB Gęsicka.

Jednocześnie podtrzymała prognozy, że środki z unijnych funduszy strukturalnych mogą w tym roku stanowić ok. 2,8% PKB Polski.

„Analizy, które pokazywały wpływ środków unijnych na wzrost gospodarczy rzędu 2,8% były robione wcześniej. Obecnie nie mamy najnowszych danych, ale myślę, że te szacunki są realne” – powiedziała Gęsicka.

Podczas konferencji prasowej minister powiedziała, że w najbliższym czasie istotne dla jej resortu będzie zarówno dokonanie głębszej analizy merytorycznej wydatków na obiekty infrastrukturalne, jak również wsparcie projektów, które obecnie realizowane są w mniejszym stopniu.

„Chodzi głównie o wparcie projektów dotyczących informatyzacji i dostępu do internetu, a także projektów związanych z innowacją” – powiedziała Gęsicka.

Poinformowała jednocześnie, że w listopadzie br. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) planuje przedstawić Radzie Ministrów nowe programy operacyjne.

„Natomiast w następnym roku powinna być gotowa struktura wdrażania programów na kolejne lata” – powiedziała Gęsicka.

Minister powiedziała, że resort nie planuje zmian w kwestii algorytmu podziału pieniędzy na regiony.

„Algorytm pozostaje ten sam, ale niewykluczone, że będą w nim jakieś zmiany” – powiedziała Gęsicka. „Ale to nie będzie żadna rewolucja” – dodała.

Do końca 2005 roku Polska przekazała do Komisji Europejskiej wnioski o refundację na kwotę 346,8 mln euro, podało MRR w raporcie podsumowującym rok działalności resortu.

Jednocześnie, podaje resort, podjęte działania pozwoliły zwiększyć faktyczne płatności na rzecz beneficjentów z 4,3% środków zagwarantowanych w Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 w październiku 2005 do ponad 23% środków do końca września 2006 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska wykorzysta ok. 30% funduszy UE w 2006 r

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl