SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskapresse kupuje Media Regionalne. Jest zgoda UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała zgodę na przejęcie Mediów Regionalnych przez Grupę Polskapresse. Po transakcji będzie ona musiała jednak sprzedać “Dziennik Wschodni” innemu wydawcy.

- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji w województwie lubelskim na dwóch rynkach - dzienników regionalnych oraz regionalnej reklamy prasowej. Polskapresse wydaje na tym obszarze "Kurier Lubelski", natomiast Media Regionalne – "Dziennik Wschodni". To największe gazety w regionie i dwie z trzech, które ukazują się na terenie całego województwa. Ich jedynym konkurentem jest Gazeta Wyborcza z lokalnym dodatkiem, której udział liczony sprzedażą egzemplarzową oraz przychodem ze sprzedaży jest jednak znacznie  niższy. Uczestnicy koncentracji posiadają również największe udziały na rynku regionalnej reklamy prasowej w tym województwie.

Dlatego prezes UOKiK nakazała Polskapresse, by spółka ta w ciągu roku dokonała sprzedaży przedsiębiorstwa związanego z wydawaniem gazety „Dziennik Wschodni” (ukazuje się w woj. lubelskim) oraz prowadzeniem serwisów dziennik-wschodni.pl i e-dziennikwschodni.pl. Wydawca ma również zapewnić do czasu tej sprzedaży “dotychczasowy charakter, odpowiednią rozpoznawalność i dostępność ww. gazety oraz serwisów internetowych“. - Urząd co trzy miesiące ma być informowany o realizacji wszystkich części nałożonego warunku - podano w komunikacie.

Transakcja przejęcia Mediów Regionalnych od brytyjskiego funduszu Mecom została ogłoszona w marcu br. (więcej na ten temat). Polskapresse i Mecom przewidują, że ostateczna umowa nabycia zostanie podpisana do końca października 2013 roku.

Z informacji podanych wiosną przez Mecom, wynika że za piony prasowy, internetowy i poligraficzny Mediów Regionalnych Polskapresse zapłaci (bez uwzględnienia zadłużenia i gotówki firmy) 8 mln zł. Oficjalnie spółki nie podają wartości transakcji.

W portfolio Mediów Regionalnych jest dziewięć dzienników regionalnych ("Dziennik Wschodni", "Echo Dnia", "Gazeta Codzienna Nowiny", "Gazeta Lubuska", "Gazeta Pomorska", "Gazeta Współczesna", "Głos - Dziennik Pomorza", "Kurier Poranny", "Nowa Trybuna Opolska"), dwa płatne i trzy bezpłatne tygodniki oraz 50 serwisów internetowych. Media Regionalne są też właścicielem pięciu drukarni.

W ub.r. przychody Mediów Regionalnych wyniosły 49,9 mln euro (wobec 58,5 mln euro w 2011 roku), a zysk przed opodatkowaniem i wpływem transakcji wewnątrzgrupowych - 0,3 mln euro (wobec 0,1 mln euro w 2011 roku).

Polskapresse jest częścią Verlagsgruppe Passau, niemieckiej grupy medialnej obecnej w Niemczech, Czechach i Polsce. Spółka wydaje 11 dzienników regionalnych, bezpłatny dziennik "Nasze Miasto", kilka tygodników lokalnych i ogłoszeniowych, kilkanaście serwisów internetowych. Do grupy należy też sześć drukarni.

Dołącz do dyskusji: Polskapresse kupuje Media Regionalne. Jest zgoda UOKiK

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosc
Wyrazy współczucia dla pracowników mediów regionalnych. Jeżeli za nic mają pracowników Polskapresse, to jak potraktują was
odpowiedź
User
Olek
Czy jesteśmy już kolonią niemiecką, skoro UOKiK wyraził zgodę na coś takiego?
odpowiedź
User
Tom
Błąd, duży błąd ..
odpowiedź