SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polski internet w 2013 roku, prognozy na 2014 (portale)

O minionym roku na polskim rynku internetowym i prognozach na najbliższe 12 miesięcy opowiadają szefowie czołowych wydawców i organizacji branżowych, m.in. Grzegorz Tomasiak, Michał Brański, Artur Potocki, Aleksy Uchański i Włodzimierz Schmidt.

Paweł Nowacki, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej (Infor Biznes) ds. serwisów internetowych i produktów elektronicznych

Wydarzenie roku
Połączenie Wirtualnej Polski i Grupy o2 oraz finalizacja przejęcia Mediów Regionalnych przez Polskapresse. W dłuższej perspektywie obie konsolidacje będą mieć bardzo duży wpływ na rynek reklamowy. Trudniejsze zadanie przed zarządzającymi Grupą o2, którym przyjdzie budować największą grupę medialną w sieci, ale jednocześnie optymalizować koszty i przychody. Bowiem formalnie właścicielem Wirtualnej Polski zostanie fundusz private equity Innova Capital i kiedyś pewnie będzie on chciał pozbyć się tych udziałów.

Z kolei Polskapresse może osiągnąć synergię, w końcu Media Regionalne to lustrzane odbicie dotychczasowej aktywności firmy, ale trudność polega na tym, że ujednolicenie produktów, systemów i procesów może zająć jej sporo czasu i energii, a trendy na rynku reklamy prasowej (to nadal podstawowe źródło przychodu obu wydawców) nie są pozytywne. Cyfrowa działalność połączonych firm opiera się na ogłoszeniach drobnych (Gratka.pl) oraz reklamach wyświetlanych przy informacjach regionalnych i lokalnych. Trzeba spodziewać się strategii pobierania opłat za treść.

Sukces roku
Stały wzrost wydatków reklamowych w internecie mimo spadków, jakie zanotuje w 2013 roku cała branża reklamowa. To wielki sukces ludzi działających w branży online, która zdecydowanie skuteczniej opierała się tendencjom tak widocznym w spadkach wydatków na reklamę w prasie czy na outdoorze. Dodatnią dynamikę odtrzymują wzrost wydatków w kanale mobilnym, na reklamę video („dopalanie” kampanii prowadzonych w tradycyjnej telewizji) oraz w social media.

Porażka roku
Postawa platformy nc + w kanałach social media, faktyczne podgrzanie atmosfery w momencie kryzysu. Klienci niezadowoleni ze zmian w ofercie założyli na Facebooku profil Anty nC+ . Błyskawicznie polubiło go kilkanaście tysięcy osób, a potem już samo poszło. Gafy popełnione przez zarządzających marką przybrały na sile właśnie w tym kanale, nie doceniono siły social media w połączeniu z reakcją niezadowolonych klientów. Case dowodzący dobitnie, że tam gdzie marki chcą prowadzić samodzielnie komunikację, bez pośrednictwa mediów (telewizji, radia, prasy, serwisów www itd.), rewolucyjna czujność i wsłuchiwanie się w potrzeby klientów musi stać na pierwszym miejscu. O kompetencjach w zarządzaniu marką w social media nie wspominając.

Człowiek roku
Michał Sadowski, prezes Brand24 - firmy, która stworzyła narzędzie do monitoringu mediów, serwisów social mediowych i szybko zdobywa nowych klientów, zresztą nie tylko w Polsce. Sadowski świetnie wykorzystał swoją wiedzę o social media i zdobywa poparcie internautów. Choćby wtedy, gdy chciał dostać się na scenę podczas tegorocznego Web Summit. O dystansie do siebie i występach w dowcipnie realizowanych filmikach także nie warto zapominać. To Michał Sadowski z Karolem Wnukiewiczem nagrał prześmiewczą piosenkę „Internety robię”, która zdobyła sporą popularność.

Trend roku
Pobieranie opłat za treści w sieci. To już nie tylko Piano Media u wydawców, czy Spotify z muzyką z modelem freemium. Dość zaskakująco pod koniec roku zamiar pobierania opłat za treści ogłosił Telepolis.pl, jeden z popularniejszych niezależnych serwisów z nowinkami telekomunikacyjnymi. W USA aż 12 z 20 największych gazet amerykańskich już wdrożyło różne modele paywalla na swoich stronach www.

Wydawcy w Polsce proponują swoim czytelnikom/internautom treści na różnych urządzeniach (standardem staje się posiadanie aplikacji na tablety), ale też coraz odważniej mówią, że produkcja contentu kosztuje, więc oczekują za niego opłat. Wydaje się, że powoli tworzą się „dwa internety”: darmowy - popularny, jakościowy - płatny.

Prognoza na 2014
Rok 2014 będzie upływał pod znakiem konsolidacji, rozwoju mobile’u, wideo i płatnych treści. Rok mobile, jak też rok pod znakiem wideo, ogłaszano już wielokrotnie, ale to musi być proces. Znacząco zmienia się zachowanie użytkowników, rośnie zamożność internautów - dziś smartfon i korzystanie z niego, by łączyć się z siecią, nie jest przywilejem tylko ludzi bogatych.

Świat cyfrowy stał się atrakcyjny dla wielu graczy do tej pory słabo obecnych lub w ogóle nieaktywnych w internecie. Kilka spektakularnych przejęć i konsolidacji wciąż przed nami. Wydawcy gazet jeszcze aktywniej będą zmieniać swoje podejście do monetyzacji w sieci, z odsłonowej na pobieranie opłat za dostęp do treści. Wejście Piano Media w 2012 roku z perspektywy następnych kilkunastu miesięcy może okazać się tylko małą rozbiegówką. W USA już ponad 50 proc. małych, lokalnych gazet (z nakładem do 5 tys. egzemplarzy) ma jakiś model pobierania opłat na stronie www. Pora na Europę, w tym Polskę.

 


Aleksy Uchański, dyrektor działu rozwoju produktów online w Ringier Axel Springer Polska

Wydarzenie roku
Konsolidacja polskiej branży online. Z jednej strony kolejne kroki w integracji Onetu i Ringier Axel Springer Polska (integracja IT, stworzenie jednej grupy megapanelowej, utworzenie spółki sprzedażowej), a z drugiej zapowiedź przejęcia Wirtualnej Polski przez Grupę o2.

Sukces roku
Doceniam sukces blogosfery jako całości, a w szczególności wiodących blogerów, którzy od dawna zasadnie walczyli o swoją pozycję i jej realne uznanie. W 2013 roku po raz pierwszy wyraźnie było widać, że blogerzy to już pełnoprawny element świata mediowego - i po stronie debaty publicznej, i w ujęciu marketingowym.
 
Porażka roku
Kolejne afery i wycieki, które obnażyły stopień spenetrowania internetu przez tajne służby oraz ochotę, z jaką globalne firmy internetowe idą z tymiż służbami ręka w rękę. To całkowicie rozwiało już i tak słabiutką iluzję prywatności i demokratyzacji, jaką miał dawać internet.

Człowiek roku
Michał Brański. Wizjoner. Będzie miał szansę zmaterializować swoją wizję.

Trend roku
Wideo. To miał być rok mobile'u (znów ;), a był rok wideo. Silny start nowego, długoterminowego trendu zmieniającego strukturę rynku.
 
Prognoza na 2014
Na nadchodzący rok patrzę z ostrożnym optymizmem, do którego skłania ożywienie w czwartym kwartale bieżącego roku. 2014 będzie rokiem dalszego dynamicznego rozwoju wideo, będzie to - chyba wreszcie - rok mobile’u, na pewno w wymiarze wykorzystania przez użytkowników, bo mam obawę, że niekoniecznie w wymiarze monetyzacji. Będzie to też rok intensywnego zautomatyzowanego handlu powierzchnią reklamową w internecie - trendu, który w średnioterminowej perspektywie istotnie zmieni (wręcz przeora) rynek. Będzie to także rok dalszej intensywnej konsolidacji w na polskim rynku.

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: Polski internet w 2013 roku, prognozy na 2014 (portale)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Już widzę to video w portalach. Zwykłą reklamę 96% użytkowników zamyka nawet jej nie oglądając. Materiałów video nie da się przewinąć bez oglądania reklam i przez to ich oglądalność jest na poziomie 1% wszystkich materiałów. No ale swoje kity trzeba wciskać, żeby zyski kroić.
odpowiedź
User
LuK
Dokładnie. Na wielu stronach nawet AdBlock nic nie pomaga. Jak widzę reklamę przed klipem wideo na jakiejś stronie to od razu z niej wychodzę...
odpowiedź
User
skondto
A skąd kolega PAW jest pewny takiego stanu rzeczywistości? Z autopsji? Bo nie lubi video? Bo tak mu się wydaje? A trochę inaczej jest. Ale to trzeba być w środku biznesu a nie na III roku studiów.
Pozdrowienia
odpowiedź