SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polski rynek telekomunikacyjny będzie rósł o 4-6%

Rynek usług telekomunikacyjnych Europy Środkowej i Wschodniej będzie rósł średnio w tempie 8% w latach 2007-2010, czyli szybciej niż w Europie Zachodniej.

W Polsce tempo wzrostu wyniesie 4-6% rocznie. Zdaniem analityków operatorzy będą musieli postawić na rozwój usług pozagłosowych i dostarczanie treści, podało PMR we wtorkowym komunikacie.

Wartość rynku usług telekomunikacyjnych w czterech państwach regionu CEE (autorzy raportu analizują tylko Rosję, Polskę, Czechy i Węgry) wzrośnie do 2010 roku o 13,7 mld euro i wyniesie 52,5 mld euro.

Wzrost będzie napędzać Rosja. W Polsce jego tempo wyniesie 4-6%. Wartość polskiego rynku w 2006 roku autorzy raportu szacują na 9,9 mld euro.

Zdaniem analityków, operatorzy będą musieli postawić na usługi pozagłosowe, głównie internet i transmisję danych.

"Rosnąca popularność usług dodanych jest powiązana z coraz większą liczbą gospodarstw domowych w regionie posiadających komputer i dostęp do Internetu" - uważa Paweł Olszynka, analityk rynku telekomunikacyjnego PMR i jeden z autorów raportu, cytowany w komunikacie.

Przychody operatorów z Polski, Rosji, Czech i Węgier z usług pozagłosowych wyniosły w zeszłym roku 3,8 mld euro, z czego 34% przypada na sms-y. Analitycy uważają, że udział przychodów z wiadomości tekstowych w ogólnym wyniku finansowym będzie spadać. Coraz popularniejsze mają być bardziej wyrafinowane usługi.

"Można oczekiwać dalszego wzrostu zainteresowania usługami dodanymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej" - uważa Olszynka. Analityk przyznaje, że trudno dokładnie przewidzieć, jak szybko będzie rosło to zainteresowanie i jak przełoży się na zyski operatorów.

Korzystanie z usług 3G w regionie jest nadal niewielkie. Według danych szacunkowych PMR, pod koniec 2006 roku w krajach Europy Środkowo-Wschodniej było ok. 550 tys. abonentów usług telefonii trzeciej generacji, obejmujących użytkowników telefonów i kart do notebooków umożliwiających bezprzewodowy dostępu do internetu. Stanowi to zaledwie 0,3% ogólnej liczby użytkowników telefonów komórkowych w regionie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polski rynek telekomunikacyjny będzie rósł o 4-6%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl