SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad pół miliarda euro kary dla Microsoftu za Internet Explorer

Komisja Europejska nałożyła na Microsoft karę wysokości 561 milionów euro. Amerykańska firma nie dopełniła zobowiązań dotyczących umożliwiania użytkownikom systemu Windows wyboru przeglądarki internetowej.

Ponad pół miliarda euro kary dla Microsoftu za Internet Explorer

W 2009 KE nakazała Microsoftowi dodanie do systemu Windows specjalnego ekranu, pozwalającego użytkownikom na wybór jednej z kilku proponowanych przeglądarek internetowych. Miało to zapobiec nieuczciwemu promowaniu przez giganta z Redmond własnej przeglądarki Internet Explorer. Ekran miał być obecny w Windowsie do 2014 roku.

Microsoft faktycznie umieścił taką funkcję w swoim flagowym produkcie. Dodatek Service Pack 1 dla Windowsa 7 sprawił jednak, że od maja 2011 roku do lipca 2012 ekran z wyborem przeglądarki nie wyświetlał się. Komisja wyliczyła, że w związku z  tym z wbudowanej w system opcji wyboru  nie mogło skorzystać około 15 milionów obywateli Unii Europejskiej.

KE uważa, że ekran wyboru, póki działał, był bardzo chętnie wykorzystywany przez użytkowników. W 2010 roku, od marca (wtedy został wprowadzony) do listopada, za jego pośrednictwem pobrano 84 miliony przeglądarek.

- Prawne zobowiązania w sprawach dotyczących praktyk monopolistycznych odgrywają ogromną rolę w naszej polityce, bo pozwalają szybko reagować na problemy w obszarze konkurencji. Oczywiście takie decyzje wymagają całkowitego podporządkowania się. Nie podporządkowanie się to poważne naruszenie prawa i wymaga stosownej kary - powiedział Joaquin Almunia, komisarz KE ds. konkurencji.

Microsoft przyznał, że wybór przeglądarki faktycznie zniknął z Windowsa 7 po pojawieniu się dodatku Service Pack 1. Miało to być spowodowane techniczną usterką. Firma wzięła na siebie pełną odpowiedzialność i nie zamierza się odwoływać od decyzji KE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad pół miliarda euro kary dla Microsoftu za Internet Explorer

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl