SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Porozumienie w komórkach - P4 nadchodzi

Polkomtel prawdopodobnie umożliwi klientom spółki P4 korzystanie ze swojej sieci. To warunek, aby nowy operator komórkowy mógł wystartować z własną ofertą.

- Rada Polkomtelu jednomyślnie wyraziła zgodę na podpisanie umowy - mówił "Rzeczpospolitej" wczoraj Maksymilian Bylicki, szef rady nadzorczej spółki. Dodał, że umowa uwzględnia uwagi zgłoszone przez Vodafone, udziałowca spółki, oraz że wejdzie w życie, jeśli podpiszą ją zarządy Polkomtelu i P4. Spytaliśmy przedstawicieli nowego operatora, czy tak się stanie. - Nie komentujemy tego - powiedziała "Rz" rzecznik P4 Magdalena Sawicka.

Umowa o tzw. roamingu krajowym, który pozwoli klientom P4 korzystać z sieci Polkomtelu zarówno w przypadku usług GSM, jak i trzeciej generacji (UMTS), została parafowana przez zarządy obu firm w drugiej połowie maja. Akceptację przez radę nadzorczą Polkomtelu blokował Vodafone, który żądał wyjaśnień. W reakcji P4 wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, by ten wydał korzystną dla operatora decyzję administracyjną, która zastąpi umowę między firmami. P4 zaznaczył, że wycofa wniosek do UKE, gdy umowa zostanie podpisana.

Jeśli zarządy podpiszą umowę zaakceptowaną przez radę nadzorczą Polkomtelu, P4, które na razie nie ma własnej sieci, będzie mogło rozpocząć świadczenie usług - jak zapowiadał - w IV kwartale 2006 r. Warunki finansowe umowy nie są odtajnione. Rzecznik P4 twierdziła,że są korzystne dla Polkomtelu.

W tym roku P4 ma pokryć własną siecią 0,85 proc. terytorium Polski. W jej zasięgu ma być 16,6 proc. Polaków. Do końca 2007 r. roku sieć UMTS P4 ma pokrywać 1,93 proc. kraju (30,7 proc. mieszkańców), rok później 4,2 proc. powierzchni Polski i 50,1 proc. mieszkańców kraju.

P4 zamierza zainwestować w Polsce około miliarda dolarów (700 mln euro) w ciągu najbliższych 5-6 lat. Spółka P4 w IV kwartale rozpocznie świadczenie usług jako czwarty operator telefonii komórkowej. 
 
W ciągu 10 lat firma chce mieć 17-25 proc. polskiego rynku.

P4 (Project 4) to nazwa projektu, a nie ostateczna nazwa sieci. Przed rozpoczęciem świadczenia usług nazwa prawdopodobnie ulegnie zmianie. Firma chce postawić na tzw. usługi trzeciej generacji, oferując oprócz klasycznej telefonii komórkowej także wiele usług związanych z multimediami, telewizją, internetem i różnymi aplikacjami mobilnymi. Początkowo sieć chce skupić się na zdobyciu głównie klientów indywidualnych.

P4 zatrudnia obecnie w Polsce prawie 160 osób, a prawie drugie tyle będzie pracować w pierwszym okresie w centrum obsługi klienta, które na potrzeby operatora tworzy firma Arvato Service. Na dokonane i planowane nakłady inwestycyjne firmy składa się m.in. 350 mln zł opłaty koncesyjnej, warta 150 mln euro (ok. 600 mln zł) umowa z firmą dostarczającą infrastrukturę oraz umowa z firmą informatyczną Comverse, która dostarczy usługi związane z billingami i rozliczeniami. Kontrakt ten ma wartość ok. 25 mln USD (ok. 75 mln zł).

P4 należy w 70 proc. do islandzkiego funduszu inwestycyjnego Novator, który zaangażowany jest również w przedsięwzięcia telekomunikacyjne m.in. w Finlandii, Bułgarii i Czechach. 30 proc. udziałów należy do Netii, z którą P4 zamierza współpracować.

Dotychczas usługi telefonii komórkowej w Polsce świadczą firmy PTC, Centertel i Polkomtel.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Porozumienie w komórkach - P4 nadchodzi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl