SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Poseł PiS przygotowuje prawo karzące za fake newsy. Może trafić do Sejmu już jesienią

- Ustawę o karaniu za rozpowszechnianie fake newsów należy wprowadzić jak najszybciej, gdyż PO wykorzystuje zmyślone informacje jako broń przeciwko rządowi - uważa poseł Dominik Tarczyński z Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta, przygotowujący właśnie taką ustawę, rozmawiał na jej temat na falach Radia Maryja.

Dominik Tarczyński Article

Poseł nad ustawą pracuje już od kilku tygodni. Na początku lipca miał spotkać się z prawnikami, aby dopracować jej szczegóły. Bezpośrednią przyczyną, dla której wypowiedział się ostatnio w tej sprawie, był wpis posłanki Kingi Gajewskiej z PO na Facebooku. Parlamentarzystka zamieściła zdjęcie zakrwawionego dziecka na rękach rodzica i podpisała je jako czeczeńskie dziecko, zranione przez Polaków w trakcie ataku na jeden z ośrodków dla uchodźców w Polsce. Wcześniej post takiej treści rozpowszechnił Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich. „Prawdziwi Polacy pokazują światu naszą gościnność…” - skomentowała Kinga Gajewska. Szybko jednak okazało się, że to zdjęcie z Syrii, w dodatku zrobione cztery lata temu. Posłanka przeprosiła za ten wpis, pokazując jego źródło. Kontrowersyjny wpis skasowała.

Sprawę tę skomentował w Radiu Maryja poseł Dominik Tarczyński. Podkreślił, że należy jak najszybciej wprowadzić tzw. „ustawę fake newsową”, aby osoby, które powielają nieprawdę mogły ponieść konsekwencje.

- Platforma Obywatelska, Nowoczesna i cała totalna opozycja od pierwszych dni po wygraniu wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje kłamstwo. Uderzają w polski rząd swoimi zaniedbaniami i w ordynarny sposób wykorzystują błędy, które popełnili. Robią to tylko po to, aby uderzyć w polski rząd. Dlatego ustawa o fake newsach, czyli o kłamstwie podawanym przez media, ale i polityków, musi wejść jak najszybciej w życie. Ja tę ustawę przygotuję. Mam nadzieję, że kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zgodzi się, że teraz jest czas na to, aby taką ustawę wprowadzić i marszałek ją przyjmie, ponieważ nie tylko media, ale też politycy powinni ponosić odpowiedzialność za inżynierię społeczną - mówił Tarczyński.

Jego zdaniem obecnie „mamy do czynienia z olbrzymią manipulacją społeczną”. - To bardzo źle wpływa na społeczeństwo. Takie działanie kreuje fałszywe opinie, a to musi się zmienić. Nie możemy dopuścić do tego, aby polska opinia społeczna była budowana na kłamstwie i manipulacji - zaznaczył Dominik Tarczyński.

Poseł PiS proponuje wysokie kary za kłamstwa rozpowszechniane w przestrzeni publicznej.

- Wszyscy ci, którzy zarobili na takim fałszywym newsie np. 1,5 mln zł, powinni to oddać i dodatkowo zapłacić drugie 1,5 mln zł. 100 proc. kary za to, co zarobili na kłamstwie. Wiemy, kto jest ojcem kłamstwa w przypadku wpisu posłanki Gajewskiej i nie możemy pozwalać na to, aby wolna demokratyczna Polska, z wielowiekową tradycją, była teraz wykorzystywana i opierana na kłamstwie - mówił Tarczyński w toruńskiej rozgłośni.

Ustawa ma karać zarówno podmiot, który przygotował i wypuścił w przestrzeń publiczną  zmyślonego newsa, ale i osoby rozpowszechniające go. - Chciałbym, aby ustawa, którą przygotowuję, dotyczyła wszystkich, tj. posłów, sędziów, prokuratorów, polityków czy osoby publiczne. Oprócz odpowiedzialności finansowej chciałbym, aby sądy miały prawo orzekać o tym, by osoba publiczna, która w publicznym wystąpieniu czy wpisie internetowym kłamała, była zobowiązana sądowo do zaprzeczenia, wyprostowania i przeproszenia, czyli żal za grzechy i zadośćuczynienie- podkreślał poseł Tarczyński.

W ubiegłym tygodniu Sejm rozpoczął wakacje. Kolejne posiedzenie parlamentu zaplanowano na 12 września. Dopracowana ustawa autorstwa Dominika Tarczyńskiego mogłaby trafić pod obrady dopiero jesienią.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Poseł PiS przygotowuje prawo karzące za fake newsy. Może trafić do Sejmu już jesienią

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak
Kolejna manipulacja tego ośrodka zasranego. Dodali zdjęcie syryjskiego dziecka celowo i celowo dopiero gdzieś w tekście napisali, że sytuacja miała miejsce cztery lata temu. Co mnie po czterech latach to obchodzi?
3 2
odpowiedź
User
YKK
I ty Brutusie przeciwko TVP i "Gazecie Polskiej"?
12 1
odpowiedź
User
Hahaha
A kto niby będzie decydował o tym co jest "fake newsem"? Proponuje powołanie Narodowej Komisji Fakeowej w składzie: Tarczyński, Pawłowicz i Pięta. I jak to się ma do konwencji o równoległej pisowskiej rzeczywistości?
10 1
odpowiedź
User
O
A kto niby będzie decydował o tym co jest "fake newsem"? Proponuje powołanie Narodowej Komisji Fakeowej w składzie: Tarczyński, Pawłowicz i Pięta. I jak to się ma do konwencji o równoległej pisowskiej rzeczywistości?

A gdzie jest najsłynniejszy fakenews IV RP - Misiewicz? Znowu próbujecie Bartusia pominąć przy awansie?
10 1
odpowiedź
User
sin
Co będzie uznane za "newsa", a co - za zdanie?
4 0
odpowiedź
User
dfs
Potężny cios w lewcową "Wyborczą" i TVN 24.
3 6
odpowiedź
User
Czerska
Potężny cios w lewcową "Wyborczą" i TVN 24.


Potężny. Adam podobno po po popłakał się ze śmiechu :D
6 0
odpowiedź
User
prawnik
Taka ustawa już była.

Dz.U. z 1946 r. Nr 34, poz. 210 - weszła w życie 2 sierpnia 1946r.

Kto ma mózg, niech sprawdzi sobie, jak nazywała się owa ustawa i czemu ją uchylono.
5 0
odpowiedź
User
beta
Powierzenie temu osobnikowi przygotowanie takiej ustawy to jakby Kurskiego upoważnić do przygotowania ustawy o etyce w mediach.
Ustawa Tarczyńskiego uderzy w pierwszej kolejności w media publiczne , jego kolegów partyjnych i ich medialne otoczenie .
4 1
odpowiedź
User
TT
A to dzisiaj nie jest 01.04? Panie pośle proponuję zacząć od swojego środowiska np. I Sekretarza, wielu innych, a przede wszystkim mojego ulubieńca p. Sasina, który nie wiem czy kiedykolwiek skalał się powiedzeniem prawdy, a w ilości wytworzonych fake newsów może konkurować tylko z Rosjanami i prezydentem Trumpem. I na koniec - na antenie Radia Maryja? Really?
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing