SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Postęp w walce z piractwem w Chinach

Około 1/3 programów instalowanych na komputerach na całym świecie w ubiegłym roku pochodziła z nielegalnego źródła.

Wynika z badania firmy IDC, przeprowadzonego dla Business Software Alliance.

Pirackie oprogramowanie przyniosło firmom 40 miliardów dolarów strat. W porównaniu z 2005 rokiem to o 15 procent więcej. W ponad połowie analizowanych krajów więcej niż 60 procent programów pochodziło z nielegalnego źródła. W około 1/3 państw wskaźnik ten przekroczył 75 procent.

W krajach, które wcześniej uznawano za niezbyt dobrze radzące sobie z piractwem, zanotowano progres. W Chinach, w ciągu trzech ostatnich lat wskaźnik pirackiego oprogramowania spadł o 10 procent (z 92 do 82 procent), a w Rosji o 7 procent.

Z danych IDC wynika, że rynek legalnego oprogramowania w Chinach miał w ubiegłym roku wartość 1,2 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 88 procent w porównaniu z 2005 rokiem. Biorąc pod uwagę ostatnie trzy lata wzrost ten wyniósł aż 358 procent.

Pomimo że najniższy wskaźnik piractwa zanotowano w USA (21 procent), to firmy straciły z tego powodu 7,3 miliarda dolarów - najwięcej spośród wszystkich krajów. Drugie pod tym względem były Chiny (5,4 miliarda dolarów strat, wskaźnik piractwa 82 procent), a trzecia Francja (2,7 mld dolarów strat, wskaźnik piractwa 45 procent).

W krajach Unii Europejskiej pirackie oprogramowanie przyniosło 11 miliardów strat, a 36 procent programów pochodziło z nielegalnego źródła.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Postęp w walce z piractwem w Chinach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl