SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dziennikarze z krajów wyszehradzkich powołali Środkowoeuropejski Komitet „Wolność dla mediów”. „Nie chcemy powrotu reżimów”

Przedstawiciele mediów i środowisk dziennikarskich z Czech, Polski, Słowacji i Węgier utworzyli wspólny komitet „Wolność dla mediów”, mający bronić niezależności dziennikarskiej w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentowało Towarzystwo Dziennikarskie.

Seweryn Blumsztajn, fot.PR24/MS Article

Do spotkania doszło w ubiegłym tygodniu w Pradze z inicjatywy Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej. Uczestnicy spotkania dyskutowali o zagrożeniu, jakie dla wolności mediów i społeczeństw stanowi polityka rządów w krajach wyszehradzkich.

Przedstawiciele środowisk dziennikarskich Grupy Wyszehradzkiej utworzyli wspólny komitet i chcą bronić niezależności mediów w ich krajach. W spotkaniu uczestniczyła delegacja Towarzystwa Dziennikarskiego z prezesem Sewerynem Blumsztajnem i Wojciechem Maziarskim. Uczestnicy wydali następującą deklarację:

„Choć mówimy różnymi językami, podzielamy te same obawy związane z obecną sytuacją w naszych krajach. Wolności i demokracji zagraża tu autorytaryzm. Ludzie sprawujący władzę zachowują się raczej jak wodzowie plemienni niż mężowie stanu i dążą do pełnej kontroli nad życiem społecznym. Obserwujemy, jak za pomocą narzędzi ekonomicznych i politycznych ograniczana i likwidowana jest niezależność mediów. Obawiamy się o los mediów publicznych, które politycy chcą opanować lub zmarginalizować, tak by nie przeszkadzały ich dążeniom. Bez niezależnych mediów władza uzyska pozycję monopolistyczną i pozbawi obywateli resztek ich swobód.

Dlatego deklarujemy wolę przeciwstawienia się tym groźnym tendencjom. Nie chcemy w Europie Środkowej powrotu reżimów autorytarnych, głoszących hasła narodowe i uzasadniających swą politykę rzekomą obroną bezpieczeństwa narodowego. W związku z tym powołujemy Środkowoeuropejski Komitet „Wolność dla mediów”, który będzie bronić niezależności mediów w naszych krajach. W społeczeństwie demokratycznym wolne, pluralistyczne i niezależne media są niezbędnym środkiem kontroli władzy. Bez nich wolność i demokracja w naszych krajach nie przetrwają”.

Pod deklaracją podpisali się: Seweryn Blumsztajn (prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, „Gazeta Wyborcza”, Polska), Adam Černy (przewodniczący Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej), Márton Gergely (zastępca redaktora naczelnego zamkniętego dziennika „Népszabadság”, Węgry), Štefan Hrib (wydawca i redaktor naczelny czasopisma „Tyždeň”, Słowacja), Jiři Hromada (przewodniczący Stowarzyszenia Aktorów, platforma Wolność dla Mediów, Czechy), Matuš Kostolny (redaktor naczelny pisma internetowego „Dennik N”, Słowacja), György Kerényi (konsultant słowackiego radia i TV, były redaktor naczelny węgierskiego publicznego Radia Kossuth, Węgry), Hana Marvanova (platfoma Wolność dla Mediów, Czechy), Wojciech Maziarski (publicysta „Gazety Wyborczej”, członek Komitetu Helsińskiego, Polska), Daniel Raus (dziennikarz i publicysta, były redaktor naczelny Radia Plus, współzałożyciel stowarzyszenia Energeia, Czechy) oraz David Smoljak (platforma Wolność dla Mediów, Czechy).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze z krajów wyszehradzkich powołali Środkowoeuropejski Komitet „Wolność dla mediów”. „Nie chcemy powrotu reżimów”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Dziennikarze lewicowych mediów V4 tworzą komitety, a więc lewica traci coraz bardziej jak widać. Szkoda, że nie było przedstawicieli zagrożonej demokracji amerykańskiej. Bo jak wiadomo nic tak nie zagraża demokracji, jak wybory i głosowania ludzi, w których lewica może zostać odsunięta od władzy.
60 22
odpowiedź
User
Fazi
Dziennikarzy białoruskich i rosyjskich nie zaproszono.
42 11
odpowiedź
User
Yogidługonogi
"Grupka sfrustrowanych lewaków coś tam podpisała". Taki tytuł spełniłby kryteria rzetelności.
48 23
odpowiedź
User
TT
Wolność dla mediów w wyborze płatnych sponsorów, lewacka mentalność
44 18
odpowiedź
User
ebro
Precz z totalitarnym prawactwem !!!
20 37
odpowiedź