SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarze z krajów wyszehradzkich powołali Środkowoeuropejski Komitet „Wolność dla mediów”. „Nie chcemy powrotu reżimów”

Przedstawiciele mediów i środowisk dziennikarskich z Czech, Polski, Słowacji i Węgier utworzyli wspólny komitet „Wolność dla mediów”, mający bronić niezależności dziennikarskiej w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Polskę reprezentowało Towarzystwo Dziennikarskie.

Seweryn Blumsztajn, fot.PR24/MSArticle

Do spotkania doszło w ubiegłym tygodniu w Pradze z inicjatywy Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej. Uczestnicy spotkania dyskutowali o zagrożeniu, jakie dla wolności mediów i społeczeństw stanowi polityka rządów w krajach wyszehradzkich.

Przedstawiciele środowisk dziennikarskich Grupy Wyszehradzkiej utworzyli wspólny komitet i chcą bronić niezależności mediów w ich krajach. W spotkaniu uczestniczyła delegacja Towarzystwa Dziennikarskiego z prezesem Sewerynem Blumsztajnem i Wojciechem Maziarskim. Uczestnicy wydali następującą deklarację:

„Choć mówimy różnymi językami, podzielamy te same obawy związane z obecną sytuacją w naszych krajach. Wolności i demokracji zagraża tu autorytaryzm. Ludzie sprawujący władzę zachowują się raczej jak wodzowie plemienni niż mężowie stanu i dążą do pełnej kontroli nad życiem społecznym. Obserwujemy, jak za pomocą narzędzi ekonomicznych i politycznych ograniczana i likwidowana jest niezależność mediów. Obawiamy się o los mediów publicznych, które politycy chcą opanować lub zmarginalizować, tak by nie przeszkadzały ich dążeniom. Bez niezależnych mediów władza uzyska pozycję monopolistyczną i pozbawi obywateli resztek ich swobód.

Dlatego deklarujemy wolę przeciwstawienia się tym groźnym tendencjom. Nie chcemy w Europie Środkowej powrotu reżimów autorytarnych, głoszących hasła narodowe i uzasadniających swą politykę rzekomą obroną bezpieczeństwa narodowego. W związku z tym powołujemy Środkowoeuropejski Komitet „Wolność dla mediów”, który będzie bronić niezależności mediów w naszych krajach. W społeczeństwie demokratycznym wolne, pluralistyczne i niezależne media są niezbędnym środkiem kontroli władzy. Bez nich wolność i demokracja w naszych krajach nie przetrwają”.

Pod deklaracją podpisali się: Seweryn Blumsztajn (prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, „Gazeta Wyborcza”, Polska), Adam Černy (przewodniczący Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej), Márton Gergely (zastępca redaktora naczelnego zamkniętego dziennika „Népszabadság”, Węgry), Štefan Hrib (wydawca i redaktor naczelny czasopisma „Tyždeň”, Słowacja), Jiři Hromada (przewodniczący Stowarzyszenia Aktorów, platforma Wolność dla Mediów, Czechy), Matuš Kostolny (redaktor naczelny pisma internetowego „Dennik N”, Słowacja), György Kerényi (konsultant słowackiego radia i TV, były redaktor naczelny węgierskiego publicznego Radia Kossuth, Węgry), Hana Marvanova (platfoma Wolność dla Mediów, Czechy), Wojciech Maziarski (publicysta „Gazety Wyborczej”, członek Komitetu Helsińskiego, Polska), Daniel Raus (dziennikarz i publicysta, były redaktor naczelny Radia Plus, współzałożyciel stowarzyszenia Energeia, Czechy) oraz David Smoljak (platforma Wolność dla Mediów, Czechy).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarze z krajów wyszehradzkich powołali Środkowoeuropejski Komitet „Wolność dla mediów”. „Nie chcemy powrotu reżimów”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Dziennikarze lewicowych mediów V4 tworzą komitety, a więc lewica traci coraz bardziej jak widać. Szkoda, że nie było przedstawicieli zagrożonej demokracji amerykańskiej. Bo jak wiadomo nic tak nie zagraża demokracji, jak wybory i głosowania ludzi, w których lewica może zostać odsunięta od władzy.
odpowiedź
User
Fazi
Dziennikarzy białoruskich i rosyjskich nie zaproszono.
odpowiedź
User
Yogidługonogi
"Grupka sfrustrowanych lewaków coś tam podpisała". Taki tytuł spełniłby kryteria rzetelności.
odpowiedź
User
TT
Wolność dla mediów w wyborze płatnych sponsorów, lewacka mentalność
odpowiedź
User
ebro
Precz z totalitarnym prawactwem !!!
odpowiedź