SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powszechna opłata audiowizualna za 11 zł z rachunkiem za prąd. Nowa ustawa medialna będzie gotowa za kilka dni

Projekt tzw. dużej ustawy medialnej, regulujący ustrój nowych mediów publicznych i ich finansowanie, ma być gotowy w przyszłym tygodniu, a do Sejmu trafi jako inicjatywa poselska. Opłata audiowizualna, która od 2017 roku zastąpi abonament RTV, ma wynieść od 11 do 15 zł.

Krzysztof CzabańskiArticle

Krzysztof Czabański, wiceminister kultury, poinformował w czwartek, że projekt tzw. dużej ustawy medialnej jest już na ukończeniu, a po uwagach i poprawkach ma być gotowy w przyszłym tygodniu. Składać się on będzie z dwóch części: regulującej sposób wyłaniania władz i rolę nowych mediów publicznych oraz dotyczącej  ich finansowania.

Będzie to projekt poselski, a inicjatorami tej ustawy są oprócz Czabańskiego posłowie: Jarosław Sellin (jest też wiceministrem kultury), Elżbieta Kruk, Barbara Bubula i Joanna Lichocka. To oni ostatecznie zdecydują, kiedy projekt zmiany prawa medialnego wpłynie do Marszałka Sejmu.

Nowela zakłada, że media publiczne ze spółek prawa handlowego zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne. Czabański już w połowie marca br. zapowiedział, że w ustawie pojawi się zapis, że szefowie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia będą wybierani w konkursach, a nie mianowani przez przewodniczącego Rady Mediów Narodowych (która ma przejąć część kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji).

Skład Rady Mediów Narodowych tworzyć będzie pięć osób, wybranych spośród ludzi o znaczącym dorobku medialnym i na rzecz kultury. Dwóch członków wskaże Sejm, dwóch - Senat, a jednego - prezydent. W tym gremium znaleźć się ma przedstawiciel opozycji.

Dodatkowo ma zostać wprowadzona opłata audiowizualna, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny. Obecnie płaci go tylko ponad milion z 13 mln gospodarstw domowych w Polsce. Krzysztof Czabański zapowiada, że opłata wynosić  będzie między 11 a 15 zł miesięcznie, ale bliżej tych 11 niż 15 zł. Ma być tym samym niższa od abonamentu.

Opłata audiowizualna ma być dopisywana do rachunku za prąd elektryczny. Ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku i będzie ona przeznaczona tylko na media publiczne. Zgodnie z ustawą, jeśli z rachunkiem za prąd składka nie zostanie przez kogoś opłacona, dostawca energii elektrycznej będzie zobowiązany zawiadomić właściwy urząd skarbowy. Ten zajmie się egzekucją opłaty.

W 2015 roku szacunkowe wpływy z abonamentu wyniosły ok. 750 mln zł. Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podobnym poziomie mają się utrzymać tegoroczne wpływy z abonamentu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powszechna opłata audiowizualna za 11 zł z rachunkiem za prąd. Nowa ustawa medialna będzie gotowa za kilka dni

51 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wilkołak
Prędzej rzucę się pod pociąg i zostanę inwalidą pierwszej grupy - zwolnionym z abonamentu - niż zrzucę się na pensję dla typów pokroju Pereiry. Niech płaci MON lub MSW, przecież Tvp jest obecnie pełna oficerów - politycznych.
odpowiedź
User
Nie
Barbarzyńcom ani grosza!
odpowiedź
User
Janko Ubranko
Bulić !
odpowiedź