SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie 2/5 Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako złą

Ponad 37 proc. Polaków ocenia swoją obecną sytuację finansową jako złą. Zdecydowana większość tych, którzy sądzą, że ich sytuacja majątkowa zmieni się w nadchodzącym roku, spodziewa się jej pogorszenia - wynika z badania Homo Homini.

14,5 proc. badanych ocenia, że ich obecna sytuacja finansowa jest dobra. Dla większości, czyli 47 proc., jest raczej przeciętna, natomiast 37 proc. uważa, że jest co zła (a 18,5 proc. twierdzi, że jest bardzo zła).

Najgorzej swoją sytuację ekonomiczną oceniają osoby między 25 a 34 rokiem życia (41 proc. osób w tej grupie wiekowej ocenia swoją sytuację finansową jako bardzo złą). Najlepiej swój stan finansowy oceniają osoby w wieku 45-54 lata (27 proc. pozytywnych wskazań).

Polacy nie liczą na optymistyczny scenariusz jeśli chodzi o swoją sytuację finansową w nadchodzącym roku. 82 proc. z tych, którzy oczekują jej zmiany, spodziewa się jej pogorszenia, podczas gdy poprawy oczekuje 18 proc.

Zmian na gorsze w swoich finansach spodziewa się w roku 2013 dokładnie połowa Polaków. Kolejne 33 proc. nie oczekuje zmian w tym zakresie, a tylko niecałe 11 proc. liczy na poprawę sytuacji finansowej.

Ponad 15 proc. Polaków zamierza w przyszłym roku regularnie oszczędzać, odkładając co miesiąc określoną kwotę. Kolejne 31,4 proc. myśli o odkładaniu pieniędzy w miarę możliwości, jednak bez ścisłej dyscypliny. Łącznie blisko 47 proc. Polaków poważnie myśli o oszczędzaniu w przyszłym roku.

O odkładaniu pieniędzy myślą głównie osoby młode, od 18 do 24 roku życia. W tej grupie wiekowej w przyszłym roku zamierza to robić 76,3 proc. badanych. Najmniej o oszczędzaniu myślą natomiast osoby nieco starsze, pomiędzy 25 a 34 rokiem życia – w tej grupie wiekowej o regularnym odkładaniu określonej kwoty myśli 10,7 proc. badanych, kolejne 17,9 proc. zamierza to robić w miarę możliwości, a 66 proc. nie planuje oszczędzania w ogóle.

Jednocześnie, 95 proc. Polaków nie planuje zaciągnięcia kredytu w 2013 roku. 2,3 proc. deklaruje, że skorzysta z pożyczki gotówkowej, dokona zakupu na raty lub wykorzysta limit kredytowy na koncie.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Homo Homini na zlecenie mBanku w dniach 17-18 grudnia 2012 r., na reprezentatywnej próbie 1100 respondentów – pełnoletnich mieszkańców Polski. Pomiar zrealizowano metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie 2/5 Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako złą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl