SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prawie 80 proc. Polaków podziela prezydencką ocenę III RP

Według badań TNS OBOP, 78 proc. Polaków podziela ocenę okresu po 1989 roku, zawartą w inauguracyjnym orędziu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 10 proc. nie zgadza się z nią.

26 proc. uważa, że zapowiedziane oczyszczenie i przebudowa państwa uda się w bardzo dużym i dużym stopniu, zaś 63 proc. sądzi, że uda się to w stopniu małym i bardzo małym. 44 proc. badanych przez OBOP sądzi, że nowa konstytucja jest Polsce potrzebna, a 36 proc. sądzi, że jest niepotrzebna.
 
Z sondażu wynika, że 23 proc., czyli mniej więcej jedna czwarta Polaków, obejrzała w telewizji, wysłuchała w radiu lub przeczytała w gazecie orędzie nowego prezydenta; dodatkowe 20 proc. obejrzało je, wysłuchało lub przeczytało tylko częściowo, a 12 proc. zna je tylko z omówień w dziennikach telewizyjnych, radiowych i gazetach. OBOP przytacza ten fragment orędzia, w którym prezydent zawarł ocenę III RP: "Gdy spojrzeć na wydarzenia ostatnich 16 lat, to niczym nie uchybiając twórcom naszych sukcesów, a tych sukcesów było niemało, trzeba jasno powiedzieć: zbyt mało było solidarności, zbyt mało było sprawiedliwości, a często brakowało też i uczciwości". W sondażu odczytywano badanym ten fragment orędzia i pytano ich, czy jest to ocena słuszna, czy niesłuszna.
 
Wyrażoną przez prezydenta zasadniczo (mimo zastrzeżeń) krytyczną ocenę III RP podzielała przytłaczająca większość (78 proc.) badanych. Jedynie 10 proc. się z nią nie zgodziło.
 
Wynik ten - zauważa OBOP - pokazuje, że Lech Kaczyński walcząc o prezydenturę, dobrze utrafił w nastroje Polaków, a zapewne też krytyczne oceny III RP umocnił i upowszechnił.
 
OBOP zawraca też uwagę, że idea "oczyszczenia i przebudowy" państwa była najważniejszą częścią programu wyborczego PiS oraz samego Lecha Kaczyńskiego. Dlatego w jego orędziu znalazły się słowa: "Państwo nieprawidłowo wykonuje swe zadania i dlatego musi być oczyszczone i przebudowane. Obok  moralnej zmiany nowej postawy rządzących jest to podstawowy warunek spełnienia społecznych, w pełni uzasadnionych oczekiwań". Pytanie OBOP brzmiało: "Prezydent Kaczyński zapowiedział oczyszczenie i przebudowę państwa. Jak Pan(i) sądzi, w jakim stopniu mu się to uda?".
 
Uzyskane wyniki pokazują, że Polacy są sceptyczni w ocenie szans L. Kaczyńskiego na "oczyszczenie i przebudowę państwa". Tylko 26 proc. sądzi, że uda mu się to w dużym lub w bardzo dużym stopniu, natomiast 46 proc. jest zdanie, że uda mu się to w stopniu małym, a 17 proc. w stopniu bardzo małym. Wstrzemięźliwe oceny szans "oczyszczenia i przebudowy" zdecydowanie dominują.
 
W orędziu prezydent wrócił do sprawy nowej konstytucji i powiązał ją z hasłem budowy "IV Rzeczpospolitej". Mówił: "Jestem głęboko przekonany, że Polsce potrzebna jest nowa ustawa zasadnicza, która będzie lepiej niż obecna odpowiadać potrzebom czasu (...). Uchwalenie nowej konstytucji ułatwiłoby bowiem w bardzo wysokim stopniu naprawę państwa, byłoby też uwieńczeniem budowy tego, co nazywamy IV RP". OBOP zapytał, czy "nowa konstytucja jest w Polsce potrzebna, czy nie".
 
Potrzebę uchwalenia nowej konstytucji dostrzegło 44 proc. badanych, a zdaniem 36 proc. jest ona Polsce niepotrzebna; 20 proc. badanych nie ma zdania. Większość badanych, która wyraziła pogląd w tej sprawie, do hasła nowej konstytucji nastawiona jest pozytywnie.
 
Podobnie jak w przypadku ocen okresu po 1989 roku, przekonanie, że prezydentowi Kaczyńskiemu uda się "oczyszczenie i przebudowa" państwa oraz przekonanie, że nowa konstytucja jest Polsce potrzebna, zależą przede wszystkim od ogólnych poglądów politycznych i sympatii partyjnych.
 
Im poglądy polityczne bliższe prawicowym, tym częstsze przekonanie, że prezydentowi uda się "oczyszczenie i przebudowa Polski" i że nowa konstytucja jest Polsce potrzebna.
 
Sondaż przeprowadzono w okresie od 5 do 9 stycznia na ogólnopolskiej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie 80 proc. Polaków podziela prezydencką ocenę III RP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl