SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawo konsumenta przy sprzedaży przez Internet

Z zakupów przez Internet będzie można wycofać się, wysyłając oświadczenie w tej sprawie nawet ostatniego (dziesiątego) dnia od zawarcia umowy - zdecydował w piątek Sejm

Z zakupów przez Internet będzie można wycofać się, wysyłając oświadczenie w tej sprawie nawet ostatniego (dziesiątego) dnia od zawarcia umowy - zdecydował w piątek Sejm. (więcej poniżej)

Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

      

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów (obowiązuje od ponad dwóch lat) pozwala odstąpić od umowy zawartej na odległość (przez Internet) lub poza lokalem sprzedawcy (za pośrednictwem jego agenta), bez podania jakiejkolwiek przyczyny, w terminie dziesięciu dni od jej zawarcia. Przy zakupach internetowych termin ten liczy się praktycznie od wydania rzeczy.

W razie odstąpienia uważa się, że umowa nie została zawarta. Dotychczasowe przepisy nie precyzowały, że informację o rezygnacji z umowy można przesłać ostatniego, dziesiątego dnia od jej zawarcia. Termin dziesięciodniowy ma chronić konsumenta, dlatego może on skorzystać ze swojego prawa do odstąpienia nawet w ostatnim dniu tego terminu. Jeżeli w tym dniu wyśle pismo o rezygnacji z umowy, do sprzedawcy dotrze ono zwykle po paru dniach (w sumie licząc od zawarcia umowy po kilkunastu dniach). Nie znaczy to, że termin do odstąpienia się wydłuży, co może wydawać się niekorzystne handlowcom. Ustawa gwarantuje wspomniane dziesięć dni nie przedsiębiorcy, tylko konsumentowi, który może skorzystać z odstąpienia do ostatniego dnia.

Prawo do rezygnacji z tego rodzaju umów bez tłumaczenia się zostało wprowadzone na wzór unijnego. Określa je dyrektywa z 1985 r., która wyraźnie stanowi, że informację o odstąpieniu wysłać można przed końcem terminu, czyli nawet w ostatnim dniu.

Znowelizowana ustawa uściśla też termin, w jakim konsument musi zwrócić niechciany towar. Powinno nastąpić to niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni. Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ogłoszenia ustawy. Teraz trafi ona do Senatu.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawo konsumenta przy sprzedaży przez Internet

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl