SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Premier: szatanów widać w mediach

Szatanów bardzo łatwo zidentyfikować, widać te buzie także wmediach - powiedział w poniedziałek premier Jarosław Kaczyński,nawiązując do swojej sobotniej wypowiedzi na konwencji samorządowejPrawa i Sprawiedliwości w Radomiu.

Premier powiedział tam - odnosząc się do protestów służbyzdrowia - że gdyby ktoś niechętny Polsce, "w jakiejś innejstolicy", chciał wymyślić scenariusz zaszkodzenia Polsce, to mógłbywymyślić właśnie to, co się teraz dzieje w kraju. Zaznaczył, że niejest to oskarżenie pod adresem pielęgniarek i lekarzy, bo - jakmówił - "oni mogą sobie tego nie uświadamiać". "Ale inni szatani sątam czynni" - dodał premier.

W poniedziałek J. Kaczyński wyjaśnił, że przywołując cytat zwiersza Kornela Ujejskiego odwołał się "do sytuacji, która sięnieraz w historii zdarza, kiedy to ci, którzy podejmują jakiśdziałania, nie do końca rozumieją sens tego działania, albo wkażdym razie jego pełny sens".

W tym wypadku - mówił premier - mamy do czynienia z dosyć prostąsytuacją - z jednej strony strajkujące pielęgniarki i lekarze"domagają się cudu, tzn. żebyśmy zaległości z 50-60 lat załatwili wciągu jednego roku", z drugiej strony obserwuje "niezwykle dalekoidące poparcie ze strony mediów".

"Nie słyszałem o tym, żeby panowie (Jan) Wejchert czy (Mariusz)Walter byli tak bardzo zainteresowani losem pielęgniarek, czyinnych grup społecznych, którym się działo gorzej niż tym panom,gorzej niż wielu innym w Polsce. Mamy poparcie ze strony paniGronkiewicz-Waltz, o której chyba można powiedzieć, że jestmilionerką, to samo można powiedzieć o pani Kwaśniewskiej" - mówiłJ.Kaczyński.

"W ogóle jest jakieś niezwykle daleko idące wsparcie, domaganiesię od władzy, żeby zrezygnowała ze stosowania prawa. Przypomnę, żenp. w listopadzie 2002 roku w trakcie okupacji, czy jej kończeniaprzez siły porządku publicznego panie pielęgniarki były siłąwyciągane, ciągnięte po ziemi i nawet +Gazeta Wyborcza+", dodatekwrocławski to opisywał i jakoś nikt się tym nie przejmował, niepamiętam jakiegoś buntu, nikt nie mówił o łamaniu demokracji, ojakichś strasznych zamachach, o tym, że naruszono godność kobiet" -powiedział szef rządu.

Premier stwierdził, że ma podstawy sądzić, iż "ci ludzie niekierują się tym, co deklarują, tylko naprawdę mają inne cele,panicznie boją się tej władzy, tego rządu, tego, że prawda wyjdziena jaw, prawda dla nich w najwyższym stopniu smutna".

"Tu nie ma żadnych wielkich tajemnic. A to, że dodałem do tegoten element hipotetyczny, międzynarodowy - rzeczywiście jest tak,że gdyby komuś się polski rozwój i polskie umacnianie pozycji niepodobało, to by wymyślił właśnie coś takiego - to jest zupełneoczywiste. Ja nie twierdzę, że tak było, ja tylko twierdzę, że takby mogło być i to też należy brać pod uwagę" - powiedziałJ.Kaczyński.

"Ale szatanów bardzo łatwo zidentyfikować - widać te buzie takżew mediach" - dodał.

Premier powiedział, że rząd przeprowadził w tym roku w służbiezdrowia 30-proc. podwyżkę, której na taką skalę "nie było oddziesięcioleci". Zadeklarował, że jest gotowy "do kolejnychpodwyżek i umocnienia tej".

Podkreślił, że kolejny wzrost płac wynika z obniżki klinapodatkowego, i w porównaniu z rokiem 2006 pielęgniarki w 2008 będąmiały pensje o 50 proc. wyższe i "perspektywy dalszego wzrostu"."To naprawdę nie jest mało, my proponujemy dużo, ale jakoś się tonie spotyka ze zrozumieniem i dzisiaj panie i panowie opuścilirozmowy, kiedy stwierdzono, zgodnie z tym co zawsze mówiliśmy, że wtym roku podwyżek nie będzie, bo nie ma na to środków" -powiedział.

Według J.Kaczyńskiego, kolejna podwyżka w tym roku oznaczałabybrak pieniędzy w przyszłym roku na procedury medyczne, czyli napacjentów. "My takiej zasady +nic nas nie obchodzi poza naszymipensjami+ nie możemy przyjąć" - stwierdził szef rządu. By zrobićwięcej - mówił premier - potrzebne jest referendum. "Czylizabieranie pieniędzy z jednej strony najbogatszym, ale dziś wiemyile tych pieniędzy można zabrać, nie jest tego dużo. W związku ztym trzeba sięgnąć po inne fundusze(...) mówię o funduszachspołecznych" - dodał.

Na pytanie, czy nie obawia się, że sytuacja w służbie zdrowiasię pogorszy, odparł, że to jest kwestia "odpowiedzialności,kwestia przysięgi hipokratesowej, która nie zawsze w tej chwilijest przestrzegana".

Pytany o podniesienie składki zdrowotnej, J. Kaczyńskipowiedział, że jest gotowy "rozmawiać o różnych sprawach, ale nietak nagle, z przemyśleniem jak to będzie skutkowało na przyszłość,jakie będą tego efekty gospodarcze, bo szybki wzrost jest Polscebardzo, bardzo potrzebny". "Nie damy się tutaj sterroryzować ijeżeli ktoś na to liczy, to bardzo proszę, żeby przestał, bo nicnie uzyska" - powiedział premier.

Według ministra zdrowia Zbigniewa Religi, jedynym rozwiązaniemproblemów finansowych służby zdrowia jest wzrost składki naubezpieczenie zdrowotne. Religa uważa, że składka powinna wzrastaćco pół roku lub co rok o ok. 0,5 proc., ale jednocześnie powinnabyć możliwość odpisywania tego od podatku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Premier: szatanów widać w mediach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl