SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Presspublica kupuje "Życie Warszawy"

Sprzedaż "Życia Warszawy" coraz bliższa. Do transakcji może dojść w ciągu tygodnia. Nabywcą zostanie Presspublica, wydawca dzienników "Rzeczpospolita" oraz "Parkiet".

Przedstawiciele brytyjskiej grupy prasowej Mecom negocjują zakup "Życia Warszawy" już od kilku tygodni, ale formalnie to właśnie Presspublica (która jest własnością brytyjskiej grupy wydawniczej Mecom (51 proc. udziałów) oraz spółki skarbu państwa PW Rzeczpospolita (49 proc.) ma wyłożyć na ten cel pieniądze. Podczas ostatniego zgromadzenia wspólnicy wyrazili zgodę na zakup lokalnego dziennika.

"Życie Warszawy" należy do Michała Sołowowa, zajmującego pierwsze miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" z majątkiem 6,6 mld zł. Tytuł jest jednak nierentowny, a jego sprzedaż spada. Wydająca gazetę firma Dom Prasowy zakończyła 2005 r. przychodami 27 mln zł i stratą netto ok. 24 mln zł (wyniki finansowe za 2006 r. nie są dostępne).

Cena, którą będzie musiała zapłacić Presspublica nie jest wygórowana, na pewno nie przekroczy ona kilkunastu milionów złotych. - Marka "Życie Warszawy" jest bardzo dobra, koszty wydawania tej gazety w ramach Presspubliki będą znacząco niższe niż obecnie, przecież nasze wydawnictwo ma swoją drukarnię, kolportaż i promocję – tłumaczy „Gazecie Wyborczej” Andrzej Liberadzki. Projekt ma mieć charakter czysto biznesowy.

Nie brakuje obserwatorów, którzy doszukują się w zakupie politycznych wątków. Warto przypomnieć, iż Mecom kupił udziały w Presspublice jesienią zeszłego roku od norweskiego koncernu Orkla, który był skonfliktowany z państwowym wspólnikiem. Norwegowie przez lata deklarowali gotowość odkupienia udziałów w spółce od skarbu państwa i postulowali zmniejszenie udziału państwa w rynku prasowym. Bezskutecznie.

"Życie Warszawy" stanie się już trzecim dziennikiem należącym do tej firmy. Rząd konsekwentnie umacnia swoje wpływy w Presspublice, o czym świadczy choćby niedawna nominacja Andrzeja Gelberga na stanowisko prezesa PW Rzeczpospolita, państwowego udziałowca wydawnictwa. Dawny naczelny "Tygodnika Solidarność" i prezes firmy taksówkowej MPT cieszy się dużym zaufaniem braci Kaczyńskich.

Resort skarbu nie odpowiedział na pytanie, czy był informowany o planowanej transakcji i jak ją ocenia. Sama Presspublica nie skierowała jeszcze wniosku o zgodę na zakup "Życia Warszawy".

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Presspublica kupuje "Życie Warszawy"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl