SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Presspublica trafi na giełdę po przejęciu za 200 mln zł przez Gremi Media

Notowana na GPW spółka Gremi Media zamierza swoimi nowymi akcjami o wartości 200,2 mln zł zapłacić za 56,2 proc. udziałów Presspubliki, do której należą m.in. wydawca „Rzeczpospolitej”, „Parkietu”, „Sukcesu” i „Bloomberg Businessweeka”, e-Kiosk i Uważam Rze. W ten sposób medialne aktywa Grzegorza Hajdarowicza trafią na giełdę.

Grzegorz Hajdarowicz, prezes KCI Article

Grzegorz Hajdarowicz wprowadzenie swoich wszystkich medialnych aktywów na giełdę zapowiedział pod koniec kwietnia br. - Wejście na parkiet oraz pozyskany kapitał powinny w kilkuletniej perspektywie stworzyć nową, zaawansowaną technologicznie grupę, która ma realne szanse dołączyć do grona liderów polskiego rynku medialnego - powiedział wtedy (przeczytaj więcej).

W środę kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza firma Gremi Media, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, poinformowała inwestorów w komunikacie, że planuje przejąć od spółek Gremi i KCI (też związanych z Hajdarowiczem) należące do nich udziały w Presspublice (jej prezesem jest Hajdarowicz, a wiceprezesem Eryk Kłopotowski). Obecnie Gremi Media ma już 490 tych udziałów (stanowiących 4,4 proc. kapitału zakładowego), a chce kupić 6 342 (stanowiące 56,2 proc. kapitału). Pozostałe udziały Presspubliki należą do tej spółki.

Gremi Media za udziały Presspubliki chce zapłacić własnymi nowymi akcjami - zamierza ich wyemitować 91,01 mln w cenie jednostkowej 2,20 zł (łączna wartość emisji wyniesie zatem 200,2 mln zł). Nowe akcje będą przeznaczone tylko dla Gremi i KCI, zostaną wyemitowane z wyłączeniem prawa poboru przez obecnych udziałowców Gremi Media. - U podstaw pozbawienia akcjonariuszy prawa poboru leży również zamiar jak najszybszego, efektywnego i taniego przeprowadzenia emisji. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe jedynie w przypadku przeprowadzenia emisji w trybie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy - tłumaczy spółka w komunikacie.

Transakcja zostanie zrealizowana, jeśli 30 czerwca podczas walnego zgromadzenia na takie podwyższenie kapitału spółki zgodzą się akcjonariusze Gremi Media.

Presspublica jest akcjonariuszem lub udziałowcem kilku spółek związanych z Grzegorzem Hajdarowiczem: Gremi Business Communication (wydawca „Rzeczpospolitej”, „Parkietu”, „Sukcesu” i „Bloomberg Businessweeka”), e-Kiosk, Uważam Rze, ComPress, Kancelaria RP i MM Conferences. Łączna wartość udziałów Presspubliki w tych spółkach została wyceniona przez firmę doradczą BAA Polska na 296,2 mln zł (z czego większość, 262,2 mln zł, stanowią udziały w Gremi Business Communication).

Z kolei wartość samej Presspubliki oszacowano (metodą skorygowanej wartości aktywów netto według danych z 28 maja br.) na 252 mln zł, na co złożyło się 337,4 mln zł aktywów i 85,4 mln zł pasywów.

28 maja br. Presspublica została połączona z Gremi Communication metodą łączenia udziałów. W ciągu niecałych pięciu miesięcy br. pierwsza spółka zanotowała 1,19 mln zł straty netto, a druga - 2,32 mln zł.

Zarząd Gremi Media w komunikacie podkreślił, że jego zdaniem grupa Presspublica posiada potencjał do generowania zysków. - Zwiększanie pakietu udziałów w spółce Presspublica pozwoli spółce Gremi Media  na uzyskanie większej kontroli nad tą spółką i jej grupą kapitałową, a tym samym na osiąganie większych zysków i jednocześnie ich zabezpieczenie poprzez wpływ na działalność spółki Presspublica i udział w podejmowaniu strategicznych decyzji do których wymagana jest uchwała zgromadzenia wspólników - opisali zarządzający Gremi Media. - Rozwój, a przez to wysokość generowanych poprzez poszczególne spółki grupy przychodów i zysków wzrośnie również w wyniku synergii pomiędzy tymi spółkami. Na zwiększenie przychodów i zysków istotnie wpłynie również rozwój portfolio usług świadczonych wspólnie przez te spółki ich dotychczasowym i nowym klientom - dodali.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Presspublica trafi na giełdę po przejęciu za 200 mln zł przez Gremi Media

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
naczelnych se z "Nie" bierz, bo zdaje się tam głodem przymierają
to ni milera nie wspiera, ni palikota,w końcu Urban wspierał PO. Liczę, że m tak zostanie
8 12
odpowiedź
User
mosa
Ewakuuje się przed jesienną klęską patronów z PO !
17 12
odpowiedź
User
egon
Gremi z kapitalizacją 10mln chce kupić spółkę za 200mln?! Ktoś w to wchodzi?! :)
13 10
odpowiedź