SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Banku Millennium zapowiada gorsze wyniki

Bank Millennium, który po pierwszym półroczu zanotował skonsolidowany zysk netto wysokości 139,7 mln zł, spodziewa się, że w drugim półroczu i całym roku negatywny wpływ na wyniki banku będą miały koszty, związane z dalszą zmianą wizerunku oddziałów oraz budową nowych placówek.

Poinformował w czwartek prezes banku Bogusław Kott.

„Drugą połowę roku widzę optymistycznie. Wygląda na to, że gospodarka uniezależniła się od polityki, co pozytywnie wpływa także na bankowość. Bank jest dobrze zorganizowany i przygotowany na rozwój, ale negatywnie na nasze wyniki za cały rok będzie wpływała ekspansja. Wysiłek kosztowy będzie miał negatywny wpływ na wyniki banku” – powiedział Kott dziennikarzom.

W 2005 roku skonsolidowany zysk netto Banku Millennium wyniósł 567,1 mln zł i był to najlepszy wynik uzyskany przez bank od 16 lat.

Jak przypomniał prezes Kott, w ciągu dwóch lat koszty zmiany wizerunku, przebudowy i budowy nowych oddziałów mają wynieść 180 mln zł.

Na koniec czerwca łączne wydatki na projekty ekspansji oddziałów oraz zmiany wizerunku wyniosły 18,4 mln zł, w tym 6,7 mln zł nakładów inwestycyjnych oraz 11,7 mln zł wydatków kosztowych.

Do 2008 roku bank zamierza otworzyć 160 nowych oddziałów. Do połowy lipca bank otworzył 26 nowych oddziałów, w tym 14 centrów finansowych, świadczących kompleksowe usługi dla klientów indywidualnych oraz MSP, 8 oddziałów dla klientów detalicznych i małych firm oraz 3 centra kredytów hipotecznych i 1 oddział detaliczny.

Do końca 2006 roku bank planuje otwarcie kolejnych 31 nowych lub przebudowanych oddziałów. Obecnie działa ponad 330 różnorodnych placówek banku.

„Zmiany wizerunku z zewnątrz już zostały wprowadzone, a zmiany wewnątrz oddziałów będą wprowadzane stopniowo” – powiedział prezes.

W pierwszym półroczu bank zanotował prawie 30% wzrost zysku z działalności podstawowej (z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych w 2005 r.). Wskaźnik ROE wyniósł 12,5% wobec 11,2% na koniec I półrocza 2005 roku. Według zapowiedzi zarządu, na koniec 2008 roku ma on wzrosnąć do 15%, przy jednoczesnym spadku wskaźnika koszty do dochodów z 67,4% na koniec czerwca 2006 do 65% na koniec 2008 roku.

Kredyty ogółem wzrosły o 46% r/r do 11,97 mld zł, głównie dzięki kredytom hipotecznym, których portfel na koniec czerwca 2006 osiągnął wartość 5,4 mld zł. Bank zanotował także wzrost kredytów konsumpcyjnych, których portfel wyniósł 755 mln zł brutto, co stanowi wzrost o 124% licząc rok do roku.

Liczba kart kredytowych sprzedanych przez bank w pierwszych sześciu miesiącach tego roku osiągnęła 194 tys. (wzrost o 123% r/r). Wartość brutto kredytów, związanych z kartami kredytowymi podwoiła się, osiągając poziom 199 mln zł.

Bank zanotował spadek udziału kredytów z utratą wartości w portfelu ogółem do 8,2% na koniec czerwca 2006 z 13,1% rok wcześniej. Wskaźnik pokrycia rezerwami zwiększył się do 67% w pierwszym półroczu tego roku z 62% licząc rok do roku.

Bank przygotowuje się obecnie do procesu sekurytyzacji kredytów w sytuacji zagrożonej.

„Pracujemy nad projektem sekurytyzacji kredytów zagrożonych utratą wartości. Jest to portfel zarówno kredytów detalicznych, jak i korporacyjnych” – powiedział prezes.

Jak poinformował Bogusław Kott, bank czeka obecnie na wyznaczenie przez Komisję Nadzoru Bankowego terminu rozpatrzenia wniosku Banco Comercial Portugues, głównego akcjonariusza Banku Millennium o pozwolenie na zwiększenie udziałów w Banku Millennium do 66% z obecnych 50%. Wniosek taki portugalski bank złożył w kwietniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes Banku Millennium zapowiada gorsze wyniki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl