SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes BZ WBK: Rząd powinien zająć się bezrobociem, a nie bankami

Polskie banki stanowią podporę gospodarki, dlatego zamiast sektorem bankowym rząd powinien zajmować się zmniejszaniem bezrobocia – obecnie największego problemu w kraju.

Uważa prezes Banku Zachodniego WBK Jacek Kseń.

„Najpoważniejszym problemem Polski jest obecnie wysoki poziom bezrobocia i tym właśnie problemem powinien zająć się rząd” – powiedział Kseń podczas środowego Forum Bankowego.

Zdaniem prezesa BZ WBK, nie ma potrzeby zajmowania się sektorem bankowym, czemu ma służyć powoływana obecnie przez Sejm komisja śledcza, ponieważ funkcjonuje on sprawnie.

„Polska jako pierwszy z krajów reformowanych osiągnęła wzrost gospodarczy. Poza małym wypadkiem Banku Staropolskiego, nie było w naszym kraju żadnej innej upadłości banku. Polskie banki nigdy nie stanowiły obciążenia dla sektora bankowego. Mają za to bardzo wysoki współczynnik zwrotu z kapitału, są podporą Giełdy Papierów Wartościowych i miejscem, w które chętnie inwestują towarzystwa funduszy inwestycyjnych” – powiedział Jacek Kseń.

Prezes, który w kwietniu 2007 roku odchodzi z BZ WBK, przypomniał, że gdy 10 lat temu obejmował stanowisko prezesa w banku jedna akcja instytucji była warta 6 zł. Dziś za jeden walor trzeba zapłacić 150 zł, a przed całą „awanturą bankową” akcje warte były po 170 zł.

„Na razie reakcja inwestorów jest umiarkowana, ale trudno ocenić, jak długo to potrwa. Mam nadzieję, że w Polsce zwycięży rozsądna opcja wolności gospodarczej” – stwierdził Kseń.

Prezes BZ WBK obawia się, że jeśli zamieszanie na scenie polityczno-gospodarczej potrwa dłużej, Polska nie wykorzysta swojej szansy.

„Gdyby zostały przeprowadzone niezbędne reformy, być może Polska osiągałaby 6-, a nie 4-proc. wzrost gospodarczy” – powiedział Kseń.

Prezes BZ WBK wziął w obronę prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) Leszka Balcerowicza.
„Leszek Balcerowicz to jeden z wybitniejszych Polaków. Niezależnie od tego, jak ocenia się jego poglądy, trzeba przyznać, że zrobił dla kraju bardzo wiele i z tego powodu prezes NBP nie powinien być traktowany tak, jak został potraktowany wczoraj w Sejmie” – powiedział Kseń.

„Mam nadzieję, że wszystko unormuje się na tyle, by nie było takich czołówek gazet, jak ostatnio w ‘Financial Timesie’. Po czymś takim inwestorzy zagraniczni zastanowią się dwa razy, zanim zdecydują się na inwestycję w Polsce. A to oznacza, że długo jeszcze będziemy mieli wysokie bezrobocie” – skonkludował prezes BZ WBK.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes BZ WBK: Rząd powinien zająć się bezrobociem, a nie bankami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl