SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Google krytykuje Apple i Facebooka

Larry Page, prezes zarządu Google, udzielił wywiadu magazynowi Wired. Nie szczędził w nim cierpkich słów wobec konkurencji: Apple i Facebooka.

Prezes Google krytykuje Apple i Facebooka

Prezes i współzałożyciel Google opowiedział o swojej filozofii pracy „10X”. Polega ona na tym, by ciągle starać się tworzyć nowe rozwiązania, dziesięciokrotnie lepsze od obecnie istniejących. Page uważa jednocześnie, że wiele firm stroni od takiego podejścia. Zamiast tego poprawiają swoje urządzenia i usługi o 10 procent, by iść krok w krok z konkurencją, co jednocześnie gwarantuje umiarkowany sukces, ale również odbiera szanse na dokonanie czegoś przełomowego. Zdaniem prezesa zarządu Google, właśnie to hamuje innowacje.

- Ciężko znaleźć przykłady świetnych rzeczy, powstałych tylko dzięki konkurencji. Co może być ciekawe w robieniu każdego dnia tego samego, co robią inne firmy? Dlatego właśnie przedsiębiorstwa na ogół z czasem ulegają rozkładowi. Bo robią mniej więcej to samo cały czas, z niewielkimi zmianami - tłumaczył Page.

Zapytany o dział Google X, zajmujący się innowacyjnymi projektami, takimi jak autonomiczne samochody albo okulary Project Glass, współzałożyciel internetowego giganta ponownie podkreślił wartość pracy nad niekonwencjonalnym, ale potencjalnie przełomowymi produktami. Nie omieszkał przy tym skrytykować Apple.

- Często mamy w firmie takie rozmowy: mamy tyle pieniędzy, wszystkich tych ludzi, czemu nie robimy czegoś więcej? Weźmy na przykład Apple, które świetnie wychodzi na tym, że jednocześnie skupia się na bardzo niewielu projektach. Dla mnie to niesatysfakcjonujące. W świecie technologii jest tyle możliwości, by uczynić życie ludzi lepszym. Tu w Google wykorzystujemy może 0,1 procenta tej przestrzeni, podczas gdy inne firmy technologiczne to łącznie jakiś 1 procent. Pozostaje więc aż 99 procent niezagospodarowanego terenu - wyjaśniał prezes zarządu Google.

Wired pytało Page'a też o rywalizację z Facebookiem na rynku społecznościowym. Współzałożyciel Google stwierdził, ze jest bardzo zadowolony z tego jak rozwija się Google+ i dodał, ze trwają pracę nad wieloma nowymi funkcjami. Wykorzystał również tę okazję, by skomentować poczynania konkurencji.

- Owszem, jako firma Facebook na tym rynku ma bardzo mocną pozycję. Ale pracując nad swoimi produktami wykonują naprawdę kiepską robotę - oznajmił Page, nie wdając się w szczegóły. - Ale czy koniecznie musi ponieść porażkę, żebyśmy odnieśli sukces? Nie sądzę. Robimy przecież różne rzeczy. Poza tym, to absurd mówić, że w tej branży jest miejsce dla jednej firmy. Kiedyś powiedziano nam: „Nie dacie rady, jest już pięć firm robiących wyszukiwarki”. A my odpowiedzieliśmy: „Mamy wyszukiwarkę, ale robimy coś innego”. Tak patrzę na ten biznes - skomentował.

Page odniósł się również do podejmowanych przez różne rządy prób nałożenia na internet dodatkowych regulacji, którym Google otwarcie się przeciwstawiało i lobbowało za porzuceniem takich starań.

- Rządy boją się internetu przez to, co stało się na Bliskim Wschodzie, więc chętniej tych, którzy dla swojego interesu chcą ograniczyć wolności w sieci. Ale widziały też niesamowitą odpowiedź ludzi na SOPA. Sądzę, że rządy walczą z użytkownikami sieci na własne ryzyko - stwierdził Page.

Cały wywiad można przeczytać tutaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes Google krytykuje Apple i Facebooka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl