SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes GPW oczekuje 60 debiutów na giełdzie w 2007 r.

Na warszawskiej giełdzie może zadebiutować w 2007 roku 60 spółek wobec 38 debiutantów w tym roku, przewiduje prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Oprócz tego na utworzonym w I połowie 2007 roku nowym rynku dla firm wzrostowych zadebiutuje 10 spółek.

„Wychodzi nam, że pojawi się ok. 60 nowych firm na giełdzie w 2007 roku” – powiedział Sobolewski podczas konferencji prasowej.

GPW szacuje, iż 8-10 firm będzie pochodzić z prywatyzacji, 6-8 spółek przejdzie na GPW z CeTO, natomiast kolejnych 6-8 spółek będzie pochodziło z zagranicy.

„Cała reszta, czyli ok. trzydziestu kilku podmiotów, będzie pochodzić z sektora prywatnego. Do tej pory, w przeciwieństwie do spółek z CeTO, nie miały nic wspólnego z rynkiem publicznym” – powiedział Sobolewski.

Prezes GPW zapowiedział, że także w 2008 roku spodziewa się znacznej liczby debiutów.

„Pod koniec 2008 roku powinniśmy zbliżać się do liczby 400 spółek na giełdzie” – powiedział.

Według niego, w tym czasie może dojść do zwiększenia liczby spółek w indeksie największych i najpłynniejszych spółek do 25 lub 30 z obecnych 20 (WIG20).

Obecnie na GPW notowane są 284 spółki, w tym 12 firm zagranicznych.

Prezes podkreślił w piątek, że najważniejszym projektem na 2007 rok będzie uruchomienie rynku dla nowych, wzrostowych firm.

„Bardzo ostro nad tym pracujemy, nie podam jednak dokładnie terminu” – powiedział Sobolewski.

Prezes poinformował, że na nowym rynku znajdą się firmy o wysokim potencjale wzrostu, o większym ryzyku inwestycyjnym. Nowy rynek będzie działał poza rynkiem regulowanym, w formule alternatywnego systemu obrotu.

Sobolewski powiedział też w piątek, że prywatyzacja GPW nie jest zagadnieniem priorytetowym, a poza tym decyzje w tej sprawie należą do właściciela, czyli Skarbu Państwa.

„Oczywiście, mamy pogląd w zarysach, mówiący o tym, że prywatyzacja jest potrzebna, ale trzeba iść drogą ewolucji, stopniowej zmiany w akcjonariacie” – powiedział prezes GPW.

Według niego, mogłoby to polegać na zwiększeniu udziału krajowych instytucji finansowych, natomiast inwestor branżowy nie jest potrzebny.

Obecnie Skarb Państwa ma 98,80% udziału w kapitale zakładowym GPW, a pozostałe 1,20% akcji należy do banków, domów maklerskich oraz emitentów papierów wartościowych.

Prezes GPW powtórzył, że spółkę interesuje natomiast ewentualne zaangażowanie na giełdzie bułgarskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes GPW oczekuje 60 debiutów na giełdzie w 2007 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl