SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Prezes PKO BP będzie wybrany bez pośpiechu'

Prezes PKO BP będzie wybrany w drodze konkursu. W tej sprawie nie ma żadnego pośpiechu.

Powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu zapytany o poniedziałkową dymisję prezesa zarządu banku.

Premier dodał, że osoby na to stanowisko będzie oceniał powołany kilka dni temu zespół opiniujący kandydatów do organów spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Zespół będzie opiniował przygotowanie merytoryczne i kwalifikacje kandydatów, natomiast odpowiednie instytucje: minister Skarbu Państwa lub inni ministrowie oraz rady nadzorcze będą podejmowały niezależne decyzje.

Wczoraj z funkcji prezesa PKO Banku Polskiego zrezygnował Andrzej Podsiadło, który szefował bankowi od 20 czerwca 2002 roku. Na prośbę rady nadzorczej, która przyjęła tę rezygnację, funkcję prezesa spółki będzie pełnił jeszcze do 31 października 2006 roku.

Pogłoski o zmianach w zarządzie banku pojawiły się już kilka tygodni temu na fali zmian w innych spółkach, gdzie Skarb Państwa ma decydujący głos. Prasa spekulowała, że Andrzeja Podsiadłę może zastąpić na stanowisku Jacek Obłękowski, obecny wiceprezes zarządu PKO BP, odpowiedzialny za bankowość detaliczną.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że Andrzej Podsiadło, który kojarzony jest z lewicą, nie zgadzał się na zmiany w zarządzie. Pod koniec ubiegłego roku rada nadzorcza powołała bowiem do ścisłego kierownictwa banku Sławomira Skrzypka, bliskiego współpracownika Lecha Kaczyńskiego.

Według gazety, Skarb Państwa nie zdecydował się odwołać Andrzeja Podsiadłę, ponieważ ma problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby na prezesa największego banku w kraju. Dlatego pozostanie on na stanowisku jeszcze przez cztery miesiące.

Andrzej Podsiadło jest doktorem nauk ekonomicznych. Zanim objął fotel prezesa PKO BP w 2002 roku, przez siedem lat był szefem Powszechnego Banku Kredytowego. Wcześniej przez rok był wiceprezesem zarządu PKO BP, dokąd przeniósł się z Powszechnego Banku Handlowego Gecobank, którego prezesem był przez dwa lata. Obecnie pełni funkcję wiceprezesa Związku Banków Polskich. Jest także wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Banku Pocztowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Prezes PKO BP będzie wybrany bez pośpiechu'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl