SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes PKO BP zapowiada wzrost wyników w 2006 r.

Wyniki PKO BP za 2006 rok będą lepsze od ubiegłorocznych, kiedy bank wypracował 1,74 mld zł zysku netto.

PKO BP w drugim półroczu jest w stanie utrzymać trzycyfrową dynamikę wzrostu zysku netto z pierwszego półrocza, zapowiedział w piątek prezes Andrzej Podsiadło.

Pierwsze sześć miesięcy tego roku bank zakończył zyskiem netto wysokości 965 mln zł wobec 881,2 mln zł rok wcześniej. Porównując pierwsze półrocze 2005 i 2006 roku dynamika wzrostu zysku netto wyniosła 109,5%.

„Tradycyjnie od pięciu lat bank notuje wzrost wyników z kwartału na kwartał. I tym razem wyniki są bardzo dobre. Myślę, że wynik na koniec 2006 rok będzie lepszy od ubiegłorocznego” – powiedział Podsiadło podczas konferencji prasowej.

Dodał, że chciałaby, aby udało się utrzymać trzycyfrową dynamikę wzrostu zysku w drugim półroczu.

„Specyfiką PKO BP jest to, że czwarty kwartał jest zazwyczaj najgorszy. Spodziewamy się, że trzeci kwartał będzie bardzo dobry, a czwarty w relacji do ostatniego kwartału 2005 roku poprawi się. Myślę, że trzycyfrowa dynamika wzrostu jest do utrzymania” – powiedział Podsiadło.

Dużą dynamikę wzrostu zysku netto w pierwszym półroczu bank zawdzięcza wzrostowi wyniku z tytułu opłat i prowizji, rozwiązaniu części rezerw. Wynik z tytułu odpisów powiększył w pierwszym półroczu wynik finansowy o 22,8 mln zł i był korzystniejszy o 92,3 mln zł niż w analogicznym okresie ub. r.

W pierwszym półroczu wynik z tytułu odsetek wyniósł 1,77 mld zł i był wyższy o 2,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wynik z tytułu opłat i prowizji wyniósł 812,5 mln zł i był o 40,3% wyższy od uzyskanego w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wzrost przychodów z prowizji bank zawdzięcza m.in. zmianie wysokości stawek prowizji i opłat od 1 stycznia 2006 roku, zwiększeniu liczby kart bankowych i wzrostu transakcji dokonywanych przy ich użyciu, wprowadzeniu do oferty nowych produktów inwestycyjnych, dających dodatkowe przychody prowizyjne.

Liczba kart wydanych przez bank na koniec pierwszego półrocza wzrosła do 6,569 mln, wobec 6,077 mln rok wcześniej, w tym karty kredytowe to odpowiednio 681 tys. oraz 214 tys. Liczba rachunków na koniec czerwca wyniosła 5,941 mln. Sprzedaż lokaty z programem inwestycyjno-ubezpieczeniowym, zarządzanym przez PZU Życie oraz lokaty inwestycyjnej wyniosła na koniec czerwca 2,7 mld zł.

Depozyty banku na koniec czerwca wyniosły 81,3 mld zł i wzrosły o 8,5% licząc rok do roku. Największy wzrost bank zanotował w depozytach od korporacji – o 26,9% do 9,54 mld zł. Depozyty klientów detalicznych wzrosły natomiast do 55,59 mld zł, o 3,25 licząc rok do roku.

Wartość kredytów brutto ogółem wzrosła do 54,5 mld zł, co oznacza wzrost o 23,4% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Kredyty klientów detalicznych wzrosły do 12,58 mld zł wobec 11,36 mld zł rok wcześniej, a kredyty korporacyjne do 15,38 mld zł wobec 14,37 mld zł rok wcześniej. Kredyty brutto rynku mieszkaniowego wzrosły do 19,70 mld zł wobec 16,82 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

„Poprawiliśmy wskaźniki rentowności. Zwrot z aktywów wyniósł 20,7%, a wskaźnik kosztów do dochodów spadł poniżej 60%. Bank poprawił także jakość portfela kredytowego. Udział kredytów zagrożonych spadł na koniec półrocza o 2,3% do 6,0%. Te tendencje powinny utrzymywać się w kolejnych kwartałach” – powiedział Podsiadło.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes PKO BP zapowiada wzrost wyników w 2006 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl