SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezydent zapyta redaktorów, jak lustrować

Zanim Lech Kaczyński zdecyduje, co zrobić z lustracją, porozmawia z naczelnymi największych gazet.

Ostatnie deklaracje prezydenta pozwalają przypuszczać, że raczej podpisze ustawę lustracyjną. Przyznał to m.in. w czasie wizyty w Londynie. - Jeżeli podpiszę, to wraz z wnioskiem o doprecyzowanie niektórych kwestii i własnymi sugestiami zmian - powiedział. Zastrzegł jednocześnie, że ostatecznej decyzji jeszcze nie podjął i chce wysłuchać różnych argumentów. Na decyzję w sprawie lustracji Lech Kaczyński ma czas do 13 listopada - informuje "Rzeczpospolita".

W ramach konsultacji prezydent zamierza rozmawiać z naczelnymi najważniejszych dzienników i tygodników: "Rzeczpospolitej", "Gazety Wyborczej", "Dziennika", "Naszego Dziennika", "Wprost", "Polityki", " Newsweeka" i "Niedzieli". A naczelni różnią się w opiniach o ustawie. Do jej zawetowania będzie prezydenta namawiał zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej"Piotr Pacewicz, który najprawdopodobniej zastąpi podczas konsultacji Adama Michnika (jest za granicą). - Linia "Gazety" jest tu jednoznaczna, uważamy tę ustawę za fatalną - podkreśla Pacewicz.

Podobnie sądzą szefowie "Polityki" - podczas konsultacji naczelnego tego tygodnika Jerzego Baczyńskiego zastąpi najprawdopodobniej Witold Pawłowski. - Zaprezentujemy panu prezydentowi pogląd, który przedstawiamy na naszych łamach. Bardzo sceptyczny wobec tej ustawy - mówi. Jako jeden z przykładów wad podaje możliwość wpisania na listę osobowych źródeł informacji także tych, którzy nie byli świadomymi współpracownikami służb PRL - czytamy w "Rz".

Do podpisania ustawy będzie natomiast namawiał prezydenta naczelny "Wprost" Piotr Gabryel. - W Polsce potrzeba przejrzystości i jawności w życiu publicznym, więc ta ustawa jest potrzebna - podkreśla. - Ustawa powinna być szybko znowelizowana, choćby po to, by w ogóle mogła wejść w życie. Skoro do zlustrowania jest pół miliona ludzi, a IPN może rocznie wydawać tylko 40 - 50 tys. zaświadczeń, to coś trzeba zmienić.

Naczelny "Dziennika" Robert Krasowski uważa, że Lech Kaczyński powinien podpisać ustawę.

Poza przedstawicielami mediów prezydent ma rozmawiać ze znanym przeciwnikiem ustawy w obecnej postaci senatorem Zbigniewem Romaszewskim, a także z historykami z IPN, m.in. Antonim Dudkiem. Ten ostatni nie chciał w rozmowie z " Rz" ujawnić, co powie prezydentowi, choć wcześniej kilkakrotnie wypowiadał się dość przychylnie o ustawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezydent zapyta redaktorów, jak lustrować

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl