SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Problemy prasy w Rumuni

Odeszli z tygodnika w obawie przed naciskami politycznymi

Dziennikarze jednego z bardzo prestiżowych niezależnych tygodników rumuńskich odeszli z pracy, obawiając się utraty niezależności po decyzji parlamentu w sprawie mianowania członków zarządu - poinformował były redaktor naczelny pisma.

Zespół 12 całoetatowych pracowników i osoby współpracujące opuściły tygodnik "Dilema", gdy w tym tygodniu parlament podjął decyzję, która sprowadza się do tego, iż członków zarządu kierującego pismem powinien wyznaczać prezydent i rząd - powiedział Mircea Vasilescu.

"W tej sytuacji uznaliśmy, że nie mamy zagwarantowanej wiarygodności i niezależności" - uznał Vasilescu.

Zespół ma zamiar zacząć wydawać nowe czasopismo już w styczniu. Będzie korzystać ze środków prywatnych sponsorów.

Chociaż tygodnik "Dilema" miał około 9 tysięcy stałych czytelników, cieszył się wielkim powodzeniem wśród studentów i intelektualistów, zwłaszcza wśród tych, którzy chcieli mieć do czynienia z publikacją nie mającą powiązań politycznych.

Wolność prasy w Rumunii jest krucha. Rząd jest bardzo wyczulony na publikacje i media, które krytykują jego politykę. Niektórzy politycy i biznesmeni są wrogo nastawieni do dziennikarzy piętnujących korupcję.

W minionym roku kilkunastu dziennikarzy padło ofiarą przemocy fizycznej w związku z wykonywanym przez nich zawodem.

Na początku grudnia dziennikarze w rumuńskim mieście Timisoara (na zachodzie kraju) złamali swoje pióra przed miejscową siedzibą rządzącej partii, by w ten sposób zaprotestować przeciwko ciężkiemu pobiciu ich kolegi, który zajmował się sprawami korupcji, m.in. w miejscowych władzach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Problemy prasy w Rumuni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl