SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PARP dofinansuje innowacyjne projekty w programie „Badania na rynek”, w puli 1,25 mld złotych

Do 5 grudnia 2018 roku małe i średnie firmy mogą składać wnioski o dofinansowanie  swoich innowacyjnych produktów w ramach programu „Badania na rynek” prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Maksymalna kwota dotacji wynosi 20 mln zł, a łączna pula na dofinansowanie projektów to 1,25 mld.

fot. Shutterstock.comArticle

Program „Badania na rynek” jest prowadzony przez PARP od 2015 r. O dotacje mogą się w nim ubiegać mikro, małe i średnie firmy chcące wdrożyć innowacyjny produkt w oparciu o wyniki prac badawczo – rozwojowych. Budżet programu wynosi 1,25 mld zł.

Program obejmuje dwa konkursy prowadzone równolegle. Pierwszy – ogólny, z pulą środków 750 mln zł kierowany jest do mikro-, małych i średnich firm na terenie całej Polski.

Drugi – z budżetem 500 mln zł do firm, które projekt planują zrealizować w jednej z prawie 800 lokalizacji obejmujących polskie miasta średniej wielkości wraz z przyległymi gminami.

– W drugiej edycji konkursu dla średnich miast wzięto pod uwagę fakt, że tereny inwestycyjne dość często znajdują się na obrzeżach miast oraz w przylegających do nich gminach - wyjaśnia w komunikacie Jadwiga Lesisz, prezes PARP. -  Dlatego lista lokalizacji, które obejmuje konkurs została poszerzona o te właśnie obszary. Dzięki temu o dofinansowanie projektów może ubiegać się większa liczba firm z sektora MŚP.

W tegorocznej edycji konkursu, poza rozszerzoną listą lokalizacji dla miast średnich, uproszczono warunki starania się o wsparcie. Zrównano minimalną wartość kosztów kwalifikowalnych projektu dla wszystkich wnioskodawców – teraz wynosi ona 5 mln zł bez względu na wielkość przedsiębiorstwa.

Najistotniejszą zmianą jest jednak zmiana w zakresie źródła innowacji. W obecnej edycji „Badań na rynek” o wsparcie mogą ubiegać się więc nie tylko firmy, które przeprowadziły prace badawcze w ramach wewnętrznych struktur lub przy współpracy z ośrodkami naukowymi, ale także te, które zakupiły wyniki prac badawczych na rynku.

Podstawowy warunek udziału w konkursie pozostaje ten sam – niezależnie od źródła pochodzenia wyników prac B+R, ich efektem musi być wdrożenie do oferty firmy nowego albo znacząco ulepszonego produktu. Przy czym produkt (lub usługa) musi być innowacyjny przynajmniej na skalę krajową.

Maksymalna kwota dofinansowania to 20 mln zł, a maksymalny poziom dotacji zależy od tzw. mapy pomocy regionalnej i wynosi od 20 do 70 proc.

Dofinansowanie może obejmować m.in. koszty nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności nieruchomości, maszyn i urządzeń, robót i materiałów budowlanych, wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji oraz know-how.

Wsparcie obejmuje koszty nabycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz prawa własności nieruchomości (z wyłączeniem lokali mieszkalnych), maszyn i urządzeń, robót i materiałów budowlanych, wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how. Rozpoczęcie projektu powinno nastąpić dopiero po złożeniu wniosku o dofinansowanie, a jego realizacja nie może trwać dłużej niż 30 miesięcy i zakończyć się najpóźniej do końca 2023 r.

Wnioski o dofinansowanie projektu można złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej na stronie internetowej PARP. Nabór potrwa do 5 grudnia 2018 r.

Dołącz do dyskusji: PARP dofinansuje innowacyjne projekty w programie „Badania na rynek”, w puli 1,25 mld złotych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl