SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Project Loon - Google dostarczy internet całemu światu… balonami (wideo)

Google X, oddział Google odpowiedzialny za najbardziej innowacyjne, nowatorskie projekty firmy, ogłosił Project Loon, który za pomocą specjalnie zaprojektowanych balonów ma zapewnić dostęp do internetu mieszkańcom całego świata.

Article

Amerykański gigant podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia, przypominając że obecnie tylko jedna trzecia mieszkańców naszej planety ma stały dostęp do szybkiego łącza internetowego. W wielu krajach jest to znacznie utrudnione przez warunki geograficzne i ekonomiczne. Project Loon ma to zmienić, tworząc relatywnie tanią w utrzymaniu sieć bezprzewodową, której zasięg objąłby cały świat.

Cała idea opiera się na balonach z zainstalowanymi nadajnikami, które miałyby umożliwiać łączność z internetem. Każdy taki balon miałby wisieć w stratosferze, na wysokości około 20 tysięcy metrów (dwa razy wyżej niż wysokość przelotowa większości samolotów), skąd wysyłałby sygnał do kolejnych balonów oraz do specjalnych anten znajdujących się na ziemi. Google zapewnia, że jeden taki latający nadajnik jest w stanie dostarczyć internet bezprzewodowy porównywalny z siecią 3G na obszarze o średnicy około 40 kilometrów.

Cała elektronika balonów napędzana jest energią słoneczną, zbieraną przez zainstalowane przy nich panele. Urządzenia mają poruszać się dzięki prądom powietrznym w stratosferze – bardziej przewidywalnym niż na niższych pułapach. Wszystkie są nadzorowane z poziomu centrum zarządzania Project Loon, posiadającego bardzo zaawansowane oprogramowanie i komputery o wielkiej mocy obliczeniowej. W końcu Google X chce sprawić, by Ziemię okrążała cała flota balonów, tworząca sieć dostępną dla każdego mieszkańca planety.

Pierwszy program pilotażowy Project Loon rozpocznie się w tym miesiącu. 50 mieszkańców  regionu Canterbury w Nowej Zelandii będzie korzystało z sieci stworzonej przez 30 wiszących nad nim balonów. W przyszłości Google zamierza uruchamiać kolejne etapy projektu, póki co wszystkie na tej samej szerokości geograficznej.

Więcej szczegółów na temat Project Loon można znaleźć na jego oficjalnej stronie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Project Loon - Google dostarczy internet całemu światu… balonami (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl