SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Projekcja NBP: Tempo wzrostu cen w '06 niższe niż w styczniowej projekcji

Kwietniowa projekcja inflacji wskazuje, że tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie prawdopodobnie niższe w 2006, ale wyższe w 2008 od tych oczekiwanych w projekcji styczniowej.

„Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50% prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 0,5-2,0% w IV kw. 2006 (wobec 0,5-2,3% w styczniowej projekcji), 1,3-3,4% w IV kw. 2007 (wobec 1,1-3,6%), oraz 1,2-3,9% w IV kw. 2008 roku (wobec 0,8-3,9%)” – czytamy w kwietniowym raporcie.

Styczniowa projekcja zakładała, że inflacja pozostanie poniżej celu inflacyjnego banku (2,5% +/- 1 pkt proc.) do końca I kw. 2008 roku.

Jednocześnie bank centralny podkreślił, że projekcja nie uwzględnia wszystkich źródeł niepewności, takich jak przyszły wpływ czynników globalizacyjnych na inflację, tempa wzrostu siły roboczej, kształtu polityki gospodarczej w najbliższych latach oraz kształtowania się kursu walutowego.

Natomiast czynnikami, które mogą przyspieszyć powrót inflacji do celu mogą okazać się wyższa od założonego projekcja tempa wzrostu płac, jeśli nie będzie mu towarzyszyć dostatecznie szybki wzrost wydajności, a także dalszy wzrost cen ropy naftowej oraz pogorszenie się sytuacji w finansach publicznych w stosunku do tego założonego w programie konwergencji.

RYZYKO POLITYCZNE WINDUJE W GÓRĘ CENY ROPY

Wyższe ryzyko polityczne zwiększyło obawy o bezpieczeństwo dostaw surowca, których ewentualne zakłócenia nie będą zrekompensowane przez zwiększenie produkcji w innych krajach z powodu utrzymujących się na niskim poziomie światowych nadwyżek zdolności produkcyjnych.

„Obecna prognoza zakłada, że ryzyko geopolityczne, choć będzie wpływać na ceny ropy również w dalszej części 2006 roku, to jednak nie spowoduje większych zakłóceń dostaw tego surowca” – czytamy w raporcie.

CENY ŻYWNOŚCI W GÓRĘ, PROGNOZA DYNAMIKI WYŻSZA NIŻ W STYCZNIU

Zdaniem autorów raportu, mroźniejsza niż zwykle zima spowodowała szybszy od spodziewanego wzrost cen żywności, głównie warzyw i owoców.

Większy wzrost cen można również zanotować w przypadku rzepaku i żyta, ze względu na znaczący wzrost zużycia do produkcji biopaliw. W efekcie obecnie zakłada się wyższą dynamikę cen tych surowców i nieco wyższe ceny tłuszczów roślinnych w drugiej połowie 2006 roku.

„Po powyższych uwarunkowaniach aktualna prognoza rocznej dynamiki cen żywności jest w okresie I kw. – IV kw. 2006 roku nieco wyższa niż prognozowana w styczniu 2006 roku” – napisano w raporcie.

WZROST W STREFIE EURO PRZYSPIESZYŁ NIEZNACZNIE

W stosunku do projekcji styczniowej, kwietniowe założenia dotyczące wzrostu przewidują jedynie nieznacznie wyższe tempo wzrostu gospodarczego dla strefy euro w 2006 roku.

Głównymi przyczynami weryfikacji w górę wskaźnika wzrostu PKB są przede wszystkim wzrost takich wskaźników, jak zaufanie konsumentów i producentów, a także dobre w ostatnim okresie wskaźniki dynamiki produkcji przemysłowej i nowych zamówień.

„Głównym motorem wzrostu w strefie euro powinien być popyt inwestycyjny wynikający ze wzrostu wykorzystania mocy produkcyjnych w warunkach wysokiej zyskowności przedsiębiorstw oraz utrzymującego się niskiego poziomu kosztów pozyskania kapitału” – czytamy w raporcie.

Natomiast wśród czynników, które mogą stanowić ryzyko dla niższego kształtowania się popytu zewnętrznego, może być przede wszystkim możliwość widocznego spadku amerykańskiego deficytu na rachunkach obrotów bieżących oraz zmienność cen surowców na rynkach światowych.

„Ponadto ważne będą zmiany cen na rynkach nieruchomości oraz skutki zmian podatkowych w Niemczech” – głosi projekcja.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Projekcja NBP: Tempo wzrostu cen w '06 niższe niż w styczniowej projekcji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl