SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Projekt obniżenia VAT z 22 do 19 proc.

Obniżenie podstawowej stawki podatku VAT z 22 do 19 proc. - zakładaprzygotowany przez SLD projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Jak poinformowało biuro prasowe SLD, projekt trafił już doSejmu.

Obniżka miałaby nastąpić od 2008 r. Jak uzasadnia Sojusz,obecnie jest na to bardzo dobry moment, ponieważ od trzech latwpływy podatkowe do budżetu są wyższe od planowanych.

Redukcja stawki VAT byłaby korzystna zarówno dla konsumentów,którzy są płatnikami tego podatku, jak też dla przedsiębiorców,ponieważ zwiększyłby się popyt na towary i usługi, argumentująpomysłodawcy.

Według SLD, obniżka kosztowałaby budżet państwa 7,5 mld zł.Jednak skutki budżetowe zostałyby zrekompensowane przez zwiększeniesprzedaży towarów i usług. Ponadto pomogłoby to "upowszechnićopodatkowanie podatkami od towarów i usług przez eliminacjęprzypadków unikania ewidencjonowania obrotów".

Obniżce podatku przeciwny jest rząd. Wiceminister finansów JacekDominik mówił niedawno w Sejmie, że rząd nie prowadzi obecnie pracnad obniżką VAT, ponieważ priorytetem jest redukcja pozapłacowychkosztów pracy. "Obniżka podatku VAT o 1 punkt procentowykosztowałoby budżet co najmniej 4 mld zł" - powiedział Dominik.

  • Więcej informacji:
  • VAT
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Projekt obniżenia VAT z 22 do 19 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl