SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokom Investments spłaci 100 mln zł długu Prokom Software do końca roku

Prokom Investments SA (PI) zamierza dotrzymać zapowiedzi, że do końca roku spłaci około 100 mln zł zadłużenia wobec Prokomu Software, wynoszącego obecnie blisko 280 mln zł.

Powiedział agencji ISB wiceprezes spółki Zbigniew Okoński.

„W sprawie spłaty zadłużenia podtrzymujemy to, co wcześniej zostało powiedziane. Inwestycje deweloperskie, głównie w Miasteczku Wilanów, przynoszą nam obecnie dochody, z których zamierzamy spłacić przyrzeczoną w tym roku kwotę” – powiedział ISB Okoński.

Prokom Investments jako spółka inwestycyjna jest właścicielem 170-hektarowej działki w Wilanowie. Do realizacji poszczególnych projektów deweloperskich powoływane są spółki celowe, w których PI obejmuje udziały. Spółka ta później zakupuje ziemię od PI i rozpoczyna działalność deweloperską na danym terenie.

„W oparciu o ten system obecnie znajduje się w budowie około 1 tys. mieszkań. Zamknęliśmy już finansowanie kolejnych projektów budowlanych i łącznie jest to ponad 5 tys. mieszkań” – powiedział Okoński.

Wiceprezes powiedział także, że PI negocjuje m. in. zabudowę samego centrum Miasteczka Wilanów, terenów pod apartamenty i parku technologicznego.

„Park technologiczny będziemy chcieli wybudować sami. Łącznie powinniśmy mieć zamknięte 6-9 projektów, w tym 3 zawarte już wcześniej. Spodziewamy się, że zostanie nam około 45 ha na następne kilka lat” – powiedział prezes.

Prokom Investments przeznaczy łącznie około 35 hektarów na budowę dróg i infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, place i parki i fontanny.

„Koszt budowy całej tej infrastruktury my ponosimy i wyniesie ona łącznie 140-150 mln zł i dodatkowo jeszcze należy doliczyć koszt ziemi szacowany na 40-50 mln zł. Po wybudowaniu infrastruktury zgodnie z umową oddajemy bezpłatnie miastu” – dodał prezes.

Jednym z największych i najbardziej dynamicznych spółek celowych z udziałem PI jest Fadesa Prokom.

„Od momentu zakupienia terenów, chcemy wybudować 20 tys. mieszkań w ciągu 5-6 lat. Negocjowane są obecnie zakupy działek. Spółka ta zamierza budować mieszkania również w innym miejscu w Warszawie jak i w kilku innych miastach w całej Polsce m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście. Są to, oczywiście, mniejsze projekty dostosowane do lokalnego rynku” – wyjaśnia prezes.

Okoński powiedział, że PI będzie również aktywnie wspierać rozwój spółki Bioton SA, którego jest głównym udziałowcem.

„Będziemy wspierać Bioton nie tylko poprzez rozwój rynku, ale także poprzez eksport czy budowę nowych fabryk. W rachubę może również wchodzi jakaś akwizycja spółki z podobnej branży” – dodał prezes PI.

Prokom Investments opiera swoją działalność o trzy główne filary: informatyczną (znaczące udziały w Prokom Software), biotechnologiczną i farmaceutyczną (Bioton), nieruchomości (Energobudowa i liczne spółki celowe o charakterze deweloperskim). PI posiada także udziały mniejszościowe w licznych spółkach różnych branż (wynajem nieruchomości, pośrednictwo finansowe).

Przychody Prokom Investments za 2004 rok wyniosły 371,25 mln zł, a zysk netto blisko 75,5 mln zł.

(ISB) Marek Knitter

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokom Investments spłaci 100 mln zł długu Prokom Software do końca roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl