SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prokuratura przedłuża do 25 grudnia śledztwo w sprawie sprzedaży Presspubliki dla Grzegorza Hajdarowicza

Śledztwo w sprawie sprzedaży Grzegorzowi Hajdarowiczowi spółki Presspublika została przedłużone do 25 grudnia br. Biegli sprawdzą do tego czasu m.in. dlaczego w trakcie sprzedaży oparto się wyłącznie na wycenach kupującego.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI Article

W październiku 2011 roku należąca do Hajdarowicza spółka Gremi Media kupiła za 55 mln zł 49 proc. udziałów Presspubliki od Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, należącego do Skarbu Państwa. Kilka miesięcy wcześniej firma przejęła za 80 mln zł kontrolny pakiet 51 proc. udziałów Presspubliki od brytyjskiego funduszu Mecom. Presspublica była wtedy wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Parkiet”, tygodnika „Uważam Rze” oraz serwisów internetowych tych tytułów. W 2013 roku większość działalności wydawniczej firmy przeniesiono do nowo powołanej spółki zależnej Gremi Business Communication.

Krakowska prokuratura od maja 2016 roku prowadzi postępowanie w sprawie, po zawiadomieniu złożonym przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza. - Są rzeczy, których się nie da odkręcić, ale zawsze można pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy działali na szkodę Skarbu Państwa, czyli wszystkich obywateli - powiedział w 2016 r. minister Jackiewicz.

Sam Hajdarowicz oburzał się na takie stawianie sprawy i dowodził, że są to „działania szkalujące dobre imię prywatnego przedsiębiorcy i polskiej grupy medialnej”.

Obecnie postępowanie prowadzone jest w kierunku „ podejrzenia sprowadzenia od dnia 12 października 2011 roku do 14 lipca 2016 roku w Warszawie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w kwocie co najmniej 3.944.215, 87 zł poprzez nadużycie uprawnień przez członków Zarządu i Rady Nadzorczej PW „Rzeczpospolita SA” - podaje portal Dorzeczy.pl.

Zdaniem tygodnika, śledczy sprawdzają teraz kilka zagadnień, m.in. „dlaczego przedstawiciele Skarbu Państwa nie zawarli w umowie sprzedaży zakazu zbycia majątku spółki Presspublica do czasu całkowitego uiszczenia kwoty za jaką została sprzedana, dlaczego sprzedając spółkę Hajdarowiczowi nie sprawdzono wartości zastawów na jego nieruchomościach, które miały zabezpieczać ratalną sprzedaż, a także czy i dlaczego oparto się w tej kwestii wyłącznie na jego wycenach”.

Śledztwo obejmuje również wątki dotyczące okoliczności podpisania kolejnych aneksów do umowy spółki.

Poprzez zarejestrowaną w Luksemburgu spółkę Gremi International Grzegorz Hajdarowicz ma 43,02 mln akcji KCI stanowiących 62,73 proc. kapitału spółki. KCI jest natomiast właścicielem Gremi Media, która wydaje m.in. „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”, ma większościowe udziały w spółkach E-Kiosk i ComPress oraz mniejszościowe w MMConferences. Stanowi zdecydowaną większość segmentu mediowego grupy KCI, który w pierwszym kwartale br. zanotował 27,61 mln zł wpływów i 178 tys. zł zysku netto.

W czwartym kwartale br. Gremi Media ma zadebiutować na rynku giełdowym NewConnect, a wcześniej w ramach oferty niepublicznej sprzedać maksymalnie 683,2 tys. swoich akcji inwestorom instytucjonalnym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokuratura przedłuża do 25 grudnia śledztwo w sprawie sprzedaży Presspubliki dla Grzegorza Hajdarowicza

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kalendarz
Dlaczego śledztwo przedłużono do 25 grudnia? Nie można skończyć w Wigilię?
8 8
odpowiedź