SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Przedsiębiorcy oczekują utrzymania dobrej koniunktury w III kw.'

Przedsiębiorcy, ankietowani w czerwcu przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekują utrzymania się w III kw. dobrej koniunktury z II kw., wynika z opublikowanego w piątek raportu.

„Zarówno oceny sytuacji w II kw., jak i oczekiwania przedsiębiorstw na III kw. br. sugerują utrzymanie się dobrego klimatu koniunktury Większość podstawowych wskaźników aktywności gospodarczej osiągnęło swoje historyczne maksima bądź kształtowało się nieznacznie poniżej wartości rekordowych” – podano w raporcie banku centralnego.

NBP zauważa, że oceny stanu popytu w drugim kwartale 2006 roku były bardzo dobre.

„Wskaźnik bariery popytu spadł (w relacji do poprzedniego kwartału) o 0,8 pkt. i osiągnął najniższą wartość w historii badania. W II kwartale o problemach ze znalezieniem nabywcy na produkty przedsiębiorstwa informowało 8,9% próby. Spadkowa tendencja tego wskaźnika utrzymuje się od roku” – głosi raport.

„W III kwartale należy oczekiwać utrzymania pozytywnych tendencji w obszarze popytu” – czytamy dalej.

Świadczy o tym poziom wskaźnika, który – po uwzględnieniu wahań o charakterze sezonowym – wyniósł 18,0 pkt i, pomimo spadku o 0,6 pkt względem poprzedniego kwartału, jest nadal bardzo wysoki. Ponadto wzrosła wartość trwałego komponentu indeksu popytu, którego poziom wynosi obecnie 9,8 pkt. i jest najwyższy od 1999 roku, podał bank centralny.

Z utrzymywania się wysokiego popytu wynikają oczekiwania wzrostu liczby nowych zamówień.

„Odsetek przedsiębiorstw oczekujących wzrostu liczby nowych zamówień wyniósł 35,3% i jest o 2,4 pkt wyższy od wartości sprzed roku, choć nieco niższy niż w poprzednim badaniu, w którym indeks (w tym także wskaźnik po korekcie sezonowej) osiągnął rekordowy poziom” – napisał NBP.

Największego wzrostu liczby nowych zamówień oczekują firmy w budownictwie. Osłabł natomiast optymizm firm z sekcji „Handel i naprawy” oraz przedsiębiorstw przemysłowych.

Mimo spadku odsetka przedsiębiorstw deklarujących zwiększenie produkcji w trzecim kwartale, co według banku miało charakter sezonowy, nadal można oczekiwać wysokiej dynamiki produkcji, jak wynika z ankiety.

Przedsiębiorstwa oczekują też dalszego wzrostu zatrudnienia. Wskaźnik prognoz po korekcie sezonowej sugeruje nieco niższe tempo tego wzrostu niż w poprzednim kw., jednak skala poprawy będzie wciąż na jednym z najwyższych poziomów w historii badań, podano w raporcie.

„Ankietowane przedsiębiorstwa wg własnej oceny znajdują się obecnie w najlepszej sytuacji od początku badania – wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw (BOSE) osiągnął wartość rekordową w historii” – konkluduje NBP.

Podstawą opracowania są wyniki szybkiego monitoringu NBP, przeprowadzonego w czerwcu br. na próbie 835 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Przedsiębiorcy oczekują utrzymania dobrej koniunktury w III kw.'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl