SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przedsiębiorcy skarżą samochodowy VAT

PKPP Lewiatan oraz Baker&McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. w związku z naruszeniem przez Polskę prawa wspólnotowego w zakresie podatku VAT złożyła 13 lipca br. dwie oficjalne skargi do Komisji Europejskiej.

Czytamy w informacji zamieszczonej na stronach internetowych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Skargi dotyczą przepisów zakazujących odliczania podatku VAT od niektórych pojazdów samochodowych oraz zakazu odliczania przy zakupach, które nie mogą być zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów.

Przedsiębiorcy argumentują, że "w pierwszym przypadku dokonane nowelizacją z dnia 21 kwietnia 2005 r. zmiany w ustawie o VAT spowodowały, że od niektórych kategorii pojazdów samochodowych, od których przed dniem wejścia w życie nowelizacji można było dokonać odliczenia, nie można będzie odliczać podatku VAT. Jest to sprzeczne z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy. Przepis ten stanowi, iż Państwo Członkowskie ma zakaz wprowadzania nowych ograniczeń praw do odliczenia podatku VAT."

Przedmiotem drugiej skargi, jest utrzymanie przepisu ograniczającego prawo do odliczenia podatku w przypadku, gdy wydatek nie może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Przepis ten będzie miał zastosowanie m.in. w przypadku niektórych wydatków marketingowych np. prezentów małej wartości, próbek, drukowanych materiałów reklamowo - informacyjnych, których nabycia nie można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodów ze względu na przekroczenie limitu określonego w przepisach o podatkach dochodowych - napisano w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy skarżą samochodowy VAT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl