SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przełom w e-papierze Philipsa

Philips rozwija technologię giętkich wyświetlaczy

Bazując na wynikach badań w dziedzinie elektroniki polimerów, Philips rozpoczyna pracę nad opracowaniem masowej produkcji ultracienkich, wielkoformatowych, rolowalnych wyświetlaczy. Wyświetlacze składają się z aktywnej polimerowej matrycy pokrytej warstwą "elektronicznego atramentu", umieszczonych na wyjątkowo cienkiej folii. Philips publikuje raport dotyczący obecnego statusu tej technologii w datowanym na 1 lutego magazynie Nature Materials.

Lekkie, wielkoformatowe, odporne na zniszczenie i możliwe do zrolowania wyświetlacze są przyszłością mobilnych zastosowań. Dzięki swej giętkości i minimalnej grubości mogą być zintegrowane z przedmiotami codziennego użytku, na przykład z długopisami. Jednocześnie dostępność wyświetlaczy znacząco wpłynie na rozwój elektronicznych książek, e-gazet czy e magazynów. Diametralnie wpłynie również na usługi oferowane przez telefonię trzeciej generacji, które są obecnie ograniczone kruchymi, ciężkimi i sztywnymi wyświetlaczami laptopów lub niewielkimi, małowyrazistymi ekranami telefonów komórkowych.

Koncernowi Philips zależy na rozpoczęciu seryjnej i masowej produkcji lekkich i giętkich wyświetlaczy. Philips Technology Incubator powołał wewnętrzną spółkę mającą na celu sprostanie temu zadaniu, nazwaną Polymer Vision (www.polymervision.com)

Polymer Vision korzysta z wyników przełomowych badań prowadzonych przez lata w firmie Philips na polu zastosowań materiałów organicznych w elektronice. Wyniki tych badań leżą również u podstaw funkcjonujących już technologii RFID oraz aktywnych matryc. Jednym z głównych zadań Polymer Vision jest wytworzenie dużych powierzchni tranzystorów cienkowarstwowych (TFT) z polimerów. Takie tranzystory charakteryzują się dużym podobieństwem charakterystyki elektrycznej. To, oraz pełna plastyczność w projektowaniu układów pozwala wykorzystać do granic możliwości półprzewodniki organiczne.

Już teraz Polymer Vision jest w stanie wytworzyć na bazie organicznej wyświetlacz QVGA (320x240 pikseli) o przekątnej 5 cali, rozdzielczości 85 dpi, który można zwinąć w rolkę o średnicy 2 centymetrów. Wyświetlacz składa się z aktywnej matrycy o grubości 25 mikronów oraz wierzchniej warstwy elektronicznego atramentu (opracowanej przez E-Ink Corporation) o grubości 200 mikronów. W nowej technologii, warstwy elektronicznego atramentu i aktywnej matrycy w odróżnieniu do tradycyjnej technologii ekranu nie wymagają tak precyzyjnego ułożenia względem siebie, co czyni je wyjątkowo cienkimi i giętkimi. Co więcej, dzięki wysokiemu kontrastowi zbliżonemu do papieru, ostrości oraz niskiemu poborowi mocy są one świetnym rozwiązaniem dla zastosowań związanych z elektronicznym drukiem.

W rezultacie badań stworzono najcieńszy, najbardziej giętki wyświetlacz na aktywnej matrycy Zastosowanie 80 000 TFT czyni go największym wyświetlaczem na organicznej bazie z pikselami o najmniejszych do tej pory uzyskanych rozmiarach. Obok giętkich wyświetlaczy kolejnym ważnym blokiem funkcjonalnym całej struktury są rejestry przesuwne zbudowane na bazie układów organicznych. Są to obecnie największe na świecie funkcjonalne obwody elektroniczne bazujące na układach organicznych. Rejestry będą mogły być produkowane w sposób zbliżony do tranzystorów cienkowarstwowych (TFT), co reprezentuje znaczący postęp w tworzeniu kompletnych sterowników z tych samych składników co wyświetlacz, co doprowadzi do uzyskania bardziej wytrzymałych i mniej zawodnych wyświetlaczy o prostszej budowie.

Polymer Vision wytwarza struktury z aktywną matrycą i rejestry przesuwne korzystając ze standardowego dla AMLCD (Active Matrix LCD) parku maszynowego. Pozwala to na wykorzystanie zasobu wiedzy i doświadczenia w celu jak najszybszego uzyskania w pełni przemysłowego procesu. Obecnie Polymer Vision może rocznie wyprodukować 5 tysięcy w pełni funkcjonujących giętkich, zwijanych wyświetlaczy. Spółka ta jest również w trakcie opracowywania pilotażowej linii produkcyjnej.

Aby w dalszym ciągu rozwijać tę technologię Polymer Vision szuka kooperantów wśród partnerów technologicznych i głównych odbiorców.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przełom w e-papierze Philipsa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl