SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zaakceptowano 6 mln zł dotacji dla Fundacji Media Niezależne na Puszcza.tv. Szefową Katarzyna Gójska-Hejke, 1,4 mln zł na promocję

Ministerstwo Środowiska zatwierdziło wyniki konkursu, w którym Fundacja Media Niezależne otrzymała 6 mln zł dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na serwis Puszcza.tv. Szefową projektu ma być Katarzyna Gójska-Hejke, publicystka „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika.

Katarzyna Gójska, fot. TV RepublikaArticle

Dofinansowanie zostało przyznane Fundacji Media Niezależne w ramach konkursu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekty „przyczyniające się do integracji różnych środowisk (m.in.: przedsiębiorców, organów administracji samorządowej, organizacji pozarządowych, przedstawicieli mediów), promujące wspólne inicjatywy nakierowane na współpracę i komunikację niejednorodnych grup interesariuszy (platformy internetowe, warsztaty, publikacje)” oraz szkolenia i edukację zawodowych mających największy wpływ na przyrodę.

W konkursie do rozdysponowania było 12,88 mln zł, dotacja mogła stanowić maksymalnie 85 proc. budżetu projektu. Zgłosiło się 17 podmiotów, z których dofinansowanie przyznano dziewięciu, o czym poinformowano w październiku ub.r. Zdecydowanie największą dotację - 6 mln zł - otrzymała Fundacja Media Niezależne na przygotowanie i obsługę serwisu Puszcza.tv mającego na celu „propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy Białowieskiej”. Łącznie projekt ma kosztować 7,16 mln zł. Druga najwyższa dotacja wyniosła 2,52 mln zł.

Fundację Media Niezależne tworzą dziennikarze i menedżerowie „Gazety Polskiej”

Jak informowaliśmy w październiku ub.r., Fundacja Media Niezależne została założona w 2008 roku przez Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, oraz Sławomira Sawickiego, prawnika współpracującego z wydawcami obu tych pism. W radzie fundacji oprócz Sakiewicza są Katarzyna Gójska-Hejke (czołowa publicystka „GP”, „GPC” i TV Republika) i Grzegorz Tomaszewski (prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

O przyznaniu dofinansowania na Puszcza.tv w krytycznym tonie poinformowały m.in. „Newsweek Polska” i OKO.press, zwracając uwagę, że Fundacja Media Niezależne nie zajmowała się wcześniej tematyką ekologii. - Ataki podmiotów, które wypadły słabiej, są po prostu nieuczciwą konkurencją i próbą nielegalnego wywierania nacisku na komisję konkursową - skomentował to portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz. Z kolei serwis Niezalezna.pl (związany z „Gazetą Polską” i „Gazetą Polską Codziennie”) podkreślił, że „powołanie do życia nowego medium jest również szansą na wprowadzenie do debaty o ochronie polskiego dziedzictwa naturalnego głosu spoza tzw. środowisk ekologicznych związanych z organizacjami lewicowymi, finansowanymi - o czym niejednokrotnie pisała prasa - m.in. przez firmy rosyjskie”.

1,4 mln zł na promocję Puszcza.tv, 765 tys. zł na edukację

W zeszłym tygodniu poinformowano, że Ministerstwo Środowiska zatwierdziło bez żadnych zmian wstępne wyniki konkursu. Serwis OKO.press dotarł do treści wniosku złożonego w tym konkursie przez Fundację Media Niezależne. Z dokumentu wynika, że z uzyskanej dotacji 3,14 mln zł ma zostać przeznaczone na przygotowanie i obsługę serwisu Puszcza.tv, a 398 tys. zł - na system kamer rozmieszczonych z Puszczy Białkowskiej, z których obraz będzie można oglądać na stronie. 181 tys. zł ma kosztować rekrutacja i przeszkolenie zespołu redakcyjnego, 1,39 mln zł - promocja projektu (razem z informacją o dofinansowaniu) w mediach, a 765 tys. zł - działania i materiały edukacyjne (m.in. wkładki do gazet i płyty DVD ze zdjęciami i nagraniami z Puszczy Białowieskiej). 119 tys. zł zaplanowano na działania integracyjne w ramach Klubu Miłośników Puszczy, który mają tworzyć najaktywniejsi użytkownicy serwisu.

We wniosku zapowiedziano, że Puszcza.tv ma skupiać osoby o poglądach konserwatywnych i niepodległościowych, a Klub Miłośników Puszczy ma współpracować m.in. z Klubami Gazety Polskiej i Kołami Radia Maryja. Ma to być przeciwwaga wobec tego, że - jak napisano - „zdecydowana większość organizacji zajmujących się ochroną przyrody, działających w polskiej przestrzeni publicznej, ma profil lewicowy, niektóre współpracują z partiami politycznymi, stowarzyszeniami reprezentującymi lewicową bądź liberalną perspektywę społeczno- państwową”.

W związku z tym zespół redakcyjny Puszcza.tv ma być szkolony przez specjalistów szanujących wartości konserwatywne. Ponadto na stronę będzie można wejść z banneru umieszczonego na stałe na portalu Niezalezna.pl (we wniosku zaznaczono, że udało się wynegocjować tę reklamę z dużym rabatem).

Koordynatorem projektu ma być Katarzyna Gójska-Hejke, jej asystentem ds. społecznych i promocyjno-informacyjnych - Rafał Dzięciołowski (związany m.in. z Fundacją Wolność i Demokracja), a asystentem ds. organizacji projektu - Tomasz Zygmont. Doradzać przy realizacji projektu mają natomiast Katarzyna Szyszko-Podgórska (adiunkt w Instytucie Ochrony Środowiska w Warszawie, prywatnie córka ministra środowiska Jana Szyszki), ks. Tomasz Duszkiewicz (generalny duszpasterz leśników) i dr Mateusz Liziniewicz (specjalizujący się w naukach leśnych).

Dołącz do dyskusji: Zaakceptowano 6 mln zł dotacji dla Fundacji Media Niezależne na Puszcza.tv. Szefową Katarzyna Gójska-Hejke, 1,4 mln zł na promocję

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
leśnik
Drzewa i korniki już się nie mogą doczekać na osoby o poglądach konserwatywnych i niepodległościowych, obawiam się tylko reakcji żubra.
A mrówki z zachwytu już budują mrowisko z logo TV Republika
odpowiedź
User
Beata
Zakładanie mediów za pieniądze państwowe i jeszcze chwalenie się tym?! Rzecz niepojęta.
odpowiedź
User
sin
Kiedyś mieliśmy pajęczyny: czerwoną i różową, teraz mamy brunatną.
odpowiedź