SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PZU zyskuje

Wysoka ocena ratingowa spółek Grupy PZU

Londyńska agencja ratingowa Standard & Poor’s przyznała ocenę ratingową głównym spółkom ubezpieczeniowym Grupy PZU na poziomie A–. Jest to ocena długoterminowej siły kredytowej i finansowej PZU SA i PZU Życie SA.

Rating spółek Grupy PZU nie jest ograniczony ratingiem Polski, tym niemniej istnieje ryzyko, że obniżenie ratingu krajowego może znaleźć odzwierciedlenie w ratingu PZU.
„Ocena przyznana PZU jest nie tylko najwyższym ratingiem jaki Standard & Poor’s przyznał instytucji finansowej w Europie Środkowowschodniej. Jest ona także na poziomie ratingów wiodących firm ubezpieczeniowych w Europie Zachodniej. Świadczy to o bardzo dobrej kondycji spółek, a także o wielkim potencjale Grupy. Dla naszych klientów i partnerów jest potwierdzeniem bezpieczeństwa i gwarancją pełnej wypłacalności – powiedział Cezary Stypułkowski, Prezes Zarządu PZU SA. Jest to ważny sygnał dla inwestorów i całego rynku kapitałowego przed planowanym upublicznieniem PZU. Z pewnością wpływa to pozytywnie na wycenę spółek i jest obiektywnym potwierdzeniem skuteczności naszych działań na rzecz wzrostu ich wartości” – dodał prezes Stypułkowski.

Agencja podkreśliła bardzo wysoki poziom kapitalizacji Grupy. Bardzo wysoko oceniono również działalność ubezpieczeniową obydwu spółek. Agencja zaznaczyła przy tym, że pomimo możliwości tymczasowego spadku efektywności działalności operacyjnej, wynikającego z zainicjowanych procesów modernizacyjnych prowadzonych w spółkach,  w długoterminowej perspektywie pozostanie ona na dotychczasowym, bardzo wysokim poziomie.

Struktura portfela inwestycyjnego spółek Grupy PZU oceniona została jako dobra. Podkreślono przy tym, że jego adekwatność do struktury pasywów jest limitowana dostępnością instrumentów długoterminowych na polskim rynku oraz ograniczeniami regulacyjnymi dotyczącymi inwestowania w instrumenty zagraniczne.
Według Standard & Poor’s spółki Grupy PZU wykazują odpowiednią płynność finansową, dzięki dużym możliwościom finansowania kapitału długiem oraz zdolności reasekuracji ryzyk. Agencja uznała przy tym, że możliwości pozyskiwania przez spółki kapitałów od akcjonariuszy wydają się być ograniczone.
Standard & Poor’s uznał, iż pomimo stopniowego spadku udziału PZU SA i PZU Życie SA w rynku, utrzymana zostanie silna pozycja konkurencyjna tych spółek.
W dłuższej perspektywie utrzymanie znaczącej pozycji rynkowej Grupy PZU uzależnione jest od głębszej dywersyfikacji portfela produktów oraz zwiększenia aktywności PZU Życie SA w segmencie indywidualnych ubezpieczeń na życie.

Niepewność co do przyszłej struktury akcjonariatu nie była dla agencji kluczowym czynnikiem wpływającym na ostateczną ocenę ratingową. Zwrócono jednak uwagę na fakt, że niektóre z możliwych scenariuszy rozwiązania kwestii właścicielskich, mogą mieć wpływ na ocenę ratingową w przyszłości, jeśli miałyby one opóźnić realizację inicjatyw strategicznych w spółkach Grupy PZU.

Standard & Poor’s oczekuje, że w momencie rozwiązania kwestii związanych ze strukturą akcjonariatu, może nastąpić częściowe uwolnienie nadmiaru kapitałów. Niemniej jednak agencja uważa, że poziom kapitałów spółek pozostanie wysoki i nie dojdzie do obniżenia ich jakości.
Standard & Poor’s zaznaczyło, że aktualna strategia zarządu musi brać pod uwagę trudny do określenia długoterminowy wpływ poprzednich zmian zarządów na efektywność operacyjną Grupy oraz niepewność co do nadchodzących zmian w strukturze akcjonariatu.

Ocena ratingowa spółek Grupy PZU rozpoczęła się w kwietniu br. Analitycy Standard & Poor’s zapoznali się z prezentacją Grupy PZU oraz ocenianych spółek. Komisja ratingowa na posiedzeniu 19.07.2004 r. w Londynie zapoznała się z dokumentacją finansową Grupy PZU, przeanalizowała jej model kapitałowy oraz ustaliła ocenę ratingową. Wynik został zaakceptowany przez Prezesa Zarządu PZU SA.
Pełny raport Standard & Poor’s zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PZU zyskuje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl