SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Etyki Mediów o polskim wianie dla Europy

Media powinny pomagać Polakom odnajdywać to, czym możemy się podzielić z innymi mieszkańcami wspólnej Europy - uważa Rada Etyki Mediów

W opublikowanym 13 czerwca apelu członkowie Rady piszą że "wiano, z jakim do nich przychodzimy, nie jest błahe ani małe. Należą do niego polskie tradycje tolerancji, demokracji, szacunku dla wiedzy i umiejętności, dobrego współżycia wielu narodów Rzeczypospolitej".

Apel Rady Etyki Mediów

W historycznej chwili w życiu naszego narodu Rada Etyki Mediów kieruje do wszystkich mediów apel o rozpoznanie i podjęcie nowych zadań, jakie stanęły przed nami teraz, gdy Polacy powiedzieli "tak" Unii Europejskiej.

Są to zadania długoterminowe - na lata. Na pewno należą do nich, poza rzetelną aktualną informacją o wszelkich uwarunkowaniach naszego wejścia do UE, pomaganie obywatelom w odnajdywaniu tego, czym możemy się podzielić z innymi mieszkańcami wspólnej Europy. Wiano, z jakim do nich przychodzimy, nie jest błahe ani małe. Należą do niego polskie tradycje tolerancji, demokracji, szacunku dla wiedzy i umiejętności, dobrego współżycia wielu narodów Rzeczypospolitej.

Jan Paweł II powtarza, że Europa potrzebuje Polski, myśląc o duchowym wymiarze tej potrzeby i zobowiązując nas wszystkich do trudu nad jej spełnianiem.

Korzyści, jakie z integracji odniesie społeczeństwo, nie będą równo rozdzielone. Dlatego media powinny szukać sposobu, aby również obywatele oddaleni od centrów, starsi, mniej wykształceni, niepełnosprawni, bezrobotni i bezdomni mogli odczuć, że Polska uczyniła krok w kierunku bezpieczeństwa, pokoju i dobrobytu. Także od mediów zależy, czy władze, samorządy i współobywatele poczują się zobowiązani do starań, aby wejście do UE mogło przynieść powszechną, niewykluczającą nikogo odmianę losu na lepsze.

Ludzie mediów ponoszą tu szczególną odpowiedzialność, gdyż to media w znacznej mierze kreują obraz rzeczywistości.
2003-06-14
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl