SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radek Kobiałko: TVP odsunęła mnie od „O!Polskich przebojów”, bo nie chciałem koncertu z piosenkami Młynarskiego na festiwalu w Opolu

Producent i reżyser Radek Kobiałko stwierdził, że władze Telewizji Polskiej odsunęły go od realizacji ostatnich odcinków programu „O!Polskie przeboje”. - Dyrektorzy z TVP uprzedzali mnie już wcześniej, że „nic już nie zrobię w TVP” jeśli będę upierał się przy zapraszaniu określonych Artystów, a w ostatnich tygodniach kiedy odmówiłem reżyserii koncertu piosenek Wojciecha Młynarskiego wbrew woli jego rodziny zapowiadano, że to mój koniec... - napisał.

Radek Kobiałko, fot. FacebookArticle

Reżyserowane przez Radka Kobiałkę „O!Polskie przeboje” pojawiły się w ramówce TVP1 na początku marca, kolejne odcinki emitowano w soboty po południu. W programie występowali piosenkarze, którzy rywalizowali o udział w koncercie Debiutów na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Ponadto pokazywano występy znanych wykonawców i informacje dotyczące festiwalu. Pierwsze odcinki oglądało średnio milion widzów.

W poniedziałek festiwal w Opolu, planowany od 9 do 11 czerwca, został odwołany przez prezydenta miasta Arkadiusza Wiśniewskiego, po tym jak w miniony weekend z udziału wycofała się część gwiazd, m.in. Maryla Rodowicz, która miała mieć jubileuszowy koncert, oraz kilku wykonawców zakwalifikowanych do koncertów Premier (organizatorzy wykluczyli z niego zespół Dr Misio z uwagi na jego antyklerykalny teledysk). Wiśniewski zapowiedział, że tegoroczny festiwal odbędzie się jesienią, być może we współpracy z innym nadawcą telewizyjnym.

Mimo odwołania festiwalu z ramówki TVP1 nie usunięto ostatnich dwóch odcinków „O!Polskich przebojów”. Przedostatni pokazano w sobotę o godz. 17:30, w napisach końcowych Radek Kobiałko został wymieniony jako reżyser.

Kobiałko: odsunięto mnie, bo poparłem wycofujących się wykonawców i nie chciałem koncertu w piosenkami Młynarskiego

Radek Kobiałko w sobotę poinformował na Facebooku, że został odsunięty od reżyserowania programu. - Jak to bywa z czarnymi listami w TVP korytarze wiedziały, że się na niej znalazłem, za popieranie protestu Artystów i negatywną ocenę Kurskiego, już jakiś czas temu a ja o tym dowiaduję się ostatni i nieoficjalną drogą… - napisał. - Korytarze ostatnie kilka dni powtarzały wciąż nowe wersje decyzji TVP. Najpierw myślano podobno o ściągnięciu z anteny dwóch ostatnich odcinków programu realizowanego w miejscu gdzie przed chwilą Opole nie wpuściło ekip TVP. Potem, gdy okazało się, że to jednak TVP będzie prosić Opole o powrót do rozmów o festiwalu, a nie odwrotnie, trzeba było zadowolić się odsunięciem mnie od programu - stwierdził.

Według Kobiałki przyczyną odsunięcia go od programu było również to, że odmówił reżyserowania planowano podczas festiwalu koncertu pamięci Wojciecha Młynarskiego, zmarłego w marcu. W miniony weekend odniosły się do tego dzieci artysty. Stwierdziły, że nieoficjalnie dowiedziały się o przymiarkach TVP do takiego koncertu i zaapelowały o wycofanie się z tego. - Czasu do Festiwalu pozostało niewiele, pomijając więc wszystkie inne kwestie, nie wyobrażamy sobie, aby w tak krótkim terminie mógł powstać koncert, spełniający wymagania zgodne z artystycznym i profesjonalnym poziomem reprezentowanym przez naszego Ojca. Od jego śmierci minęły zaledwie 2 miesiące. Prosimy o uszanowanie żałoby, w której pozostajemy - napisali Agata, Paulina i Jan Młynarscy.

- Nie odezwał się do mnie nikt z TVP1. Nie dostałem żadnego wyjaśnienia takiej decyzji. Dyrektorzy z TVP uprzedzali mnie już wcześniej, że „nic już nie zrobię w TVP” jeśli będę upierał się przy zapraszaniu określonych Artystów, a w ostatnich tygodniach kiedy odmówiłem reżyserii koncertu piosenek Wojciecha Młynarskiego wbrew woli jego rodziny zapowiadano, że to mój koniec...cokolwiek miałoby to znaczyć ;) - opisał Radek Kobiałko kulisy swojego odsunięcia w TVP.

Portal Wirtualnemedia.pl od menedżerów z Telewizji Polskiej usłyszał, że już w kwietniu zastanawiano się nad koncertem z piosenkami Młynarskiego, ale wycofano się z tego pomysłu. Przedstawiciele nadawcy mieli usłyszeć od rodziny zmarłego artysty, że ten nie życzył sobie, aby organizowano w najbliższym czasie jakiekolwiek koncerty upamiętniające jego dorobek.

Jednak Radek Kobiałka zapewnia, że TVP nie wycofała się z tego koncertu. - TVP twierdzi, że już pod koniec kwietnia zrezygnowało z robienia koncertu z piosenkami Wojciecha Młynarskiego tymczasem jeszcze dwa tygodnie później wysyłano do mnie maile z opisem tego koncertu i próbowano wywierać naciski bym go zrealizował - stwierdził.

- Takie przykłady mógłbym mnożyć. Proszą mnie o nie kontaktujący się od wielu dni dziennikarze, ale konsekwentnie odmawiam kontaktów z mediami, bo nie chce być wciągany w te wymiany ciosów, mając tyle przyjemniejszych rzeczy do robienia zawodowo i prywatnie ;) - zaznaczył reżyser. Podziękował też wykonawcom i ekipie pracującej przy „O!Polskich przebojach”. - Wrócimy do niej wkrótce ;) Do zobaczenie na KFPP Opole 2017 w Opolu również wkrótce ;) - zapowiedział.

Przypomnijmy, że z festiwalu w Opolu wycofali się nie tylko wykonawcy. Po wykluczeniu Dr Misio z prowadzenia koncertu Premier zrezygnował Artur Orzech, a z prowadzenia koncertu z największymi przebojami - Tatiana Okupnik. Wycofał się również Konrad Smuga, który miał wyreżyserować trzy koncerty.

Telewizja Polska zorganizuje koncert z Kielcach

Po tym jak prezydent Opola wypowiedział umowę TVP, Jacek Kurski ostro go skrytykował. - Pan prezydent Opola postanowił zniszczyć festiwal, który był chlubą jego miasta. To nie Opole stworzyło Telewizję Polską, to Telewizja Polska stworzyła markę Opola. Będąc kimś tak nieodpowiedzialnym, żeby w imię jakichś partykularnych, absurdalnych rozgrywek, braku tolerancji, godzić się na wzięcie udziału w politycznej hucpie - naprawdę okrywa pana Wiśniewskiego hańbą. On się z tego nie wytłumaczy przed mieszkańcami Opola - stwierdził Kurski w programie „Gość Wiadomości”.

Kurski zaznaczył, że Telewizja Polska zorganizuje własny festiwal polskiej muzyki w terminie zbliżonym do odwołanej imprezy w Opolu. W piątek okazało się, że będzie to tylko jeden wieczór 10 czerwca w Kielcach - potwierdzili to zarówno wiceprezydent miasta, jak i członek zarządu TVP Maciej Stanecki. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kto wystąpi. Przesądzony jest jedynie jubileuszowy koncert kabaretowy Jana Pietrzaka.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radek Kobiałko: TVP odsunęła mnie od „O!Polskich przebojów”, bo nie chciałem koncertu z piosenkami Młynarskiego na festiwalu w Opolu

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdzichu
To jest właśnie Kur.wizja. Miesiąc przed festiwalem chcą się zabrać za organizację koncertu piosenek Młynarskiego i to wbrew woli rodziny. kurski (celowo z małej) i spółka to zwykłe zera. Szanujący się artyści powinni to bagno zwane telewizją publiczną omijać szerokim łukiem dopóki taki ktoś będzie stał na jej czele.
odpowiedź
User
diagnoza
bardzo ważne. męczenniku! tak cię gnębią. och wzruszyłam się...korytarze mówią? psychoza...na pewno pomnożysz...ten portal od tego jest
odpowiedź
User
miś
W czwartek prezydent poprosił TVP o rozmowy nt powrotu Opola do TVP, od piątku trwają rozmowy, ale "korytarze mówią" coś innego. No pewnie tak Radek xD
odpowiedź