SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Radio Merkury może zmienić nazwę na Radio Poznań. Minister kultury wyraził na to zgodę

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodziło się na zmianę nazwy z Radia Merkury na Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu Radio Poznań (w skrócie: Radio Poznań). To ostatnia z wymaganych formalności, by taka zmiana została wprowadzona w życie.

Filip RdesińskiArticle

Do tego, aby ministerstwo zgodziło się na zmianę, potrzebne były inne zezwolenia: pozytywna opinia Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zarządzenie prezydenta Poznania, który musiał zgodzić się na używanie nazwy „Poznań” w nazwie (znaku towarowym) radia. Powodem powrotu do historycznej nazwy (rozgłośnia nosiła ją aż do 1993 roku) było częste mylenie Radia Merkury z rozgłośnią komercyjną. - Czas najwyższy wrócić do korzeni - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Filip Rdesiński, prezes Radia Merkury.

Przez najbliższy rok rozgłośnia będzie używała równolegle obu nazw: Radio Merkury i Radio Poznań. Definitywne wygaszanie nazwy „Merkury” rozpocznie się w kwietniu 2018 roku. W ten sposób - jak podkreśla Filip Rdesiński - kierowana przez niego stacja będzie spójna nazewniczo z innymi rozgłośniami regionalnymi, jak Radio Kraków, Radio Wrocław czy Radio Gdańsk.

Pozytywna decyzja ministerstwa zbiega się z rozpoczęciem uroczystych, trwających rok obchodów 90-lecia istnienia poznańskiej rozgłośni. Na początek zaplanowano uroczystą galę, w trakcie której nastąpić ma ogłoszenie dobrych informacji o powrocie do tradycyjnej nazwy. Tym samym potwierdzają się nasze informacje o nadzwyczajnie prędkim trybie procedowania przy wydaniu decyzji o zmianie nazwy wielkopolskiego radia właśnie z tym zamysłem, by zdążyć przed jubileuszem.

Z badań Radio Track wynika, że od lipca do grudnia ub.r. Radio Merkury zajmowało w Poznaniu dziewiątą pozycję wśród rozgłośni pod względem słuchalności, z udziałem w rynku wynoszącym 5,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radio Merkury może zmienić nazwę na Radio Poznań. Minister kultury wyraził na to zgodę

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Popieram
Bardzo dobra decyzja. Wszystkie rozgłośnie regionalne Polskiego Radia winny mieć w swojej nazwie nazwę miasta lub regionu. Tak jest logiczniej, przejrzyściej i spójnie wizerunkowo. W ten sposób należy promować markę rozgłośni regionalnych i jednocześnie markę Polskiego Radia. Polityka nie ma tu nic do rzeczy - osobiście uważam, że obecnie w Polskim Radiu dzieje się bardzo źle, ale potrafię też dostrzec nieliczne dobre zmiany - akurat tę uważam za dobrą i spóźnioną o lata. Jednocześnie dobrze by było stworzyć duży portal Polskiego Radia - grupujący wszystkie rozgłośnie. Uważam również, że anteny ogólnopolskie powinny zacząć sięgać po radiowców z rozgłośni regionalnych. Mam na myśli szczególnie autorskie audycje muzyczne. W rozgłośniach regionalnych pracuje wielu znacznie lepszych redaktorów muzycznych niż przereklamowane gwiazdy m.in. Trójki. Niektórzy z nich - dzięki technice - powinni mieć również audycję na antenie ogólnopolskiej. Zyskałoby na tym radio, muzyka i słuchacze. Poza tym czas najwyższy, żeby "ikony radiowe" poczuły oddech konkurencji wewnętrznej na plecach, bo już dawno straciły kontakt z rzeczywistością. Zresztą podobnie słuchacze, którzy kadzą "ikonom" anten ogólnopolskich nie mając zielonego pojęcia o świetnych audycjach redaktorów rozgłośni regionalnych.
odpowiedź
User
DW
Niszczenie dobrze funkcjonującej marki. Poza tym Radio Merkury to nie tylko zasięg Poznania ale całej Wielkopolski. Dziwnie to będzie brzmiało w Lesznie, Pile, Kaliszu czy Koninie. Ale skoro chcą jeszcze większego spadku słuchalności...
odpowiedź
User
pater
A co z radiem-córką? MC Radio w jinglach i nie tylko (merkury mc radio sport, merkury moto mc) identyfikuje się jako "Merkury MC Radio"? Jak to ma się do całości?
odpowiedź