SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Radiowe kłopoty

"Opłaty dla ZAiKS-u za odtwarzanie w radiu nagrań muzycznych są stanowczo za wysokie"

Opłaty dla ZAiKS-u za odtwarzanie w radiu nagrań muzycznych są stanowczo za wysokie - uważają przedstawiciele Grupy Radiowej Agora SA, w skład której wchodzą radio Pogoda, Tok FM, Rock Radio Mazowsze oraz Radio Klasyka.

"Nikt o zdrowych zmysłach nie podważa praw artystów do opłat autorskich. Pytanie nie jest, czy płacić, ale ile płacić" - przekonywał w środę w Warszawie zastępca dyrektora Grupy Radiowej, Marek Michalski. Uczestniczył on w konferencji prasowej podsumowującej 2003 rok w warszawskich stacjach Grupy.

Z tytułu opłat autorskich Radio Pogoda wydało w 2003 roku ponad 850 tys zł. "Gdyby działało w innych państwach, nawet tych o nieporównywalnie wyższym PKB i poziomie życia, zapłaciłoby zdecydowanie mniej" - powiedział dyrektor generalny Grupy Radiowej Agora SA, Ryszard Wojciul.

Z przeprowadzonych symulacji wynika, że Radio Pogoda, działając w Stanach Zjednoczonych, zapłaciłoby niecałe 200 tys. zł, w Kanadzie około 400 tys., a na przykład w Szwajcarii niewiele powyżej 500 tys. zł.

Opłaty autorskie Radia Klasyka (przy średnich miesięcznych dochodach 16,5 tys. złotych) wynoszą obecnie ponad 5 tys. złotych. Gdyby działało w innych państwach, w których obowiązują stawki minimalne, np. w Hiszpanii, zapłaciłoby 1475 zł, w Niemczech 2 tys. zł, a w Norwegii jedynie 796 zł.

"Dla małych niszowych stacji, a taką jest m.in. Radio Klasyka, wysokość uiszczanych opłat to często ich być albo nie być" - ocenił Michalski.

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (obecnie Stowarzyszenie Autorów ZAiKS) powstał w 1918 roku. Jest największą organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Polsce. Reprezentuje ponad 8 tys. krajowych twórców oraz ponad 2,5 mln muzyków i producentów zagranicznych.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Radiowe kłopoty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl