SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rafał Brzoska z nowym inwestorem chcą skupić akcje Integer.pl i InPostu i wycofać je z giełdy

Prezes Integer.pl Rafał Brzoska podpisał umowę inwestycyjną z firmą AI Prime. Razem chcą kupić od inwestorów wszystkie akcje Integer.pl i jej spółki zależnej InPost oraz wycofać je z giełdy.

Rafał Brzoska, prezes InPostuArticle

- Na podstawie umowy inwestycyjnej członkowie porozumienia zobowiązali się do ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji spółki w rozumieniu oraz do zniesienia dematerializacji akcji spółki i w konsekwencji przekształcenia jej w spółkę niepubliczną (delisting). Ponadto Rafał Brzoska zobowiązał się do pozostania w spółce po delistingu w celu dalszego zaangażowania kapitałowego oraz operacyjnego, wspierając jej rozwój - podano w piątek rano w komunikacie.

Zaznaczono, że zarejestrowana w Luksemburgu AI Prime jest podmiotem pośrednio zależnym od funduszy zarządzanych przez Advent International Corporation z siedzibą w Bostonie. Jednocześnie z zawarciem umowy inwestycyjnej firma AI Prime stała się współwłaścicielem 29,99 proc. akcji Integer.pl należących poprzednio tylko do Rafała Brzoski i zależnej od niego firmy.

9,5 zł za akcję InPostu, 41,1 zł za akcję Integer.pl

Ponadto AI Prime ma zamiar kupić wszystkie akcje InPostu w ramach wezwania do zapisywania się na sprzedaż, o ile zakończy się ono sukcesem. Wtedy AI Prime wniesie aportem wszystkie akcje InPostu do kapitału Integer.pl.

Umowa zakłada też, że mniejszościowi udziałowcy EasyPack, innej spółki zależnej Integer.pl, wniosą wszystkie posiadane jej udziały do AI Prime, a Rafał Brzoska wniesie tam wszystkie należące do niego udziały EasyPack.

W wezwaniu do sprzedaży 100 proc. akcji InPostu ustalono cenę jednostkową na 9,5 zł, a w przypadku 70,01 proc. akcji Integer.pl - na 41,1 zł.

Do grupy kapitałowej Integer.pl oprócz operatora pocztowego InPost i spółki EasyPack należą m.in. operator finansowo-ubezpieczeniowy - Inpost Finanse oraz Paczkomaty InPost. Integer.pl jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 roku.

Integer.pl i InPost z wyższymi wpływami i stratą, bez Paczkomatów za granicą i listów w Polsce

W trzech kwartałach ub.r. grupa Integer.pl zanotowała 367,9 mln zł wpływów ze sprzedaży (wobec 166,4 mln zł rok wcześniej) i 247,1 mln zł straty netto (wobec 18,7 mln zł straty netto rok wcześniej). InPost miał w tym okresie 200,2 mln zł przychodów ze sprzedaży (rok wcześniej było to 79,1 mln zł) i 109,7 mln zł straty netto (wobec 9,7 mln zł zysku netto w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku).

W lutym br. Interger.pl zdecydował wycofać się z działalności paczkomatowej w Hiszpanii, Norwegii, Brazylii, Malezji i na Ukrainie (spółka oszacowała koszty zakończenia działalności w Malezji i na Ukrainie na 5,5-6 mln zł), a do końca marca br. wycofa się z Rosji (co ma kosztować ok. 5 mln zł).

Pod koniec 2015 roku Poczta Polska wygrała przetarg na dostarczanie przesyłek sądowych, InPost stracił to zlecenie po dwóch latach realizowania go. W lipcu ub.r. InPost wycofał się z segmentu tradycyjnych przesyłek listowych (firma i jej spółka zależna PGP rozwiązały umowy na realizację takich usług m.in. z Cyfrowym Polsatem, Polkomtelem, PKO BP, P4 i prokuratorem generalnym), nadal realizuje natomiast przesyłki dla serwisów e-commerce m.in. Allegro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rafał Brzoska z nowym inwestorem chcą skupić akcje Integer.pl i InPostu i wycofać je z giełdy

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bo ja nie wiem
Po co się wycofuje tak firmy z giełdy? Bo nie znam się. Ktoś wie? Co ten trick ma umożliwić, co zyskują?
odpowiedź
User
prawnik
Po co się wycofuje tak firmy z giełdy? Bo nie znam się. Ktoś wie? Co ten trick ma umożliwić, co zyskują?


Wycofuje się firmy o jednolitej strukturze właścicielskiej.
Które nie mają zamiaru pozyskiwać środków przez emisję akcji.

Giełda jest dobrym pozakredytowym sposobem pozyskiwania środków. A także budowania prestiżu.
Ale giełda kosztuje, wymaga rozbudowanej sprawozdawczości i ścisłych rygorów.
A sprzedaż akcji to sprzedaż kontroli nad spółką.
odpowiedź
User
Pawlo
I pomyśleć, że ta firma dostała 90 mln dotacji unijnej na paczkomaty.
A w Niemczech bez żadnych dotacji ta usługa hula, że hoho.
odpowiedź