SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RASP zaprzecza wpływowi rządu PO i Kulczyka na zmiany w „Fakcie”. „To całkowicie absurdalna teoria”

Ringier Axel Springer Polska uważa, że teoria o związku informacji z podsłuchanej rozmowy Pawła Grasia i Jana Kulczyka z 2014 roku ze zmianami w kierownictwie „Faktu” jest całkowicie absurdalna. - Twierdzenie, że były naciski polityków w sprawach dotyczących członków czy szefów redakcji, jest nieprawdą. Te fantazje nie dotyczą „Faktu” ani żadnej innej redakcji w naszej Grupie - podkreśla Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w firmie.

Article

W nowym wydaniu tygodnika „Do Rzeczy” znalazł się zapis fragmentu podsłuchanej rozmowy z połowy kwietnia 2014 roku ówczesnego rzecznika rządu Pawła Grasia i Jana Kulczyka. Graś narzekał, że „Fakt” (Ringier Axel Springer Polska) pod kierownictwem Grzegorza Jankowskiego ostro krytykuje nie tylko rząd, lecz także córkę Donalda Tuska, a dotychczasowe rozmowy z Niemcami, żeby to ograniczyć, nic nie dały. Kulczyk obiecał, że porozmawia w tej sprawie z Friede Springer, wdową po Axlu Springerze, obecnie współwłaścicielką Axel Springer SE i wiceprzewodniczącą rady nadzorczej firmy (w Polsce koncern działa jako joint venture ze szwajcarskim Ringierem).

Z końcem maja 2014 roku Grzegorz Jankowski po ponad 10 latach pełnienia tej funkcji przestał być redaktorem naczelnym „Faktu”, zastąpił go Robert Feluś, natomiast jesienią ub.r. zmienili się wicenaczelni dziennika, odeszli z tych stanowisk Joanna Niedziela-Dąbrowska i Piotr Bugajski. Za to ważną funkcję w redakcji zaczął pełnić Peter Prior.

O komentarz do tych doniesień i informacje o okolicznościach roszad w kierownictwie „Faktu” poprosiliśmy Ringier Axel Springer Polska. - Nie wchodzimy w dyskusję na temat spiskowej teorii zaprezentowanej w publikacji w tygodniku „Do Rzeczy”, która jest całkowicie absurdalna - odpowiedziała nam Agnieszka Odachowska, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Grupie Onet-RAS Polska. - Twierdzenie, że były naciski polityków w sprawach dotyczących członków czy szefów redakcji, jest nieprawdą. Nie możemy powstrzymać ludzi przed rozpowszechnianiem ich fantazji na temat wywierania wpływu na redakcję gazety, tyle że te fantazje nie dotyczą „Faktu”, ani żadnej innej redakcji w naszej Grupie - podkreśliła. Podobnie skomentowało to biuro prasowe Ringer Axel SE. - Zauważyliśmy tę całkowicie absurdalną publikację - poinformowała nas Edda Fels, dodając, że szerzej odniosą się do tego przedstawiciele RASP.

Agnieszka Odachowska przekazała nam również wyjaśnienia, które w tekście „Do Rzeczy” znalazły się jako wypowiedzi Edyty Sadowskiej, prezes Ringier Axel Springer Polska. Wydawca podkreśla, że Grzegorz Jankowski zdecydował się odejść z „Faktu” na własną prośbę, a wpływu na linię redakcyjną i politykę personalną redakcji nie miała ani żadna opcja polityczna ani Friede Springer, która nie uczestniczy w podejmowaniu decyzji dotyczących pracowników Ringier Axel Springer Media.

RASP informuje, że wicenaczelnych „Faktu” zmieniono jesienią ub.r. w ramach strategii digitalizacji działalności firmy. Ponadto Joannie Niedzieli-Dąbrowskiej i Piotrowi Bugajskiemu zaproponowano wysokie stanowiska w pionie prasy drukowanej, których jednak nie przyjęli i odeszli z firmy.

Z kolei Peter Prior, jak wyjaśnia wydawca, jest niezależnym konsultantem, wcześniej doradzał przez wiele lat redakcjom pism należących do Ringiera w różnych krajach. W „Fakcie” zadaniem Priora są konsultacje służące rozwijaniu warsztatu dziennikarskiego i makiety dziennika.

Według ZKDP w lutym br. średnia sprzedaż ogółem „Faktu” wynosiła 308 457 tys. egz. Serwis internetowy dziennika w marcu br. odwiedziło 4,66 mln realnych użytkowników (według gemiusAudience).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RASP zaprzecza wpływowi rządu PO i Kulczyka na zmiany w „Fakcie”. „To całkowicie absurdalna teoria”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
byly-pracownik
JASSSSSSSSSSNE :))) bo przeciez wtedy byla demokracja i wolne media nie to co teraz
odpowiedź
User
Polski rząd dla zwykłych Polaków a nie tylko dla bogaczy !!!
Z taśm prawdy wynika że ministrowie z PO byli chłopcami na posyłki polskiego oligarchy. Takie to były słusznie minione rządy w Polsce.
odpowiedź
User
xyz
FARSA.
odpowiedź
User
Autorytet Moralny
Cała springerowska stajnia jest pisofobiczna.
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Ja natomiast zaprzeczam, że potrafię pisać komentarze po polsku. One piszą się same, niezależnie od moich zdolności językowych, szczególnie w kierunku języka rosyjskiego. Nie uczestniczę w ich tworzeniu bezpośrednio, lecz za pomocą palców u rąk.
odpowiedź