SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Restrukturyzacja w ComputerLand

ComputerLand odczuwa zastój na rynku kontraktów informatycznych, ale wierzy w realizację prognozy na II poł. 2006 roku, zakładająca uzyskanie 20 mln zł zysku netto.

Poinformowali agencję ISB w piątek przedstawiciele spółki. Szefowie ComputerLandu zapowiadają, że w III i IV kw. spółka powinna już obniżyć koszty dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji CoLorado.

„Skoro nie informowaliśmy o obniżce prognozy, to znaczy, że wierzymy w jej realizację” – powiedział ISB Tomasz Sielicki, prezydent Grupy ComputerLandu.

„Czwarty kwartał zawsze jest najlepszy, a na to jeszcze nałożą się efekty CoLorado” – dodał.

Prezes ComputerLandu Michał Danielewski nie odpowiedział na pytanie ISB, czy spółka wykaże zysk za III kw. Zapowiedział, że spółka odniesie się jednoznacznie do prognozy na ten rok w raporcie za III kw., który ma zostać opublikowany 14 listopada.

W sierpniu ComputerLand zapowiedział osiągnięcie w II połowie tego roku 20 mln zł skonsolidowanego zysku netto, po tym, jak w I półroczu 2006 grupa miała 14,8 mln zł straty.

Zarząd przyznał w piątek, że widoczny jest zastój na rynku informatycznym.

Danielewski powiedział ISB, że elementy programu CoLorado będą wdrażane również w Emaksie po połączeniu spółek. Po fuzji liczy przede wszystkim na synergie przychodowe w sektorze publicznym i użyteczności publicznej (utilities).

„Będziemy mieć większą siłę przetargową, większą liczbę klientów. Będziemy oferować wspólne systemy” – powiedział Danielewski.

Przedstawiciele podtrzymali też cele i terminy realizacji założeń programu CoLorado, które przewidują zwiększenie w ciągu najbliższych dwóch lat, a więc do połowy 2008 roku, zysku brutto grupy o 50 mln zł. Również w tym czasie rentowność operacyjna ComputerLandu ma się zwiększyć do minimum 8%.

„W tej chwili nie ma przesłanek, by zakładać, iż realizacja tego programu się opóźni” – powiedział Danielewski.

Prezes ComputerLandu nie zdradził, jakie będą synergie kosztowe i przychodowe wynikające z połączenia z Emaksem. Zapowiedział jedynie, że pierwsze szacunki na ten temat spółka poda przy okazji publikacji wyników za III kw.

Sielicki poinformował, że dokładne oszacowanie efektów synergii powinno zakończyć się w listopadzie.

Nad projektem doradczym, przygotowującym fuzję, pracuje firma Ernst & Young.

„Projekt skończy się w listopadzie i będziemy podawać do publicznej wiadomości jego efekty” – powiedział Sielicki podczas piątkowego walnego zgromadzenia ComputerLandu.

W ramach tego projektu mają być m.in. określone efekty synergii oraz zdefiniowana wizja i strategia połączonych podmiotów.

ComputerLand przedstawił też w piątek akcjonariuszom harmonogram połączenia z Emaksem. Podpisanie planu połączenia nastąpi w listopadzie lub grudniu br., a połączeniowe walne zgromadzenia ComputerLandu i Emaksu odbędą się w marcu lub kwietniu. ComputerLand zakłada, że sąd zarejestruje połączenie w maju lub w czerwcu.

Pod koniec maja ComputerLand i Emax zawarły porozumienie przewidujące połączenie obydwu spółek. Umowa przewiduje, że ComputerLand kupi od głównych akcjonariuszy Emaksu akcje uprawniające do wykonywania 64,94% głosów na walnym zgromadzeniu poznańskiej spółki.

Transakcja zakupu akcji ma się zakończyć w czwartym kwartale tego roku, a fuzja ma być sfinalizowana w drugim kwartale przyszłego roku. Po tej transakcji Emax i ComputerLand zostaną połączone w jedną spółkę.

Po zakończonym w październiku drugim wezwaniu na Emax, Computerland posiada 34,06% udziału w tej spółce, a wraz z podmiotami zależnymi – 66,0%.

W ubiegłym roku ComputerLand miał 11,43 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy 858,59 mln zł obrotów. Z kolei Emax miał w zeszłym roku 20,38 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach w wysokości 379,21 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Restrukturyzacja w ComputerLand

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl