SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rewolucja Sośnierza - koniec tradycyjnych książeczek zdrowia

Rewolucja w służbie zdrowia. Każdy Polak dostanie elektroniczną kartę, bez której nie będzie mógł się leczyć w ramach ubezpieczenia.

Swój pomysł Andrzej Sośnierz, prezes NFZ, chce wprowadzić już od przyszłego roku.

Karty podobne do bankomatowych zastąpią tradycyjne książeczki. Będą dowodem ubezpieczenia - bez nich nie uzyskamy bezpłatnej pomocy lekarskiej w Polsce i w Europie. Nasza karta zapamięta wszystkie porady, operacje i inne świadczenia medyczne, z których skorzystaliśmy w ramach ubezpieczalni. Dopiero jej przeciągnięcie przez czytnik w gabinecie lekarskim będzie oznaczało, ze faktycznie skorzystaliśmy z porady czy zabiegu.

To ma przynieść spore oszczędności, bo w tej chwili szpitale i przychodnie często dopisują swoim pacjentom usługi, których nie wykonały. NFZ płaci te rachunki i nie może sprawdzić, czy nie jest oszukiwany. Chodzi o duże pieniądze: w przyszłym roku budżet NFZ wyniesie ok. 40 mld zł.
 
Sośnierz zapowiada, że karta będzie udoskonalana. Z czasem pojawią się na niej m.in. dane pomocne w razie wypadku, jak grupa krwi właściciela oraz na co jest on uczulony.

Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało ok. 450 mln zł. Przetargi będą ogłoszone w przyszłym roku. Dokładnie za rok pierwsze karty trafią do pacjentów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rewolucja Sośnierza - koniec tradycyjnych książeczek zdrowia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl