SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rewolucja w firmie Intel

Nowy proces produkcyjny ultra-energooszczędnych układów Intela.

Intel poinformował o pracach nad ultra-energooszczędną wersją swojego procesu technologicznego 65 nanometrów, która umożliwi produkcję układów przeznaczonych dla platform mobilnych i małych urządzeń elektronicznych. Nowe rozwiązanie będzie drugą technologią Intela opartą na procesie technologicznym 65 nanometrów.

 Proces 65 nanometrów zapewni zarówno większą energooszczędność, jak i wyższą wydajność w porównaniu z obecnie stosowanym procesem technologicznym 90 nanometrów Intela. Dzięki nowej, ultra-energooszczędnej technologii produkcyjnej inżynierowie Intela będą mieli większe możliwości tworzenia jeszcze bardziej upakowanych, wydajniejszych i charakteryzujących się mniejszym zapotrzebowaniem na energię układów przeznaczonych dla urządzeń pracujących na bateriach.

 "Ludzie potrzebują platform mobilnych umożliwiających jak najdłuższą pracę na baterii" - powiedział wiceprezes i dyrektor generalny Intel Mobile Platforms Group. "Nasz nowy ultra-energooszczędny proces produkcyjny pozwoli na znaczne udoskonalenie tego typu urządzeń. W przyszłości opracujemy nowe platformy mobilne korzystające z zalet oferowanych przez obydwa innowacyjne procesy technologiczne 65nm".

 Udoskonalenie tranzystorów jest kluczowe dla obniżenia zapotrzebowania na prąd układów krzemowych, które mogą zapewnić dłuższą pracę urządzeń korzystających z baterii. Upływność prądu z mikroskopijnych tranzystorów, nawet gdy pozostają one w stanie spoczynku, jest obecnie problemem, z którym boryka się cała branża.

 "Obecnie, gdy liczba tranzystorów umieszczonych na jednym układzie w niektórych wypadkach przekracza miliard, jest oczywiste, że udoskonalenia pojedynczych tranzystorów mogą przełożyć się na ogromne korzyści dla całego urządzenia" - powiedział Mark Bohr, "Senior Fellow" i dyrektor Intel Process Architecture and Integration. "Testy układów wykonanych w ultra-energooszczędnym procesie technologicznym 65nm wykazały  tysiąckrotną redukcję upływności w porównaniu z produktami opartymi na naszym standardowym procesie. Takie osiągnięcie przełoży się na ogromne oszczędności energii dla ludzi, którzy będą korzystali z urządzeń bazujących na tej technologii".

 Ultra-energooszczędny proces technologiczny 65nm Intela obejmuje kilka kluczowych modyfikacji tranzystorów, zapewniając zarówno mniejsze zużycie energii, jak i doskonałą wydajność. Dzięki ograniczeniu upływności możliwe będzie wydłużenie czasu pracy urządzeń mobilnych na bateriach.

 W procesie technologicznym 65nm Intela zastosowano wydajniejsze i bardziej energooszczędne tranzystory, drugą generację zaawansowanej technologii krzemu Intela (strained silicon), osiem warstw szybkich połączeń wzajemnych oraz dielektryk "o małym współczynniku k" (low-k). Dzięki procesowi technologicznemu 65nm Intel będzie mógł podwoić liczbę tranzystorów umieszczonych na jednym układzie krzemowym w porównaniu z produktami wytwarzanymi w technologii 90nm - informuje Intel w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rewolucja w firmie Intel

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl