SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rezygnacje z członkostwa w Radzie TVP

Posłanka Platformy Obywatelskiej Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz Marek Jurek (PIS) zrezygnowali z członkostwa w Radzie Programowej TVP

To protest m.in. przeciwko pełnieniu funkcji prezesa TVP przez Roberta Kwiatkowskiego. Zdaniem posłanki, utracił on zaufanie opinii publicznej.

"Do ostatniej chwili oczekiwałam, że pan prezes Robert Kwiatkowski zrezygnuje z pełnionej funkcji bądź, że Rada Nadzorcza zmieni zarząd telewizji. Ponieważ ani to ciało, ani pan prezes nie zrezygnowali, a Rada Programowa w jakimś sensie wchodzi w strukturę tej spółki, ja nie mam zamiaru firmować takich postaw" - wyjaśniła w czwartek dziennikarzom swoją decyzję posłanka Platformy Obywatelskiej.

Skuteczność działań samej opiniodawczo-doradczej Rady Programowej Śledzińska-Katarasińska ocenia jako "zerową". "To jest fikcja, to jest ciało dekoracyjne, nikt specjalnie się z naszymi, nawet najsłuszniejszymi, głosami i uwagami nie liczy" - uważa.

Platforma Obywatelska apeluje o wystąpienie z Rady do innych jej członków reprezentujących ugrupowania opozycyjne. Zdaniem Śledzińskiej-Katarasińskiej, być może taki krok "otrzeźwi SLD i każe się zastanawiać, czy tak dalej można w mediach publicznych zarządzać".

Pytana, czy nie obawia się, że poprzez rezygnację opozycja straci zupełnie kontrolę nad tym, co się dzieje w TVP, odparła, że "kontrola, która nic nie przynosi jest stratą czasu". Posłanka dodała, że kontrolę będzie pełnić nadal, pracując w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W czwartek Śledzińska-Katarasińska poinformowała o swojej decyzji całą Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. "Nie chcąc firmować fikcji i usprawiedliwiać zachowań nagannych moralnie - rezygnuję. Wydaje mi się to uczciwsze niż udawanie, iż mamy wpływ na działalność programową Telewizji Polskiej" - napisała posłanka.

O zawieszenie prezesa TVP dwukrotnie apelowała sejmowa komisja śledcza badająca sprawę Rywina. Producent miał go wymienić jako jednego z inspiratorów korupcyjnej propozycji złożonej Agorze.

Według ostatniego sondażu CBOS, 62 proc. Polaków opowiada się za zawieszeniem prezesa TVP do czasu wyjaśnienia sprawy przez komisję śledczą. Ostatnio także w proteście przeciwko zajmowaniu przez Kwiatkowskiego funkcji prezesa zrezygnowało ze swoich stanowisk dwóch opozycyjnych członków Rady Nadzorczej TVP - Anna Popowicz i Andrzej Liberadzki.

"Nie zamierzam podawać się do dymisji, ani też tego nie rozważam" - oświadczył w połowie kwietnia Robert Kwiatkowski, w reakcji na informacje "Newsweeka" i "Gazety Polskiej". Powołując się na nieoficjalne źródła oba czasopisma donosiły o jego rychłej dymisji. W oświadczeniu przypomniał, że odwołać go może Rada Nadzorcza TVP, która 21 stycznia odrzuciła wniosek o zawieszenie go w funkcji prezesa. Użyte przez "Newsweek" sformułowanie, że występował jako "osoba wysyłająca Lwa Rywina po łapówkę do Agory", prezes TVP uznał za pomówienie. Rezygnację Popowicz uznał natomiast kilka dni później za "zmniejszenie upolitycznienia Rady Nadzorczej TVP".

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, Rada Programowa Telewizji Polskiej, z uczestnictwa w której zrezygnowała posłanka Śledzińska-Katarasińska, pełni rolę opiniodawczo-doradczą. Jej opinie nie są jednak wiążące dla władz TVP. Liczy 15 członków. 10 z nich rekomendują ugrupowania parlamentarne, 5 wybieranych jest spośród osób "legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów". Ci ostatni zgłaszani są przez członków KRRiT.

Biorąc pod uwagę proporcję mandatów sejmowych posiadanych przez poszczególne ugrupowania KRRiT ustaliła, że w Radzie Programowej zasiada 4 przedstawicieli SLD i po jednym z pozostałych klubów.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rezygnacje z członkostwa w Radzie TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl