SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RIAA proponuje studentom ugodę

Amerykański przemysł nagraniowy podjął starania mające na celu powstrzymanie studentów od pobierania pirackiej muzyki przez internet.

Zrzeszenie amerykańskich wytwórni fonograficznych RIAA (Recording Industry Association of America) przedstawiło studentom sposób w jaki mogą uniknąć procesów sądowych za ściąganie nielegalnych nagrań. Wysłało ono 400 listów do 13 uniwersytetów, w których uprzedza o możliwości złożenia pozwów w sprawie naruszenia praw autorskich przez studentów, którzy używają sieci komputerowych do wymieniania się utworami, za które nie zapłacili.

RIAA zaapelowała do uczelni aby powiadomiły one swoich studentów, że zostaną pozwani, ale mogą wcześniej zawrzeć ugodę. Zrzeszenie zamierza co miesiąc wysyłać setki takich listów aby skończyć z kradzieżą muzyki przez studentów.

Wcześniej RIAA składała pozwy przeciwko indywidualnym osobom, które nielegalnie wymieniali się piosenkami w takich sieciach jak KaZaa czy Limewire. Według przemysłu muzycznego proceder ten przyniósł mu wiele milionów dolarów straty.

Według Big Champagne – firmy badającej ruch internetowy – ponad miliard piosenek jest wymienianych w takich sieciach każdego miesiąca.

Branża nagraniowa, której sprzedaż spadła o ponad 23 procent w latach 2000-2006, chce aby fani muzyki kupowali cyfrową muzykę w legalnych serwisach internetowych, takich jak iTunes czy Rhapsody.

Badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Richmond wykazało, że ponad połowa jego studentów ściągało nielegalne kopie filmów i utworów muzycznych.

W ramach ugody jaką proponuje RIAA, studenci musieliby zapłacić grzywnę i podpisać oświadczenie, w którym obiecają, że już nigdy nie będą pobierać nielegalnych materiałów.

Adresaci listów mogą zawrzeć ugodę w trybie online na specjalnej stronie internetowej stworzonej przez RIAA (www.p2plawsuits.com).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RIAA proponuje studentom ugodę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl