SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE: 96 procent abonentów w Polsce bez opłat roamingowych, najwięksi operatorzy w zgodzie z zasadą „Roam Like At Home”

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) obecnie 96 procent użytkowników mobilnych w Polsce korzysta z nowych opłat roamingowych zgodnych z unijną zasadą „Roam Like At Home” (RLAH). Według regulatora wszyscy wiodący operatorzy zastosowali się do przepisów UE, w tyle pozostają jedynie operatorzy wirtualni.

 

Samsung Galaxy S7 i S7 EdgeArticle

O sytuacji na polskim rynku mobilnym po wprowadzeniu od 15 czerwca br. nowych zasad naliczania roamingu w Unii Europejskiej poinformował prezes UKE Marcin Cichy podczas posiedzenia sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, urząd potwierdził też te informacje na swoim profilu na Twitterze.

Według danych UKE obecnie 96 proc. użytkowników komórek w Polsce może korzystać z połączeń na terenie Unii Europejskiej zgodnie z zasadą „Roam Like At Home”. W wypadku 1,8 proc. abonentów ich sytuacja w tym zakresie nie została jeszcze przez regulatora weryfikowana, natomiast 2,1 proc. użytkowników nie posiada aktywnej usługi typu RLAH i jest to grupa związana głównie z operatorami wirtualnymi.

UKE ujawnia, że zgodnie z jego danymi wszyscy wiodący operatorzy komórkowi (Play, Orange, T-Mobile i Plus) zastosowały się w swoich cennikach do zasady RLAH.

Cichy poinformował też, że dotychczas do UKE dotarło około 100 skarg, związanych z nowymi regulacjami, co, jego zdaniem, jest niewielką liczbą. Większej liczby skarg i zapytań prezes UKE spodziewa się w sierpniu, kiedy klienci operatorów zaczną wracać z wakacji i będą mogli zweryfikować koszty używania telefonów za granicą.

Zdaniem Marcina Cichego szybkie osiągnięcie gotowości największych polskich telekomów w zakresie nowych przepisów roamingowych jest sukcesem polskiego rynku. Prezes UKE zaznaczył przy tym, że w grudniu br. spodziewane są analizy które mają wykazać wpływ zmian w roamingu na ceny usług oferowanych przez operatorów. Te dane mogą stanowić mi.in. odpowiedź na obawy, które w liście do europosłanki Róży Thun wyraziła minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Rozporządzenie umożliwiające zniesienie opłat za roaming UE zatwierdziła pod koniec kwietnia br. Dzięki tym przepisom od 15 czerwca osoby podróżujące po innych krajach UE mogą telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat, płacąc za swoją to stawkę krajową.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKE: 96 procent abonentów w Polsce bez opłat roamingowych, najwięksi operatorzy w zgodzie z zasadą „Roam Like At Home”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
W Plusie Roam Like At Home wychodzi bardzo dobrze. W praktyce sprawdzone, działa jak trzeba. Aż dziw bierze, że początkowo było takie zamieszanie w tej sprawie. Ostatecznie przecież jest wszystko po naszemu, po woli klientów.
odpowiedź
User
Poli
U mnie w Plusie wszystko ok. Spokojnie korzystam z telefonu jak tylko wyjeżdżam za granicę, a od miesiąca byłem już ze trzy cztery razy.
odpowiedź
User
Leo
Potwierdzam, działa to jak należy. Dobrze że Plus się na to zdecydował w końcu, bo nie chciałoby mi się zmieniać dobrego operatora.
odpowiedź