SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Roboty tworzą kwartalnie 3 tys. tekstów dla Associated Press

Dzięki podpisaniu umowy z firmą Automated Insights agencja informacyjna Associated Press w ciągu kwartału przygotowuje automatycznie ponad 3 tys. raportów finansowych przeznaczonych do publikacji. - Wprowadzenie automatycznych systemów generowania tekstów nie spowodowało zwolnień wśród dziennikarzy - podkreślają przedstawiciele AP.

fot. Shutterstock.comArticle

Porozumienie pomiędzy AP a Automated Insights zostało podpisane w połowie 2014 r., a testy systemu rozpoczęły się w lipcu ub.r.

Funkcjonowanie systemu opartego na platformie generowania naturalnego języka o nazwie Wordsmith polega na zautomatyzowaniu procesu tworzenia niektórych tekstów bez udziału człowieka. Specjalnie opracowane algorytmy na podstawie danych publikowanych przez firmy w raportach finansowych budują redakcyjne materiały na ten temat. Tego typu teksty są podpisane jako wygenerowane automatycznie przez Automated Insights.

Wprowadzenie systemu do AP spowodowało, że w ciągu jednego kwartału agencja dostarczyła swoim klientom pond 3 tys. artykułów z danymi finansowymi rozmaitych spółek. Przedtem liczba takich materiałów, przygotowanych przez dziennikarzy wynosiła w analogicznym okresie ok. 300.

- Nasi odbiorcy mówią nam, że są bardzo zadowoleni z otrzymywania większej liczby raportów, które od nas otrzymują - podkreśla w komunikacie na blogu Automated Insights Lou Ferrara, wiceprezes AP i redaktor zarządzający działem biznesowym. Zaznacza też, że w wyniku wykorzystania algorytmów z redakcji nie zostaną zwolnieni dziennikarze. - Automatyzacja pozwoliła nam na uwolnienie wielu redaktorów od obowiązków opracowywania przez nich danych i skierowania ich energii w nieco innym kierunku, na przykład w stronę sporządzania pogłębionych analiz - tłumaczy Ferrara.

James Kotecki, PR manager Automated Insights, twierdzi, że oprócz AP z platformy Wordsmith korzystają także inni partnerzy firmy, między innymi Allstate, Comcast i Yahoo. - Obecnie nasz system może wytwarzać do 2 tys. artykułów na sekundę, gdyby zaszła taka potrzeba - zaznacza.

Ferrara podkreśla, że system automatycznego tworzenia treści będzie w przyszłości rozwijany przez AP. Według niego może on być wykorzystywany nie tylko do opracowywania finansowych raportów, ale także innych informacji, na przykład sportowych.

Dołącz do dyskusji: Roboty tworzą kwartalnie 3 tys. tekstów dla Associated Press

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl