SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rok w telewizji: jaki był 2012, co w 2013?

Jaki był miniony rok w branży telewizyjnej? Co wydarzy się w rozpoczętym właśnie roku? Podsumowują i prognozują przedstawiciele nadawców, operatorów i producentów, m.in. Iwona Bocian-Zaciewska, Dominik Tzimas, Simon Boyd i Grzegorz Piekarski.
 

 


Operatorzy kablowi


Simon Boyd, prezes UPC Polska

Najważniejsze wydarzenie w 2012 roku
Fuzja Cyfry+ i platformy ‘n’, która wpisuje się w trend konsolidacyjny na rynku mediów i telekomunikacji w obliczu rosnącej konkurencji i globalizacji.

Największy sukces w 2012 roku
Euro 2012. Znakomicie zorganizowana impreza, która podniosła prestiż Polski w Europie. Impreza ważna praktycznie dla każdej branży i niemal każdego Polaka, stymulująca do wielu inwestycji, które będą nam służyć przez wiele następnych lat. Dla UPC największym sukcesem było zakończenie modernizacji 100% naszych sieci dwukierunkowych do standardu DOCSIS 3.0, dzięki czemu w zasięgu naszego superszybkiego Internetu do 150 Mb/s i interaktywnej telewizji cyfrowej znalazło się już 2,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce.

Największa porażka 2012 roku
Jako Brytyjczyk i fan futbolu stawiam na dach stadionu narodowego i odwołany mecz Polska-Anglia. Porażką są także opóźnienia w inwestycjach operatora zasiedziałego w infrastrukturę światłowodową i niepewne środowisko inwestycyjne.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w mijającym roku
Konsumenci, którzy mając tak ogromny wybór na rynku, konsekwentnie decydują się na nasze pakiety usług: szybkiego Internetu, interaktywnej telewizji i telefonii, dzięki czemu możemy się dalej rozwijać i budować przeciwwagę dla giganta Orange. Nie mógłbym także nie wskazać Zygmunta Solorza-Żaka, który przeprowadza integrację Polkomtela i Cyfrowego Polsatu oraz inwestuje w budowę sieci LTE.

Najważniejszy transfer 2012 roku
W UPC było ich kilka :), ale do najbardziej spektakularnych i najbardziej oczekiwanych zaliczyłbym zmianę na stanowisku prezesa PZPN. W Zbigniewie Bońku pokładane są duże nadzieje na odnowę polskiej piłki nożnej i już teraz widać, że poważnie zabrał się za realizowanie swojej wizji.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Rynek rozwija się wolniej niż dotychczas, nie tylko z powodu niełatwej sytuacji gospodarczej, ale także coraz ostrzejszej konkurencji i nasyceniu usług, jednak nadal notujemy wzrosty w segmentach usług cyfrowych UPC. W tym roku prowadziliśmy inwestycje na poziomie podobnym do lat poprzednich czyli ponad 25% przychodów. W tej wysoce konkurencyjnej branży, gdzie zmiany technologiczne zachodzą niezmiernie szybko, podobnie jak wymagania i zachowania konsumenckie, ciągłe inwestycje są koniecznością, by nie zostać w tyle.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
To co wydarzy się w roku 2013 w dużej mierze zależeć będzie od tego czy klimat będzie sprzyjał inwestycjom oraz prowadzonej przez Państwo polityki regulacyjnej. Dziś mamy do czynienia z zupełnie nową sytuacją konkurencyjną na rynku. Gdyby spojrzeć na konkurencję szerzej, niż dotychczas, z łatwością dostrzeże się, że największym wyzwaniem dla graczy funkcjonujących obecnie na rynku europejskim i w coraz większym stopniu także polskim, jest konkurencja globalna i na to powinny przygotowywać się rządy, regulatorzy i poszczególni gracze. Nadmierne rozdrobnienie obniża konkurencyjność Europy w porównaniu z gigantami z Chin czy innych części świata.  Podobnie jest w Polsce. Potrzebne jest otwarte spojrzenie na konkurencję oraz rzetelne analizy, które będą przede wszystkim brały pod uwagę nową sytuację konkurencyjną i zapewniały dalszy rozwój, w środowisku wspierającym innowacje.

 


Janusz Kosiński, prezes sieci Inea

Najważniejsze wydarzenie w 2012 roku

Najważniejsze wydarzenie dla naszej branży w mijającym roku to wzrost znaczenia dostawców usług over-the-top (OTT). Choć jest to wciąż niepopularna opinia, uważam, że ich tegoroczna ekspansja, którą wszyscy uważnie obserwujemy, zdając sobie jednocześnie sprawę, że to wciąż początek ich działalności, już teraz zaczęła zmieniać optykę widzenia i cele biznesowe operatorów telekomunikacyjnych. W tej chwili proces podziału operatorów na infrastrukturalnych i dostawców usług nie jest już tylko w sferze przypuszczeń i nie jest odległą przyszłością. Wiemy, że już się rozpoczął i będzie trwać. Nie wiemy tylko, jak długo ten proces potrwa i czy wszyscy wyjdą z niego obronną ręką.

Największy sukces w 2012 roku
Inea kończy rok 2012 liczbą ponad 160 tys. abonentów, 18-procentowym wzrostem przychodów i marką telekomunikacyjną w Polsce o najwyższej postrzeganej jakości, zgodnie z rankingiem Najcenniejszych Polskich Marek, w którym nasza marka została uplasowana najwyżej z polskich marek sieci kablowych i wyprzedziła m.in. Netię. Ostatnio wyróżniono nas również trzecim miejscem w I Rankingu Wartości Marek Wielkopolski 2012 w kategorii B2C. Z powodzeniem rozwijamy usługi dla biznesu – na wyróżnienie zasługuje wybudowana przez nas wojewódzka sieć teleinformatyczna dla straży pożarnej w Wielkopolsce, która jest pierwszym projektem realizowanym na tak dużą skalę przez operatora sieci kablowej. Sukces tego projektu cieszy, gdyż stawia sieci kablowe na równi z innymi operatorami telekomunikacyjnymi. Nie zapominamy również o klientach indywidualnym, z powodzeniem budując od czerwca tego roku sieć hotspotów, w których abonenci sieci Inea mogą korzystać z internetu bez żadnych opłat.

Największa porażka 2012 roku
Niestety, chociaż czasu jest coraz mniej nie widać w Polsce większego zaangażowania w budowę sieci szerokopasmowych. Stawia to pod znakiem zapytania możliwość wykonania i rozliczenia takich projektów przez województwa w terminie do końca 2015 roku. Jakby na tę sytuację nie spojrzeć, to właśnie zadzwonił ostatni dzwonek.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w mijającym roku
Kiedy w 2006 roku „Time” wskazał światową społeczność internetową jako człowieka roku to w Polsce mogło wydawać się to wówczas zabiegiem na wyrost. Teraz i u nas to właśnie internauci mają największy wpływ na rynek. Z ich opiniami liczą się już nie tylko najwięksi gracze, ale również ci mniejsi.

Najważniejszy transfer 2012 roku
W poruszany już temat wzrostu znaczenia dostawców usług OTT niewątpliwie wpisuje się przejście gwiazdy polskiej telewizji, a ostatnio też reklamy - Szymona Majewskiego do YouYube’a, w którym właśnie rozpoczyna tworzenie swojego nowego cyklicznego programu wideo. Z sympatii dla twórcy chciałoby się pokibicować…

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Ten rok nie należał może do najłatwiejszych, chociażby ze względu na dość intensywną kampanię DVB-T, jednak branża wyszła z kryzysu obronną ręką. I to nie pierwszy raz. Teraz trzeba patrzeć w przyszłość i przygotować się na wyzwania, które są jeszcze przed nami.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Kolejni dostawcy usług OTT już zapowiadają intensywny rozwój na naszym rynku. W związku z tym użytkownicy usług są coraz bardziej wymagający wobec tradycyjnych operatorów i oczekują multiscreeningu. Z kolei operatorzy telekomunikacyjni nie mają już wyboru i muszą podejmować decyzje biznesowe odnośnie własnej przyszłości - czy chcą pozostać operatorem - dostawcą wielu usług czy operatorem infrastrukturalnym.

 


Tomasz Żurański, prezes Vectry

Najważniejsze wydarzenie w 2012 roku

Najważniejszym wydarzeniem dla branży było przejęcie kontroli kapitałowej przez Grupę Canal+ nad platformą „n”. W konsekwencji nastąpi konsolidacja tego segmentu rynku, co jest korzystne zarówno dla konkurujących ze sobą firm, jak i dla widzów. Przede wszystkim liczą oni na pełniejszą ofertę sportową oraz filmową połączonych platform.

Największy sukces w 2012 roku
Rozpoczęcie faktycznego wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej. Przez wiele lat o cyfrowej telewizji tylko się mówiło, ale niewiele się działo. Ostatecznie proces ruszył. Oczywiście można by dyskutować, czy obecne częstotliwości są dobrze wykorzystane. Jednak ciekawsze jest poznanie odpowiedzi na pytanie, jakie programy znajdą się na kolejnych MUX-ach. Przed nami długi i pełen niewiadomych proces, z którego wyłoni się ostateczny układ kanałowy cyfrowej telewizji naziemnej.

Największa porażka w 2012 roku
Branża kablowo-telekomunikacyjna jako całość nie zanotowała jakichś spektakularnych porażek, rozwija się dość dynamicznie w każdym z obszarów. Dużym utrudnieniem jest natomiast brak porozumienia z organizacjami zbiorowego zarządzania, które żądają od operatorów, dokonujących reemisji, wygórowanych opłat za prawa autorskie. Organizacje te próbują przymusić do akceptowania arbitralnie narzuconych stawek. Jednocześnie same nie stosują się do Ustawy o prawie autorskim, odmawiając podpisywania umów z operatorami ze stawkami wskazanymi przez Komisję Prawa Autorskiego. Nie można zaakceptować sytuacji, w której polscy operatorzy - a tym samym abonenci - będą płacić więcej, niż ci w zamożniejszych krajach, jak np. Niemcy czy Wielka Brytania. Tym bardziej, że gros tych opłat przekazywanych jest na rzecz organizacji międzynarodowych zrzeszających producentów. A tym samym złudzeniem jest, że wszystkie opłaty na rzecz prawa autorskiego trafiają do twórców.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w mijającym roku
Niestety, w tym roku w Polsce brakowało wyrazistych postaci, które szczególnie wyróżniły się na tle innych. Na świecie trendy wyznaczają osobowości z takich firm jak Google, Facebook czy Apple. Ich aktywność przekłada się również na sytuację na polskim rynku. Tymczasem - jak do tej pory - w naszym kraju brak rodzimych gwiazd, które w znacznym stopniu zmieniają rzeczywistość.

Najważniejszy transfer w 2012 roku
Oczywiście fuzja Canal+ i n. Także Inwestycja Ringier Axel Springer w portal Onet.pl., która rodzi pytanie, co przyniesie rynkowi transakcja tych dwóch dużych spółek o wyrazistym profilu i wysokiej kulturze korporacyjnej.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Usługi telekomunikacyjne są usługami tzw. „pierwszej potrzeby”. Dlatego w zakresie podstawowym popyt na nie nigdy nie będzie malał w sposób znaczący. Oczywiście nastąpiło pewne wysycenie rynku i obecnie obserwujemy wzrost migracji abonentów pomiędzy operatorami. Ceny usług są jednak porównywalne ze względu na dużą konkurencję rynkową. Dlatego trudno określić, czy nielojalność abonentów wiąże się z kryzysem (poszukiwaniem tańszych rozwiązań), czy też jest skutkiem intensywnych kampanii reklamowych (odpowiedzią na przemyślane strategie marketingowe).

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Branża telekomunikacyjna, w tym kablowa, będzie się dalej konsolidować. Jednocześnie duże podmioty, takie jak Vectra, będą rosły w siłę. Dla mniejszych graczy rynek będzie się dalej kurczył. Co do trendów w branży, to z pewnością rok 2013 będzie wyzwaniem dla naszej infrastruktury telekomunikacyjnej - rosnąca liczba urządzeń musi mieć zapewniony dostęp do stabilnego i szybkiego połączenia z internetem.

 


Producenci telewizyjni


Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupy

Najważniejsze wydarzenie w 2012 roku
Zdynamizowanie procesu cyfryzacji i wyłączenie nadawania analogowego, które rozpoczęło się od lubuskiego i pomorskiego. W efekcie nastąpiło pełne pokrycie kraju jeśli chodzi o nadawanie z multipleksów MUX 1 i MUX 2.

Największy sukces w 2012 roku
Za sukces uważam to, że to się końcu udało. I tak jeśli chodzi o proces cyfryzacji jesteśmy w stosunku do innych rynków opóźnieni o jakieś pięć lat. Z kolei dla ATM Grupy SA na tle tych zmian, odczuwalny był dobry wynik kanału ATM Rozrywka – znaczne przekroczenie przewidywanego poziomu udziału w rynku. Od sierpnia br. utrzymuje się ona na poziomie 0,41 – 0,43 proc. SHR w grupie komercyjnej. Jednak były takie dni kiedy udział dzienny w grupie 16-49 sięgał 0,8 proc. SHR.

Największa porażka 2012 roku
Podniesienie opłat koncesyjnych dla nadawców przez ustawodawcę to porażka dla rynku. Parlamentarzyści nie rozumieją znaczenia rewolucji cyfrowej dla obywateli. Przerzucają wszystkie koszty na podmioty biorące udział w tym korzystnym dla przeciętnego Polaka procesie. A to proces konieczny, wpisany w rozwój cywilizacyjny.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w mijającym roku
Anna Strężyńska. Choć jej kadencja na stanowisku prezesa UKE to już historia, zmiany jakie zapoczątkowała - najważniejsze dokonują się właśnie teraz, są kamieniem milowym w procesie cyfryzacji.

Najważniejszy transfer 2012 roku
Przejście Piotra Waltera z zarządu TVN do zarządu Grupy ITI.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Według niektórych szacunków na rynku jest o pięć procent mniej pieniędzy z reklam niż w ubiegłym roku i to jest odczuwalne. Budżety produkcyjne są mniejsze, stacje pilnują kosztów, trudniej pozyskać środki na nowe projekty. Dużo trudniej złożyć też finansowanie filmu fabularnego. Choć uważam, że dramatu nie ma.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
W połowie 2013 roku całkowicie przestanie funkcjonować nadawanie analogowe, czyli tzw. switch- off. W drugiej połowie roku ponad 20 kanałów będzie miało taki zasięg jak w tej chwili cztery największe stacje. Widzów czeka więc atrakcyjna jesień, z bezpłatnym dostępem do tej szerokiej oferty kanałów. Dla nas to o tyle ważne, bo oznacza zwiększenie dostępności oferty ATM Rozrywki.

 


Grzegorz Piekarski, szef Golden Media Polska

Najważniejsze wydarzenie w 2012 roku

Przede wszystkim należy wspomnieć o procesach, które zachodzą na rynku, czyli o początku cyfryzacji a także o ciągłym wzroście znaczenia kanałów tematycznych. Dzięki wzrostowi ich znaczenia poszerza się potencjalna grupa odbiorców zainteresowanych niezależną polską produkcją TV, a w szczególnie wśród tych kanałów, które wchodzą do multipleksów.

Jeśli chodzi o wydarzeniach medialne, to z pewnością jest to telewizyjna strona Euro 2012 w Polsce a także Olimpiady w Londynie. Imprezy sportowe nigdy wcześniej nie angażowały tak wielkich środków technologicznych. Olimpiada, a szczególnie jej zamknięcie, z punktu widzenia realizacji i organizacji produkcji telewizyjnej, stanowiła znakomity punkt odniesienia dla całego świata. Pomysły reżyserskie robiły ogromne wrażenie i śmiało można uznać uroczystość zamknięcia za dzieło sztuki telewizyjnej na najwyższym poziomie.

Patrząc na mijający 2012 rok warto również wspomnieć o radiowych sukcesach telewizyjnych osobowości. Mam tu na myśli sukces programu „Poranne Kakao” Piotra Kędzierskiego i Tymona Tymańskiego w Roxy FM. To pokazuje, że prawdziwa osobowość obroni się zarówno w telewizji jak i w radiu.

Dla naszej firmy, rok 2012 to uzyskanie przez Mastiff Media Polska pełnej niezależności poprzez opuszczenie grupy Zodiak, przy równoczesnym zachowaniu istniejących formatów TV i wyłączności na bibliotekę programową, a także zmiana nazwy na Golden Media Polska

Największy sukces w 2012 roku
Silne zaistnienie nowej postaci telewizyjnej - Małgorzaty Rozenek, prowadzącej program „Perfekcyjna Pani Domu”. Szum medialny, który się wytworzył wokół jej osoby zaskoczył chyba wszystkich. Wydawało się , że nie ma miejsca na nowe twarze w telewizji, ale połączenie odpowiedniego formatu oraz osobowości z silnym wsparciem TVN jest w stanie stworzyć kolejną osobowość medialną.

Wśród kanałów tematycznych wyróżniła się Eska TV, która dzięki przemyślanej polityce programowej i miejscu w multipleksie cyfrowym, została zauważona przez widzów i stała się liderem dostępnych w Polsce stacji muzycznych.

Należy również powiedzieć o sukcesie lokalnie produkowanych seriali TVN-u „Lekarze” i „Prawo Agaty”. Mamy również sukcesy na naszym firmowym podwórku - wyprodukowaliśmy z powodzeniem dwa kolejne sezony „Bitwy na głosy” oraz udaną siódmą serię „You Can Dance - Po prostu tańcz!”.

Największa porażka 2012 roku
Zapaść na rynku reklamowym, która obniżyła przychody reklamowe stacji telewizyjnych, co z kolei
spowodowało zmniejszenie budżetów na produkcję telewizyjną. Z naszej strony , trzeba tu również wspomnieć o decyzji zdjęcia z anteny, po 9 sezonach programu „Tak to leciało”, który zyskał stałą widownię i cieszył się dużą popularnością.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w mijającym roku
Na polskim rynku godne zauważenia są dwie osobowości. Małgorzata Rozenek szturmem zdobyła emocje widzów. Polacy chcą ją oglądać, chcą o niej czytać, a media prześcigają się w doniesieniach z jej życia prywatnego.

Drugą postacią jest Tomasz Titus Pukacki - odważny artysta broniący swojej niezależności, posiadający wyjątkową umiejętność zachowania niepokornej postawy w programie rozrywkowym nadawanym w telewizji publicznej. W „Bitwie na głosy” pokazał, że można budować swój artystyczny wizerunek na wiedzy, profesjonalizmie i otwartości na inne gatunki muzyczne.

Najważniejszy transfer 2012 roku
Przejęcie Onet.pl przez Ringier Axel Springer Media AG. Przejście Beaty Tadli i Tomasza Sekielskiego do TVP.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Wystarczy spojrzeć na jesienne ramówki oraz ograniczenia budżetów i wydatków. Największym sukcesem Golden Media Polska w obliczu tego kryzysu, jest fakt, że udało nam się w 2012 roku utrzymać najważniejsze produkcje.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
W ramówkach będzie pojawiać się coraz więcej nisko budżetowych produkcji. Zarówno w mediach publicznych jak i komercyjnych królować będą programy funkcjonujące także na innych polach medialnych np. w internecie. Dzięki temu będą mogły generować większe dochody ze sponsoringu i reklam. Nadawcy zamawiający programy będą jeszcze bardziej ostrożni, Kryterium finansowe przy podejmowaniu decyzji programowych będzie odgrywać coraz większą rolę. Mimo wszystko jestem niepoprawnym optymistą, gdyż uważam, że dobre pomysły znajdą uznanie widzów.

 


Jan Kępiński, prezes Jake Vision

Najważniejsze wydarzenie w 2012 roku

Zdecydowanie Euro 2012. Było to ogromne wydarzenie niespotykane dotychczas w Polsce pod wieloma względami – organizacyjnym, porządkowymi, medialnymi. To właśnie dzięki Euro 2012 tak wiele osób poznało i odwiedziło Polskę.

Największy sukces w 2012 roku
Najdłuższa reklama w dziejach, którą ogląda cały świat! Brawo dla Felixa i Red Bulla. Wielogodzinna transmisja Felixa siedzącego w kapsule, a mimo to emocje, które temu towarzyszyły równały się z najlepszymi show.

Największa porażka 2012 roku
Telenowela ze zbrodnią w tle pod tytułem ,,Co zrobiła mama Madzi?". Media najwyraźniej nie dokopały się do innych tematów. Tym samym jest to porażka wszystkich mediów, które
przez ten temat stworzyły nową „celebrytkę”.

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w mijającym roku
Widzowie, widzowie, widzowie.

Najważniejszy transfer 2012 roku
Było ich sporo. Trudno zatem mówić, który był najważniejszy.

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Rozmowy o kryzysie spowodowały znaczne cięcia budżetowe na produkcje telewizyjne przez co znacznie bardziej uwydatniło się lokowanie produktu, co w rezultacie psuje niekiedy wiele produkcji.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Stacje będą częściej pokazywać zwykłych ludzi niż celebrytów.

 


Reklama telewizyjna


Maria Wajda, dyrektor zarządzająca Atmedia Polska

Najważniejsze wydarzenie w 2012 roku
Jak co 4 lata, telewizję zdominowały Euro i Igrzyska. Choć w Polsce w czerwcu 2012 r. padały rekordy oglądalności, to równocześnie Euro okazało się dużym rozczarowaniem reklamowym. Marketerzy częściowo porzucili lato (nie Grzegorza, kalendarzowe lato) i przenieśli budżety na jesień. A sami sponsorzy nie zawsze skutecznie wykorzystywali potencjał Euro 2012 do swoich celów komunikacyjnych. Ale jednocześnie duże wydarzenia sportowe uruchomiły nowy trend - social TV, czyli wspólne przeżywanie eventów dzięki mediom społecznościowym. Już w tym roku 1/3 tweetów dotyczyła programów telewizyjnych.

Największy sukces w 2012 roku
Tu pozwolę sobie zacytować: „zbiorowy sukces telewizyjnych kanałów tematycznych. W lipcu i sierpniu br. kanały te po raz pierwszy w historii miały większy udział w widowni niż telewizyjna >>wielka czwórka<<”. Powiedział to Piotr Bieńko, szef Codemedia (przeczytaj całość)

Największa porażka 2012 roku
Słabnąca kondycja Telewizji Polskiej. Od stycznia do połowy grudnia łączne udziały głównych anten tego nadawcy (TVP1 i TVP2) w czasie oglądania grupy komercyjnej spadły do 23 proc.. Euro pomogło tylko doraźnie. Choć kondycja wszystkich głównych nadawców wydaje się obecnie nieciekawa, publiczny nadawca prowadzi w rankingu spadków. Łyżką miodu w tej beczce dziegciu są oczywiście TVP Seriale, które pokazują, że potencjał w TVP drzemie. Kto go wreszcie obudzi? 

Człowiek lub ludzie, którzy wywarli największy wpływ na rynek w mijającym roku
Na rynek telewizyjny największy wpływ, jak co roku, wywarli oczywiście - polscy telewidzowie. Ile już naczytaliśmy się futurystycznych analiz o tym, jak odwracamy się od telewizji i przechodzimy do internetu czy o czekających telewizję losach prasy. Wszystkie dane z rynku telewizyjnego przeczą tym tezom, a 2012 był kolejnym rokiem, w którym polski telewidz zadał kłam teoriom na własny temat. Oglądał telewizję średnio 4 godziny i 2 minuty dziennie (ATV od 1.01 do 16 grudnia 2012 br.), czyli o 2 minuty dłużej niż w poprzednim roku. W grupie komercyjnej ten czas też wzrósł - z 3 godzin i 15 minut, do 3 godzin i 18 minut. Euro, kryzys, rosnąca oferta telewizyjna, cyfryzacja - wszystko to sprzyjało w 2012 r. dłuższemu oglądaniu telewizji. Ale większość tych czynników będzie działać dalej. Widzimy, że błyskawicznie rosnące na znaczeniu nowe platformy dystrybucji kontentu wideo (w postaci choćby serwisów VoD), wbrew wielu prognozom, stają się uzupełnieniem, a nie alternatywą dla tradycyjnej telewizji. Dla nadawców, którzy rozwijają strategię „tv everywhere”, to wiadomość więcej niż dobra .

Kryzys w 2012 roku - jak mocno wpłynął na branżę?
Branża telewizyjna odczuła go porównywalnie do całego rynku -notując jako całość kilkuprocentową zniżkę. Jednak cały ten spadek wzięły „na siebie” 4 główne kanały. Ich 10 proc. spadkom towarzyszy ponad 10 proc. wzrost przychodów reklamowych kanałów tematycznych. A to nakręca dynamikę zdarzeń w tym samym kierunku na kolejne lata – duzi tracą widzów, spadają ich przychody, topnieją więc budżety na inwestycje w program, a zniechęceni widzowie odpływają jeszcze mocniej w kierunku sprofilowanej oferty. W tym roku rozdrobnienie widowni potęgowała cyfryzacja, a na dekoniunkturę top czwórki dodatkowo wpływały cięcia budżetów reklamowych.

Co wydarzy się w branży w 2013 roku? Jakie będą zmiany i nowe trendy?
Prognozę można zawrzeć w kilku hasłach: eksplozja social TV, multiscreening, dalsza fragmentacja, rosnące znaczenie lokalnego kontentu programowego. I oczywiście dalsza optymalizacja wydatków, która oznacza skupienie się reklamodawców na precyzyjnym dotarciu do ich najważniejszych potencjalnych klientów. Ten trend od 2 lat mocno sprzyja kanałom tematycznym. W 2013 roku stacje z oferty Atmediów zyskają nowy oręż w walce o widzów i budżety reklamowe: badanie widowni stworzone przez Atmedia.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Rok w telewizji: jaki był 2012, co w 2013?

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mim
Pierwsza nagroda Bociana roku za propagandę PRL-u.
odpowiedź
User
Antyfan kryptoreklamy
Pytanie mam - kto o zdrowych zmysłach zatwierdził wywiad, w którym promowana jest TVP?! Zero obiektywizmu.

Bardzo ładna odpowiedź Pani Dyr. Marketingu TVP na "Porażki 2012"; zapewne wywiadu udzielała przed wykonaniem Gangnam Style przez Rodowicz.
odpowiedź
User
JatoJa
A gdzie odpowiedzi pana Piekarskiego, który zapowiedziany jest w górnej częściej artykułu ?!
odpowiedź